Miért a 2002-2010-es időkhöz hasonlítják az elmúlt 11 évet, ha arról van szó, hogy ma minden szép és jó, régen pedig minden rossz volt?
Persze hogy jobb az élet most, mint 11+ évvel ezelőtt. Ez szinte a világ összes országára igaz (háborúkat, egyéb konfliktusokat leszámítva).
Miért nem a hasonló körülményekből induló szomszédainkhoz hasonlítjuk Magyarországot mindig az adott korban?
Például ha azt vesszük, hogy 10 évvel ezelőtt hol tartott Románia, Szlovákia, Csehország hozzánk képest, és ma hol tart, akkor egészen más képet kapunk.
Nincs olyan hogy ma minden jó és régen meg minden rossz volt. Olyan van, hogy akkor egy politikai garnitúra volt hatalmon, most egy másik és a kettőnek összehasonlítható a kormányzása, közben az ország gazdasági helyzete, az itt élők élete.
Azért a 2002-2010-es időszakhoz hasonlítják a mostanit, mert ugyanazok akarnak most kormányra kerülni, mint akik abban a 2 ciklusban kormányon voltak.
Ha a Mi Hazánk vagy a Munkáspárt, netán a Táncsics radikális mittudoménmi lenne az esélyes a következő választáson, hoyg leváltja a kormányt, akkor nem hasonlítanák ezt az időszakot össze a mostanival, mert ők még nem voltak kormányon.
És nem kell most elővenni a szokásos "deamomentumsohanemvoltkormányon" szöveget, mivel közösen indulnak a választáson - egy listán, egy jelölttel - így a momentum, jobbik, lmp pontosan ugyanazt a politikai garnitúrát jelenti, ők már együtt a balliberálisok.
"És nem kell most elővenni a szokásos "deamomentumsohanemvoltkormányon" szöveget,"
Ez is újra fideszes logika, mert ugye így lehet sivalkodni "elmúltnyolcévről" meg "jajjjönvisszaaGyurcsány" szinten sipákolni. Tehát nagyvonalúan nem veszitek figyelembe a többi pártot, mintha azok nem is lennének, és ilyen "okos" módon megideologizáljátok, hogy ha ez vagy az bene van, aki tizenöt éve benne volt, akkor ez csak ilyen vagy olyan lehet. Nem, csak így nektek könnyű összerántani a tábort, ennyi.
#1
Ha innen közelítjük meg, tehát a kormányzás minősége felől, akkor is megáll az érvelésem, hiszen végeredményben Orbán időszaka alatt jött fel ennyire az annakidején erősen lesajnált Románia, nem az MSZP kormány ideje alatt, amiben neki igen nagy felelőssége van -> alkalmassága a kormányzáshoz erősen megkérdőjelezhető.
Mert az egész 10éves elmúlt polizálás nem áll másból, mint félelem keltésből, csúsztatásokból, ferdítésekből, hazugságból.
Tökéletes példája a mai srác, akinek úgy kellett szóljunk, hogy a GPD-t ne forintba számolja, mert annak semmi értelme. De, ugyan ez az eset például, mikor az államadóssággal jövünk.
Képes volt a kormány állandóan azzal haknizni, hogy GPD arányosan csökkent az adósság (persze, például soha nem számolta bele a lenyúlt nyugdíj pénzeket, na mindegy), aztán mi történt? Rájuk is jön egy világválság, és tádámm, azonnal sikerül rekordok dönteni, még GPD arányosan is. Ezzel nincs is baj, mármint, hogy most nő még GPD arányosan is. Ez van mindenütt, válság van. A baj az, hogy voltaképp miközben széttömte az unió az országot, miközben nagyon jó volt a gazdasági hangulat, miközben nyúlták le a sok pénzt, csak %-ban javult az államadósság. Eközben képesek voltak azért fikázni az elöző kormányt, hogy tulajdonképpen nem lett volna nagyon nagy gond, ha nem jön a válság. Most is itt a válság, na tippelj, ki fog-e állni a Fidesz, és azt mondani, hogy hát... Na, ez van, bocs srácok. Nem úgy gondoltuk mi azt, amit mondtuk eddig. Dehogy tesznek ilyet... És miközben nő az adósság, nem lehet azt mondani, hogy olyan hude nagy lenne a szociális háló. Na, ez a probléma. Amúgy levan szarva, hogy mit beszélnek, hülye az, aki politikusnak hisz.
Abban, hogy a régiós vetélytársakhoz kéne hasonlítani az országot teljesen igazad van. Abban hogy 3 országot néztél csak ki és nem írsz egy fia számot se csak kijelented, hogy ők többet fejlődtek meg nincs igazad szerintem.
2010-2020 között gdp/fő euróban
Magyarország 9 960 euróról 12 630-ra, ez 2 670 eurós és 26,7%-os növekedés,
Románia 6 200 euróról 8 780-ra, ez 2 580 eurós és 41,6%-os növekedés,
Szlovákia 12 560 euróról 15 010-re, ez 2 450 eurós és 19,5%-os növekedés,
Csehország 15 020 euróról 17 260-ra, ez 2 240 eurós és 14,9%-os növekedés.
Szóval GDP/főben egyedül a románok értek el nagyobb növekedést. (míg mondjuk ha ugyanezt néznéd 2002-2010 között akkor azt látnád, hogy jó ha 1-2 ország lenne aki kevesebbet nőtt mint mi)
#6
Azért van egy kis különbség, 2002-2006 között folyamatosan 7-8% körüli államháztartási hiányok voltak, frissen csatlakozott EU tagálamok között a legkisebb GDP növekedést mi hoztuk össze és ennek is köszönhetően nőtt az államadósság, míg amikor meg beütött a válság akkor hirtelen sikerült megfelezni a költségvetési hiányt (3,7%-ra).
Most meg 2019-hez képest 4400 milliárddal költöttünk többet, 9% körüli hiányt hoztunk össze.
"A magyar államadósság egy év alatt 7002,4 milliárd forinttal nőtt és 2020 végén 36 684,3 milliárd forintot tett ki. A forintadósság 4880,2 forinttal 29 237,3 milliárd forintra nőtt és az összes adósság 79,7 százalékát tette ki. A devizaadósság 2197,0 milliárd forinttal nőtt, amiből 547,0 milliárd forintot a forint gyengülése okozott, a forint gyengülése tehát a magyar államadósság szempontjából is kedvezőtlen hír, nem csak az infláció tekintetében. A nettó kamatfizetése 16,4 százalékkal 980,5 milliárd forintra nőtt."
Ugye érzed, hogy amikor nincs szarban az ország akkor veszel fel hitelt és amikor meg szarban van akkor húzod meg a nadrágszíjat az rosszabb mint amit a Fidesz csinált, hogy felelős költségvetésekkel folyamatosan csökkentette a GDP arányos államadósságot majd amikor beütött a gebasz akkor meg két kézzel szórta a pénzt. (csak miheztartás végett az a 4 400 milliárd az másfél magánnyugdíj pénztárnak felel meg)
#5
Akkor nézd meg a szlovák fizetéseket is, hogy a magyarboz viszonyítva melyik érában szállt el.
Segítek: 2002-ben még a magyar fele volt a szlovák minimálbér, 2010-re meg már több.
Nem 10 években kell ám kalkulálni, ha a hosszú lejáratú hitelek 15-25 évre szólnak.
Közel 55 éve deficites minden év költségvetése, így aztán az adósság csak nöni tud.
2019-bem volt a legalacsonyabb, ha nincs ez a blokk, jövőre tán már pozitív is lehetett volna, és akkor kezdődhetne a hitelhegyek leépítése.
Addigimden költségvetés azzal kezdődik, hogy mínusz 3-4-5 % az adósság szolgálat, aztán jöhet az oktatás, eü, nyuggerek.
2016 óta haladja meg az eü kiadás a kamatokat.
2002-10 között lemaradtunk az euró bevezetésről és Szlovákiától is piszkosul.
Az utóbbi 10 évbő én a legnagyobb eredménynek a munkanélküliség (1,2 millió volt) felszámolását tartom és azt, hogy a jegybanki alapkamat lement a normális országok szintjére. Most 0,65%, 12 éve pedig 12,5% volt.
Az volt a pénzvilág ítélete; gázok vagytok, normális kamatért senki nem hitelez titeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!