Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az a tévhit honnan ered hogy...

Az a tévhit honnan ered hogy itt válság van?

Figyelt kérdés

Rengeteg embert ismerik akik soha nem kerestek annyi pénzt mint az elmúlt fél-egy évben.


Több ismerősöm is milliókat tudott kaszálni értékpapír árak növekedésével pár hónap alatt.


Rengeteg új autót látni az utakon.


Az ingatlanpiac nem változott, a fél ország felújít, a szakmunkás vállalkozók milliókat keresnek.


Miről beszélünk?



2021. márc. 9. 08:51
1 2
 1/18 meszike91 ***** válasza:
92%
GDP csökkenés, államadósság növekedés, költségvetési hiány növekedés, munaknélküliség.
2021. márc. 9. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
21%
Max. gazdasági visszaesés van, ami mondjuk a forint esésén is látszik, de ezen kívül alapjában véve stabil a magyar gazdaság. Lábon kihordjuk, nem hiába nem lettek leállítva a fejlesztések.
2021. márc. 9. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
86%
Onnan ered hogy a többi ember meg jól megszívta mert vagy megszűnt a munkája vagy csökkentettben dolgozik amivel nem keres annyit amennyire szüksége volna főleg ha családos ember.Például pincérektől,eladóktól válnak meg és 3 havi munkanélküli segéllyel nem sokra lehet menni ám
2021. márc. 9. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
68%
Covid óta van kimondottan válság. Azelőtt legutób 2008-ban volt.
2021. márc. 9. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
83%
Buborékban élsz. Az államadósság kB évtizedekkel ezelőtti szintre jutott vissza, lett egy rakás munkanélküli, és a GDP is csökkent. A drága cuccokat amiket látsz azokat hitelre veszik, vagy sokat spóroltak rá, de figyeld meg hogy tényleg új kocsi azért nincs annyi inkább 1-2 éves vagy 7-11 hónapos kocsik, de az elmúlt cca. fél évben nem adtak el annyit és ez a statisztikákon is meglátszik, amit az autós szaklapokbol tudok ahol negyedévente közlik a statisztikát.
2021. márc. 9. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
17%
Én sem láttok szegénységet, Budapesten az a szó kiskereset, megélhetési gondok megszűntek, Bp-én szinte nem lehet 300 nettó alatt keresni.
2021. márc. 9. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
75%
Azt elárulnád hány milliárdot fektettek be a növekvő fizetésű államtitkár haverjaid, hogy pár hónap alatt milliókhoz jutottak?
2021. márc. 9. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
16%
Hagyjuk már emberek! Vasárnap a Tesco-parkolóban helyet alig találtam, pedig ez egy 13 ezer fős kisváros. Akkor miről beszélünk? Covid előtt a Balaton dugig volt emberekkel minden nyáron, a szállodáknál szintén nem lehetett parkolóhelyet találni, az éttermeknél, strandoknál úgyszintén. Hagyjuk már ezt a válságdumát...
2021. márc. 9. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
67%
Hitel hitel hátán úgy él a legtöbb ember azt ennyi
2021. márc. 9. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
5%

Az holtbiztos, hogy nem olyan a helyzet, mint a 2008-as gazdasági világválság idején volt (nálunk mondjuk már azt megelőzően is gyászos volt a helyzet).


A GDP-arányos államadósságunkat most épp azért lehet elengedni, mert eddig a komoly mértékű és tartós GDP-növekedés ellenére is folyamatosan csökkent. Korábbi kormányciklusaink alatt (2010 előtt) alig nőtt a GDP vagy egyenesen csökkent, az államadóssági mutató meg a GDP 54%-áról felszökött 82%-ra. Megjegyzem, a Covid alatt is csak arra az állapotra csúszott vissza, amennyin akkor volt, amikor Orbánék 2010-ben átvették a kormányrudat. Mielőtt valaki menetrendszerűen jönne a nominális adatokkal, szigorúan %-okról beszélünk (csak ennek a mutatónak van ugyanis értelme). Ez az emelkedés ráadásul uniós szinten sem kirívó, meg a jelenlegi GDP-arányos államadóssági mutatónk sem (össze lehet vetni mondjuk Franciaországgal vagy Olaszországgal). Hasonló a helyzet az államháztartási hiánnyal, aminél most azt jelenti a "magas", mint ami mondjuk a Gyurcsány-kormány idején teljesen szokványos volt békeidőben is. Csak az a különbség, hogy gyakorlatilag mindenhol így van az EU-ban, ezért most nem is elvárás senkitől sem, hogy olyan szigorúan kezelje, mint a járvány előtt.


Munkanélküliség jelenleg minimális van Magyarországon, ez szerencsére még a Covid ellenére is igaz, alig dolgoznak kevesebben, mint a járvány előtt, ami viszont sajnos tény, hogy egyes ágazatok most nagyon megsínylik, és míg elvárjuk tőlük, hogy a társadalmi érdekeket figyelembe véve most tartsanak zárva, őket teljes egészében kárpótolni sem tudjuk majd ezért, mert nincs annyi pénz a világon. :( Az is tény, hogy a kiesők jelentős része az átlagnál alacsonyabb keresetűekhez tartozik (bejelentett munkabér szerint legalábbis), ezért is láthatjuk, hogy a járványhelyzetben is folyamatosan emelkedtek az átlagbérek.

[link]


Hitelre vásárolt cuccok: népbetegség, világszerte. Tudom, hogy nehéz, de a vállalati beruházási hiteleket és az ingatlanhiteleket nem számítva meg kellene próbálni hitel nélkül élni, mert iszonyatosan káros dolog társadalmi szinten - válságtól függetlenül - pl. egy telefont, egy laptopot, vagy háztartási cikkeket (de akár autót is) részletekben törleszteni, hitelkártyával vásárolni stb.


A gazdasági sérülékenység tekintetében összehasonlíthatatlanul jobban állunk, mint 2008-ban. Akkor a világ egyik legsérülékenyebb állama voltunk, ma meg uniós szinten is az egyik leginkább válságálló gazdasággal rendelkezünk (nem én mondom, ennek komoly elemzések készültek erről, pl. a Morgan Stanley, a Big4, vagy más nagy cégek által). Az említett Morgan Stanley pl. 2016-ban arra jutott, hogy Magyarország összetett sérülékenységi mutatója (VSI - (Vulnerability Scoring Indicator) javult a legnagyobb mértékben a 2008-as állapotokhoz képest a CEEMEA (Central and Eastern Europe Middle East and Africa) régióban.

[link]


Az egyik legfontosabb szempont, hogy az államadósságunk összetétele nagyon kedvező irányba változott, mert jelentősen csökkent, ma már az össes adósságunk kevesebb, mint 20%-ában mérhető a devizaadósságunk ( [link] ez 2011-ben még közel 50% volt, de az is sokat elmond, hogy a hitelminősítők szerint hogy áll a magyar gazdaság (a Covid ellenére is), épp nemrég jött hír arról, hogy a Capital Economics (amikor "londoni elemzőket" említenek egy cikkben, azok sok esetben ők), vagy a Moody's milyen várakozásokkal él a magyar gazdaságot illetően:

"Capital Economics: 5 százalék helyett 5,5"

"Moody’s: 2022-ben éri Magyarország utol magát"

[link]


Summa summarum: 2008-at és az utána következő éveket nem sírjuk vissza, ám szerencsére a magyar kormány láthatóan sokat tanult belőle.

2021. márc. 9. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!