Az a tévhit honnan ered hogy itt válság van?
Rengeteg embert ismerik akik soha nem kerestek annyi pénzt mint az elmúlt fél-egy évben.
Több ismerősöm is milliókat tudott kaszálni értékpapír árak növekedésével pár hónap alatt.
Rengeteg új autót látni az utakon.
Az ingatlanpiac nem változott, a fél ország felújít, a szakmunkás vállalkozók milliókat keresnek.
Miről beszélünk?
Az holtbiztos, hogy nem olyan a helyzet, mint a 2008-as gazdasági világválság idején volt (nálunk mondjuk már azt megelőzően is gyászos volt a helyzet).
A GDP-arányos államadósságunkat most épp azért lehet elengedni, mert eddig a komoly mértékű és tartós GDP-növekedés ellenére is folyamatosan csökkent. Korábbi kormányciklusaink alatt (2010 előtt) alig nőtt a GDP vagy egyenesen csökkent, az államadóssági mutató meg a GDP 54%-áról felszökött 82%-ra. Megjegyzem, a Covid alatt is csak arra az állapotra csúszott vissza, amennyin akkor volt, amikor Orbánék 2010-ben átvették a kormányrudat. Mielőtt valaki menetrendszerűen jönne a nominális adatokkal, szigorúan %-okról beszélünk (csak ennek a mutatónak van ugyanis értelme). Ez az emelkedés ráadásul uniós szinten sem kirívó, meg a jelenlegi GDP-arányos államadóssági mutatónk sem (össze lehet vetni mondjuk Franciaországgal vagy Olaszországgal). Hasonló a helyzet az államháztartási hiánnyal, aminél most azt jelenti a "magas", mint ami mondjuk a Gyurcsány-kormány idején teljesen szokványos volt békeidőben is. Csak az a különbség, hogy gyakorlatilag mindenhol így van az EU-ban, ezért most nem is elvárás senkitől sem, hogy olyan szigorúan kezelje, mint a járvány előtt.
Munkanélküliség jelenleg minimális van Magyarországon, ez szerencsére még a Covid ellenére is igaz, alig dolgoznak kevesebben, mint a járvány előtt, ami viszont sajnos tény, hogy egyes ágazatok most nagyon megsínylik, és míg elvárjuk tőlük, hogy a társadalmi érdekeket figyelembe véve most tartsanak zárva, őket teljes egészében kárpótolni sem tudjuk majd ezért, mert nincs annyi pénz a világon. :( Az is tény, hogy a kiesők jelentős része az átlagnál alacsonyabb keresetűekhez tartozik (bejelentett munkabér szerint legalábbis), ezért is láthatjuk, hogy a járványhelyzetben is folyamatosan emelkedtek az átlagbérek.
Hitelre vásárolt cuccok: népbetegség, világszerte. Tudom, hogy nehéz, de a vállalati beruházási hiteleket és az ingatlanhiteleket nem számítva meg kellene próbálni hitel nélkül élni, mert iszonyatosan káros dolog társadalmi szinten - válságtól függetlenül - pl. egy telefont, egy laptopot, vagy háztartási cikkeket (de akár autót is) részletekben törleszteni, hitelkártyával vásárolni stb.
A gazdasági sérülékenység tekintetében összehasonlíthatatlanul jobban állunk, mint 2008-ban. Akkor a világ egyik legsérülékenyebb állama voltunk, ma meg uniós szinten is az egyik leginkább válságálló gazdasággal rendelkezünk (nem én mondom, ennek komoly elemzések készültek erről, pl. a Morgan Stanley, a Big4, vagy más nagy cégek által). Az említett Morgan Stanley pl. 2016-ban arra jutott, hogy Magyarország összetett sérülékenységi mutatója (VSI - (Vulnerability Scoring Indicator) javult a legnagyobb mértékben a 2008-as állapotokhoz képest a CEEMEA (Central and Eastern Europe Middle East and Africa) régióban.
Az egyik legfontosabb szempont, hogy az államadósságunk összetétele nagyon kedvező irányba változott, mert jelentősen csökkent, ma már az össes adósságunk kevesebb, mint 20%-ában mérhető a devizaadósságunk ( [link] ez 2011-ben még közel 50% volt, de az is sokat elmond, hogy a hitelminősítők szerint hogy áll a magyar gazdaság (a Covid ellenére is), épp nemrég jött hír arról, hogy a Capital Economics (amikor "londoni elemzőket" említenek egy cikkben, azok sok esetben ők), vagy a Moody's milyen várakozásokkal él a magyar gazdaságot illetően:
"Capital Economics: 5 százalék helyett 5,5"
"Moody’s: 2022-ben éri Magyarország utol magát"
Summa summarum: 2008-at és az utána következő éveket nem sírjuk vissza, ám szerencsére a magyar kormány láthatóan sokat tanult belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!