Magyarország elvesztette a minimálbérért folyó harcot?
Hivatalosan is, Magyarországé a második legalacsonyabb minimálbér.
Romániában is magasabb.
Ugye,ugye.
A kormány szokás szerint, benyalt a munkáltatóknak és az ő kényük,kedvük szerint lett a minimálbér meghatározva, ahelyett,hogy tisztességesen, minimum 10 százalékkal megemelték volna.
Akkor ,egyrészt a népnek jobb lenne.
Másrészt, nem ülne szégyenpadon az ország.
Én megnyitottam a cikket fröcsögés helyett. Ezt találtam:
"Az árszínvonalat is figyelembe vevő vásárlóerő-paritáson számolva kevésbé rossz a helyzet, úgy hátulról az ötödikek vagyunk Bulgária, Litvánia, Észtország és Szlovákia után."
Ezzel sem nagyon büszkélkedhetünk, de azért mégis kicsit más.
14) az észtek vonatkozásában ez elég érdekes.itt egy másik cikk:
"Hivatalosan is, Magyarországé a második legalacsonyabb minimálbér.
Romániában is magasabb."
Itt torzít a statisztika. Romániában azért előzte meg a minimálbér a magyarországit, mert a munkáltatói járulékot hozzácsapták a bérhez, ami csak egy adminisztratív döntés volt, nincs valós hatása. Ha ezt Magyarország is így számolná, akkor nálunk 193 ezer Ft lenne a minimálbér, míg Romániában 171 ezer Ft. Ami munkavállalói szempontból érdekesebb, az a nettó minimálbér, ez nálunk 111 ezer Ft, Romániában 103 ezer Ft. Ezzel együtt is látszik, hogy Románia szép felzárkózási pályát futott be az utóbbi húsz évben régiós összehasonlításban.
De egyébként ez a valós helyzet, Magyarország az EU rangsorok vége felé van a béreket meghatározó gazdasági fejlettségben is. Bulgária, Románia mellett Horvátország van még mögöttünk GDP/fő alapján, de történelmi, gazdaságszerkezeti okok miatt (turizmus) Horvátországban magasabbak a bérek - és az árak is.
Ebben minden kormánynak felelőssége van, lehet egymásra mutogatni. Igaz, hogy a Fidesz kormányzás alatt nem volt jelentős, érdemi előrelépés Magyarország gazdasági fejlettségében régiós összehasonlításban (csak Horvátországnál, Szerbiánál, Szlovéniánál sikerült jelentősen jobban fejlődni az utóbbi 10 évben és kissé jobban, mint Csehország, Bulgária), csak középszerű teljesítményt nyújtott az ország, de az is igaz, hogy Magyarország az MSZP-SZDSZ alatt csúszott hátra a régiós rangsorban, abban az időszakban hagyott le minket Szlovákia, Lengyelország és a balti államok. Csehország, Szlovénia már évtizedek, évszázadok óta fejlettebb, mint Magyarország, ez nem az utóbbi 20-30 év eredménye.
A csehek sosem voltak fejlettebbek,volt hogy magyar királyt választottak..szlovénia pedig alig 150 éve létezik önálló államként tehát az esetükben évszázadokkal dobálózni jókora böszmeségre vall.
A legnagyobb felelőssége annak a pártnak van amely a legtöbbet volt hatalmon és ez a fidesz.
"A csehek sosem voltak fejlettebbek,volt hogy magyar királyt választottak..szlovénia pedig alig 150 éve létezik önálló államként tehát az esetükben évszázadokkal dobálózni jókora böszmeségre vall."
Csehország a Habsburg-birodalom, Ausztria-Magyarország egy ipari központja volt, fejlettebb volt, mint Magyarország. A KGST-nek is az egyik legfejlettebb állama volt, az NDK-val voltak egy szinten a '80-as években. A szlovén területek fejlettsége is a Habsburg időszakból eredeztethető. De egyébként Szlovénia csak 1945 óta létezik, előtte sosem volt államuk a szlovéneknek, független országként pedig harminc éve.
Már csak 1 év és két hónapot kell várni, míg a baLOLdali demokrata összefogás kormányra kerül és 2022 májustól 200 ezer forintos alapjövedelem lesz.
Nyilván most érvelhetnék azzal, hogy miért mindig a minimálbér az etalon ezen az oldalon, de mivel nincs értelme, ezért várjuk meg mi lesz a választás után 2022-ben, és mit csinál majd a jelenlegi ellenzék. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!