Magyarország merre tart gazdaságilag?
25 éves mélyponton van az államadósság, mégsem hallani róla szinte sehol. Rosszabb a helyzet, mint a 2008-as válságkor.
ma 22:14
Sikerült elolvasnod az általad linkelt cikket?
"Fontos azt is megjegyezni, hogy a jelenlegi adósságnövekedés alapvetően más, mint a 2008-2010-es időszakban látott és eltérő környezetben is ment végbe. Bár a költségvetési hiány most is nagyot ugrott, a gazdasági és fiskális fundamentumok erősek (bevételek emelkednek, a gazdaságfehéredés tart, elsődlegesen a válság miatti többletkiadások rontják az egyenleget), az egyensúlyi mutatók rendben vannak, az elmúlt évek fegyelmezett költségvetési politikája puffert jelentett és az adósság szerkezete is jelentősen átalakult az elmúlt 10 évben. Alacsonyabb ugyanis a külföldiek kezében lévő magyar adósság is látványosan csökkent a devizaarány is. Ebből kifolyólag az ország finanszírozási helyzete is kedvezőbb."
Arról nem is beszélve, hogy 2008-ban az EU átlag közel dupla akkora mértékben növelte az államadósságát mint mi, nyilván nekünk nem volt választásunk, mert lazáskodtunk eleget addig de pont emiatt is viselte meg annyira anno a gazdaságot az a válság, mert megszorítások voltak állami költekezések helyett.
"Engem nem izgat, mert már régen külföldön élek. De azt tudd, hogy innen az látszik, hogy Magyarország egy szegény ország, és sok külföldi is ezt gondolja. Illetve az is látszik, hogy évről évre szegényebb. Valami miatt ez érződik kifelé."
Most mindenhol válság van, szegényedés, adósságnövelés. Előtte 4-5 évig viszont viszonylag jól fejlődött Magyarország (évi 4% növekedés) és ezt a bérekben is lehetett érezni (a nyugdíjaknál nem). Nyugatról nézve szegény az ország, az EU-ban 3-4. hátulról. Az EU csatlakozás óta annyit sikerült elérni, hogy már nem 4X bérek vannak Ausztriában, Németországban, hanem inkább csak 3-szorosak átlagban.
A jövőben is lesz egy lassú fejlődés Magyarországon, de a társadalom demográfiailag, etnikailag hanyatlik, így nem várható semmi kiemelkedő. Marad az ország periférikus helyzete, lemaradás. De egyébként Nyugaton, Délen is van demográfiai, etnikai hanyatlás, ott a bázis is nagyobb, így ott sem várható nagy fejlődés, lényegében már 20 éve stagnálás van a legtöbbüknél, de így is vonzó Nyugat-Európa. Japánhoz hasonlóan stagnálás, eladósodás lehet Európa sorsa is, el kell gondolkodni azon, hogy talán nem lehet örökké csak fejlődni növekedni, vannak határai a gazdasági bővülésnek. A környezetvédelmi szemlélet erősödése is támogathatja az átértékelést.
"Engem nem izgat, mert már régen külföldön élek. De azt tudd, hogy innen az látszik, hogy Magyarország egy szegény ország, és sok külföldi is ezt gondolja. Illetve az is látszik, hogy évről évre szegényebb. Valami miatt ez érződik kifelé."
Rosszul érzékelik. Átlagosan az ország gazdasági helyzete javult valamelyest az EU-hoz képest, világviszonylatban is fejlődtünk, csak lassabban, mint mások. Elég összehasonlítani a 2010-es és 2019-es GDP-adatokat.
A társadalmi különbségek valóban nőttek, de egyrészt még így is elég jól állunk, másrészt ez már nem gazdasági kérdés :)
A Fidesz elsősorban más dolgokat csinál bűnrosszul, a gazdasági teljesítménye elfogadható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!