Hogy lehet, hogy az ország 80+ %-ban a keresetek jobban nőttek, mint az ingatlanárak mégis mindenkinek az él a fejében, hogy ma nehezebb ingatlanhoz jutni, mint 10 éve?
Lényegében véve egyedül Budapesten nehezebb ingatlanhoz jutni.
Az adatok innen származnak:
Községek bérváltozására nincs adat, így ott úgy vettem, hogy csak az országos átlag felével nőttek. Ami valószínűleg hülyeség mivel minden régióban és Budapesten is 80% és 100% között mozgott.
nem gondolom, hogy akik itt ordítják, hogy ÓÓÓRBÁN meg a CSÓÓÓK miatt magasak az ingatlanárak, azoknak akár egy forint akármilyen célú megtakarítása is lenne
úgyhogy a tények olyanok, mint a falra hányt borsó
Mert a nagyvárosokban, és Budapesten igenis nehezebb.
Tény és való, hogy falusi Kádár-kockát én is tudnék venni "zsebből", de egy debreceni vagy szegedi pláne egy pesti lakás vagy ház csak álom kategória nem csak nekem, hanem sokaknak.
Szóval bruttó félmilliós (országosan 400 ezres) fizetésből könnyű ingatlanhoz jutni.
O.K.É...
Mi 2015-ben vettük a lakást 18 millióért, most 45-ért simán el lehetne adni. Bp XIII. kerület. Ekkorát azért nem nőttek a fizetések még itt sem. Előtte válság volt, akkor egy kicsit olcsóbbak voltak a lakások a 2015-ösnél, de nem jelentősen, viszont kb onnan indult meg a felfelé menet. Úgyhogy elég nagy mázlink volt a lakással.
És igen, a rengeteg támogatás szerintem is közrejátszik, hiszen az amolyan "ingyen pénz" amit le lehet húzni a vevőről még pluszban.
"egy forint akármilyen célú megtakarítása is lenne"
Aztán miből takarítson meg te fax?
#5
2012. Zugló 38nm 8 millió
Ma 20 milláért egy óra alatt eladnám, ha csak annyi eszem lenne.
Pontosan a CSOK+infláció össszegével mentek feljebb a lakásárak. Ráadásul egyik napról a másikra.
ma 13:14 Nem könnyű de Budapestet leszámítva kb. nem is nehezebb ingatlanhoz jutni. Aztán elég nevetséges, hogy ezt mindenki a CSOK nyakába varrja holott annak is komoly szerepe van, hogy sokan rendelkeznek olyan fizetésekkel amik mellett megengedhetik maguknak azt, hogy Budapestre költözzenek.
ma 13:19 Nem érdekes, hogy ingatlanstatisztikák szerint Budapest kivételével vidéki városokban csak annyit emelkedtek az árak mint amennyit a fizetések is?
Meg még ha közre is játszana a CSOK, mikor jobb lakást venni amikor keresel 100 forintot és van olcsó devizahitel és 10 000 a lakás vagy ha keresel 200-at, 20 000 a lakás és az állam hozzád vág 10 000 kedvezményes fix kamatozású kölcsönt?
Nem mondom, hogy most könnyű lakáshoz jutni, de régen még nehezebb volt az átlagnak.
A legtöbb megyeszékhelyen is jelentősen nőttek az ingatlanárak. Tudom, mert ezzel is foglalkozok, de csak mellékesként (egy kisebb ingatlanos portál rendszerét berhelem és mindig látom az árakat). Ami lakás a borsodi, vagy hajdú-bihari megyeszékhelyen 5-6 millió volt 2013-ban és 2014-ben, azokat 5-6 év múltán, 2019 végén, 2020 elején már több, mint a háromszorosán hirdették, 19 millióért. A házárak ehhez képest "csak" duplázódtak ugyanezen 5-6 év alatt. Ugyanakkor éppen, hogy a keleti régiókban nem nőttek olyan mértékben a fizetések, hogy az áremelkedéseket követni tudják. A nyugati országrészekben jobban nőttek a fizetések, de az ingatlanárak is. Az átlagfizetés országos átlag, benne van mindenkié, de nem mindenki annyit keres, kevesen jóval többet, többen jóval kevesebbet.
Az áremelkedést több tényező konstellációja okozta, lett egyeseknek megtakarítása, a csok-ot is beárazta a lakáspiac (ugye a befektetők emiatt a későbbi eladáskori nagyobb haszonra számítottak) és a kedvezményes hitelekkel könnyebb lett lakást vásárolni (már akinek mellette volt önereje), ezek együttesen hatottak a piaci árakra. Nagy mértékben az is hatott, hogy nagyon sokan fektették lakásba a pénzüket, 2014 végén, 2015 elején már egymásra licitáltak a befektetők egy-egy lakás felett. 2019 végén, 2020 elején jött a fordulat, akkor már nem nagyon érte meg ingatlanba fektetni, mert az ár túl magas, a várható hozam alacsony lett, eltűntek a befektetők, ezért már mérséklődnek az árak. A vírushelyzet miatt lepusztult a turizmus. Itt tartunk most. Most nagyjából az várható, ami a legutóbbi válság után. Esnek az árak még vagy 2 évig, utána hirtelen újra megdrágulnak. Ha be nem üt megint egy újabb vírusos időszak, vagy tőzsdekrach, vagy más.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!