Mit szólnátok, ha most az az Orbán Viktor lenne a legerősebb ellenzéki párt vezetője, aki elismerte, hogy 2006-ban úgy tudott kormányra kerülni, hogy hazudott és költségvetési adatokat hamisított meg?
Ellenzéki párt vezetője MOST,
amikor AKKOR KORMÁNYZÁSRA került?!?
Picit fáradt vagyok.
Miről szól a kérdés?!?
Belegondoltam és a helyzet változatlan. Ha egy választás kétpártirendszer szerint van felépítve, akkor vagy két tömb feszül egymásnak, vagy tudatosan átnyújtjuk a kormányzás minden esélyét. Szóval két forgatókönyvünk lesz, együtt, vagy egymás nélkül.
Eddig 3 alkalommal (ha csak az országgyűlésiből indulunk ki) az "egymás nélkül" forgatókönyv zajlott és ez csak nagyob megosztottságot, nagyobb esélyegyenlőtlenséget és a helyzet konzervádását mozdította előre. Ami egy olyan szűkülő környezetben mint most, hogy szűkülnek a pártok anyagi mozgástere, szűkülnek a médiaelérhetőségek és szűkülnek az addig létező demuktratikus intézményi jogok is, ez így kritikus. Ha ezek nem lennének, akkor igazából el lehetne chillelni még tovább is, de így annak nő a kockázata, hogy ha ki is nő egy 100%-ig értelmes, józan párt a lakosságból, egyszerűen felfalja a monopolisztikus élettér.
És ez rávezet minket 12 év után az "együtt" forgatókönyvre, amitől a legminimálisabb elvárásunk az, hogy véget vet a fent felsorolt negatív, szűkítő tendenciáknak.
Akinek van konstruktív véleménye, azt meghallgatom.
#3.
Alapvetően szerintem egy demokratikus módon működő országban mindig kétpártrendszer fog kialakulni. Alapozom ezt az Amerikai Egyesült Államok példájára, ahol már évszázadok óta van demokrácia, mégis két jelentős párt feszül egymásnak a választásokon.
Szerintem az olyan kamu dolgokat hanyagoljuk az internet világában, hogy csökkennek a médialehetőségek vagy azt, hogy jobboldali médiafölény lenne az országban. Mindenki megtalálja a számára megfelelő internetes portált, oldalakat + TV-ben is van ilyen is-olyan is tévécsatorna, de a boltban az újságoknál is mindkét oldal véleménye megtalálható.
"csak nagyob megosztottságot, nagyobb esélyegyenlőtlenséget"
Ez oké, na de mi lesz, ha ez a gittegylet lesz kormányon? Hogyan fognak megegyezni kulcsfontosságú döntésekben? Mint pl. most a Momentum kötelezővé tenni a Covid vakcinát. Egyik szövetségesük nem támogatja ezt, sőt, míg másik szövetségesük más állásponton lenne.
Ha kormányon lennének, hogyan döntenék el, hogy kinek az akarata érvényesüljön? Feldobnak egy kockát?
Nem. Kijelölnek maguknak ez vezetőt. És ki lesz az? Hát a ki a legtámogatottabb. Ki a legtámogatottabb ellenzéki párt vezetője?
Igen, és akkor elérkeztünk a kérdés lényegi tartalmához.
"Alapvetően szerintem egy demokratikus módon működő országban mindig kétpártrendszer fog kialakulni."
Szerintem pedig nem, alapozva ezt nagyjából az egész civilizált világra, amik nem képezik részét az USA-nak, szóval az egyszerűség kedvéért maradjunk annyiban, hogy nem értünk egyet ebben.
"Szerintem az olyan kamu dolgokat hanyagoljuk az internet világában, hogy csökkennek a médialehetőségek "
Szerintem pedig amíg van D vitamin tabletta, nem gond, ha nem megyek ki soha a Napra logika eredendően téves. Az, hogy léteznek alternatívák semmin sem változtatnak azon a tényen, hogy milyen arányba mozdulnak el a hírek. Én nem merném sajtószabad országnak hívni Észak-Koreát, csakmert bekötik oda a netet. Ugyanezen logika alapján pedig állítom, hogy Magyarországon, amennyire az belefér az EU és az ENSZ és a NATO tűréshatárába, megsérültek a demokratikus jogok.
"Hogyan fognak megegyezni kulcsfontosságú döntésekben?"
Tartanak egy belső szavazást, bumm, megoldottam a problémát. Hozzáteszem, ez már nem az eredeti kérdésed, ez már egy göngyölítés. Amit nem bánok, de az ellenzéki összefogásnak az igényét és szükségszerűségét már fentebb taglaltam, végig ennek tudatában mozogjunk a beszélgetés során.
"Kijelölnek maguknak ez vezetőt. És ki lesz az? Hát a ki a legtámogatottabb. Ki a legtámogatottabb ellenzéki párt vezetője?"
Állítottál valamit (inkább sugalltál, hogy pontos legyek, de ne akadjunk fenn ezen), de annak egyértelműségét nem támasztottad alá. Szóval nézzük át:
Számít az, hogy ki a legtámogatottabb párt az összefogásban?
Szerintem nem. Ha a tárgyalófeleknek van józan esze, akkor belátják, hogy ha csak 1 párt is megbontja az összefogást, akkor nem is lesz meg a kormányzótöbbség. 2018-ban is láthattuk, hogy hol a jobbikos, hol az Mszp-s, hol az Lmp, sőt, hol a momentumos jelölt szavazati kellettek volna pont, hogy legyen eredmény. De külön indultak. Ebból az következik, hogy függetlenül a népszerűségi indexektől, mindenkinek pontosan ugyanaz a zsarolási lehetősége van: Az, hogy kiszáll. Ezzel az ütőkártyával mindenki rendelkezik, pont ez teszi bizonytalanná, egymásra támaszkodóvá az egész elgondolást. Itt nem élvez előnyt az a nevezetes 15%-os párt sem, hiába ő van az élen matematikailag.
Másodszor pedig az előválasztás. Szintén, ha józan ésszel úgy csinálják, mint Budapesten, azaz több fordulóban, pláne független jelöltekkel, akkor nem az lesz a vezető, akit a legnagyobb belső párt támogat, hanem akit a LEGTÖBB párt támogat. Ha pedig ezt az előválasztási eredményt valaki nem fogadja el, akkor életbe lép az előző pont forgatókönyve.
Ezt a Gyurcsány félelmet az előválasztás és a kilépő-aduász okozta egymásrautaltság mind eliminálják. Nem itt van a kutya elásva. Meg tudom mondani, hol van a kutya ténylegesen elásva, ami miatt aggódni kéne (és semmi köze a fideszhez), el is mondom, csak előtte egyezzünk ki benne, hogy tiszta amit mondtam. Nem kell egyetérteni, de sikerült e átadnom a gondolataimat?
Persze, abszolút sikerült, megértem az álláspontodat.
Szerintem az alap probléma abból ered, hogy nem értünk egyet abban, hogy akárhogy is forgatjuk a lapokat, mindig kétpártrendszer fog kialakulni egy demokratikus berendezkedésű országban. Csak gondolj bele: van 3 párt, nagyjából egyforma erősek. Nem lépnek koalícióra, megnyeri az egyik a választást (valakinek nyernie kell). Akár az is előfordulhat, hogy ezután a két vesztes párt koalícióra lép egymással (kb. hasonló a helyzet a 2002-es magyar választásokhoz) és így ők tudnak kormányt alakítani. Kétpártrendszer van? Elviekben nem, gyakorlatban én annak nevezném.
Ezért nem támogatom a koalícióra lépést sem pártok esetében. Három, nagyjából azonos erősségű párt esetén teljesen mindegy melyik nyeri a választást, a másik kettő bármikor koalícióra léphez. Hol igazságos ez?
"ugyanaz a zsarolási lehetősége van: Az, hogy kiszáll."
Csak egy kérdés: biztosak vagyunk mi abban, hogy az ellenzéki pártok kormányra akarnak kerülni? Csak zárójeles kérdés.
Ha követjük a logikai menetemet, akkor egy egyesült ellenzéki tábornak lesz egy egyesült szavazótábora. Az ellenzéknek muszáj lesz egy közös jelöltet indítani, aki karizmatikus és megnyeri a választókat, azaz aki ezt a személyt állítja, annak lesz a legnagyobb zsarolási joga, hogy kiszáll a buliból. Ha ő kiszáll, összedől a kártyavár. Ezt a választók sem szeretnék, azaz akaratunk kívül is szimpatizálni kezdenek azzal a személlyel és a pártjával. Nem akarom itt példának felhozni Karácsony Gergelyt, akit sokan évekig tartottak az egyetlen ilyen pozícióra megfelelő politikusnak.
A jobboldalon pedig nem ok nélküli a Gyurcsánytól való félelem, ha megnézed, gyakorlatilag az egyetlen olyan ellenzéki párt, amelyik nem gyengült, hanem erősödött 10 év alatt. Ez is egy nagy aduász kártya lehet a kezébe, már csak azért is, mert ismerjük milyen. Tudjuk, hogy amit a fejébe vesz, azt véghez fogja vinni, még akkor is, ha veszt közben követőket (azaz az ellenzéki pártokat). (Itt emlékeztetnélek arra, hogy Gyurcsány 2009-ben mondott le, 2006-ban a saját pártja kérte fel, hogy mondjon le. Nem tette.)
"megsérültek a demokratikus jogok."
A politikai korrektség kedvéért megemlíthetnéd, hogy az állampolgárok szabad tüntetéshez való joga mikor csorbult ebben az országban. :)
2006-ban a békés fideszes tüntetőkre tolta rá a rendőrség a radikális, romboló tüntetőket, majd történt, ami történt... ismerjük mindnyájan.
"Csak egy kérdés: biztosak vagyunk mi abban, hogy az ellenzéki pártok kormányra akarnak kerülni?"
A helyükben csak azt a célkitűzést kommunikálnám, hogy elveszik a fidesz kétharmadát. A kormányváltás egy eléggé necces teljesítés nyomása alá helyezik őket.
"Ezt a választók sem szeretnék, azaz akaratunk kívül is szimpatizálni kezdenek azzal a személlyel és a pártjával."
Tudod, ezzel megfogtál, ebben egyetértek. Akié a minsziterelnökség(jelölés), azé a kommunikációs sodor ereje. Viszont az előző hozzászólásom alapján ehhez még mindig a legtöbb és nem pedig a legnagyobb párt támogatottsága kell. Karácsony azért volt működőképes, mert a PM olyan kicsi volt, kvázi függetlenként lehetett eladni a személyét.
A félelmek kapcsán pedig arról akartam beszélni (és fogom most kiegészíteni a te szempontoddal), hogy 2 valós tényező van:
1. Ki lesz a miniszterelnökjelölt.
2. Kik lesznek az egyéni képviselők.
Az elsőnél nem tartom valószínűnek egy DK-s győzelmet. Gyurcsány és Dobrev személyei nem fogják elnyerni az ellenzék jobboldali részének a tetszését, más DK-snak pedig nincs kellően nagy reputációja.
Na de a második pont. A DK-nak vannak (igaz, főleg csak városban) erősebb egyéni befutói. Számomra nem az a reális veszély, hogy most az előválasztásokig ki lesz erőfölényben az összefogáson belül, nem hiszek ilyesmiben, hanem inkább abban, hogy az előválasztás UTÁN melyik párt húzhat be magának a jelöltjei útján több mandátumot. Például ha 106 előválasztásból az Lmp, vagy Jobbik kapnak 2-2 mandátumot, akkor az ő kiszállásuk veszít a fenyegető erejéből. És ez sajnos 100%-osan legitim lesz, mert ez nem pártjátszmák függvénye, hanem a választók akarata, hogy ők kit tartanak a legesélyesebbnek az adott körzetben.
"A politikai korrektség kedvéért megemlíthetnéd, hogy az állampolgárok szabad tüntetéshez való joga mikor csorbult ebben az országban. :)"
A gyülekezési jogot 30 év után a Fidesz módosította először:
De megemlíthetnék dudálásért 1 millióra rugó bírságot is, lefoglalt számítógépeket gyerekektől, munkahelyi atrocitást tüntetésszervezés után, vagy népszavazást megakadályozó kopaszokat stb. Az, hogy ezek lazább példák, mint a 2006-os események, amíg ott egy egyszeri terrort láttam, itt egy ismétlődő leépítést figyelek meg.
"A kormányváltás egy eléggé necces teljesítés nyomása alá helyezik őket."
Ahogy helyezte őket az elmúlt 10 év választásai során minden esetbe :) És amiért aztán az ellenzéki vezetők sorban mondtak le folyamatosan a választások utáni vereségek miatt.
Apropó: miért kell valakinek lemondania csak azért, mert kikap egy választáson? Mesterházy, Vona, Schiffer lemondásának alapját is megkérdőjelezném ezzel. Nem hiszem, hogy attól, hogy elvesztett egy választást, le kéne mondania valakinek. Mindegy, csak zárójeles megjegyzés.
"Karácsony azért volt működőképes, mert a PM olyan kicsi volt, kvázi függetlenként lehetett eladni a személyét."
Ha valakit függetlenként indítunk, az nem segíti az általad nem kedvelt kétpárti rendszer kiépülését? Arra gondolok, hogy az ellenzéki médiumok és pártok magukat függetlennek állítják be a Fidesszel szemben. Végül is akármelyik ellenzéki híroldalt megnézed, a következő szavakat fogod látni: független, objektív, tiszta újságírás.
Elvileg már meg vannak az ellenzéki miniszterelnök jelöltek, nem? Jakab, Fekete-Győr, valami ilyesmi nevek rémlenek. És Dobrev, aki még nem tudja, hogy indul-e.
"akkor az ő kiszállásuk veszít a fenyegető erejéből."
Ebben igazad van abszolút mértékben és én tovább folytatnám ezt a gondolatmenetet. Mi lesz akkor, ha a Jobbik, LMP kevés egyéni mandátumot szerez? A párt elveszik, a választói asszimilálódnak egy másik ellenzéki párt szavazótáborába. Akár a Momentuméba, bár fogalmam sincs, nekik mekkora támogatottságuk lehet. De abban biztos vagyok, hogy egy LMP vagy egy Jobbik mára nem rendelkezik olyan politikai húzónévvel, akiben a választók elkötelezetten hinnének (Jakab Pétert inkább ne is említsük, az csak a botránypolitizálásból él meg. És ez megint erősíti annak a gondolatmenetemet, hogy egy demokratikus berendezkedés kétpárti rendszert alakít ki.
"itt egy ismétlődő leépítést figyelek meg."
Nem igazán leépülés van, hanem az éppen aktuális kormány rendet tart. Ezek korábbi kormányoknál is megfigyelhetőek voltak, sőt, más országokban is vannak hasonlóak. Ez nem leépülés, hanem természetes joggyakorlás. Túlkapások pedig mindig vannak, ezeket ki kell vizsgálni és felelősségre vonni a megfelelő vezetőt/személyt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!