Magyarországon miért nem igyekeznek a közszféra+állami cégek és a versenyszféra között versenyt generálni?
Anno a szoci kormány, a válság idején befagyasztotta a közszféra és állami cégek béremelését.Azóta voltak kisebb korrekciók voltak.
Persze, 2009-2008 előtt is elég vacakul kerestek, akik közalkalmazottak voltak vagy vasutasok, BKV-sok, postások.
Kijelenthető,hogy ezeknek a területeknek a bérrendszere le van züllesztve.
Ez pedig hosszútávon kizárja a minőségi humánerőforrás állományt is.
Ezeknek a területeknek egyszerre hátránya és előnye is,hogy az állam tudja manipulálni őket.Ebből nagy előnyt lehetne kovácsolni azzal, ha magasabbak lennének a bérek, mint a versenyszférában.
Például, diplomás kontroller keres egy hivatalnál 500 ezret, ugyanebben a munkakörben keresne egy privát multinál 450-et.A privát cég kénytelen emelni,hogy versenyezni tudjon a közszférával.Utána a cég felemeli 520-ra.A hivatalban üresedés esetén még 550-ért vennék fel az embert erre a munkakörre és így tovább.
Természetesen, a közszférára ráférne egy teljes átszervezés, folyamatjavítás és inkább profi tanácsadócégekre kellene bízni a szervezeti átalakításokat.És akkor nem lenne az, amiért sokan mérgesek,hogy a Manci néni napi fél órát dolgozik és mellette csak pletykálkodik meg kávézik.
Romániában ilyennel kísérleteznek, ugyanis ott magasabbak a bérek a közszférában, mint a versenyszférában.
"Romániában ilyennel kísérleteznek, ugyanis ott magasabbak a bérek a közszférában, mint a versenyszférában."
Ja, de Romániában extrém módon növekedik az államadósság is emiatt, csak hát, nekik van hova növelni, mert kommunizmus után 0%-os GDP arányos államadósságuk volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!