Sokan miért ennyire szűk látókörűen gondolkodnak az európai minimálbérről?
Sokan, persze a Fidesztől kézzel-lábbal tiltakoznak ellene.
Azt hiszik annyiból áll,hogy hoznak egy törvényt,hogy mától ennyi a minimálbér.
Pedig, közel nem így van.
Lenne egy Európában egységes minimálbér létrehozna, amelyikből bármelyik EU-s országban meglehet élni.Olyan 1000 euró körül van ez.
Persze, ettől függetlenül a tagállami minimálbér lehetne ennél több, sőt kevesebb is.
Az olyan országokban, mint Magyarország, Románia, Szlovákia viszont bérpótlásra lenne szükség.
A közszférát egyszerű lenne nyugat-EU szintjére felhúzni.Erre mennének az EU támogatások.
A versenyszférában pedig bérpótlás működne.Nyilván a magas bérek radikális keresletnövekedést hoznának, növekedne a cégek versenyképessége.A bérpótlás mértéke évről-évre csökkenne,végül megszűnne.
Ha nem is svéd, benelux szintet, de egy olasz, gyengébb osztrák szint elérhető lenne ezzel akár 10 év alatt.
Persze, a magas bérszínvonal nem minden cégnek, főleg nemzetközi cégnek nem tetszene.De, hát, ha nem tetszik nekik, ellehet menni.
Senki nem fog krokodilkönnyeket hullatni az olcsó munkaerőre rabszolgamestereket idéző módon licitáló cégekért.
1#
Hülyeség.
Láss tovább az orrodnál.
A bérpótló támogatással jó ideig nem kellene többet fizetniük, mint most.
Plusz, akkora lenne a keresletnövekedés,hogy sokkal többet fogyasztanának az emberek.Több áru fogyna a Tesco polcairól.Több autót vásárolnának az emberek....stb
Egy modern piacgazdaságot elsősorban a fogyasztás pörget.
Először is a bérpótló támogatást valamiből fizetni kell és az rengeteg pénz.
Aztán komoly bérfeszültségek lennének: a takarító is 1000 eurót keresne meg a diplomás kollega több év tapasztalattal is, aki most is annyit keres.
Tovább megyek: a szolgáltatások ára is igen megnőne.
Gondolj bele, van egy cég, ahol jelenleg a hasonló feladatot ellátó kollegák 250 és 400 euró között keresnek, attól függően, hogy mennyire tapasztaltak, megbízhatóak, képzettek és jó munkaerők.
Béla 8 éve a cégnél van, jól beszél két nyelven, számos szakmai képzést végzett, megbízható, jó munkaerő, önállóan végzi a munkát, sőt másokat is támogat, 380-at keres.
Mellette Józsi most lépett ki a munkaerő piacra, de amúgy se a legélesebb kés a kosárban. Egyedül képtelen bármilyen feladatot elvégezni, általában Béla segít neki. Jelenleg 250-et keres.
Jön az európai minimálbér, Józsi fizuját 360-ra kell emelni, majdnem annyit keres, mint Béla. Ma még a különbözetet az állam fizeti, de egy év múlva már nem fogja.
Mit eredményez ez: először is Béla felháborodva megy a főnökhöz, hogy mi az, hogy majdnem annyit keres, mint Józsi, holott a teljesítménye fényévekre van tőle. A cég, ha nem akarja elveszíteni Bélát, akkor komoly fizuemelést kéne neki adni saját zsebből.
Eközben azt látnák, hogy a nem túl effektív Józsinak hamarosan ki kell fizetni annyi pénzt, amennyiből egy közel Béla tudású embert is felvehetne.
Nyilván kirúgnák Józsit és felvenne egy tapasztaltabb, tehetségesebb kollegát.
Aztán a másik gond: a legtöbb magyar cég egyszerűen nem működik hatékonyan: azt a munkát, amit automatizálni lehetne emberek végzik, a belső folyamatok túl vannak bonyolítva, ezzel rengeteg munkaóra felesleges papírmunkával veszik el. Túl nagy a hierarchia, ezért felesleges főnököket tartanak el, akik amúgy is túl vannak fizetve. És semmi pénzt nem fordítanak arra, hogy ezen javítsanak.
A másik, hogy a munkavállalók is sokszor nem rendelkeznek olyan képességekkel, amik a hatékonysághoz kellenek: nem beszélnek jól nyelveket, nehezen kommunikálnak, nem tudjak a konfliktusokat kezelni, az idejüket beosztani, csapatban dolgozni stb. Ez pedig azért van, mert a magyar oktatás nem foglalkozik ezekkel a dolgokkal.
Úgyhogy ha a fizetéseken javítani akarnának, akkor ebbe a két dolgon kéne radikálisan változtatni: oktatás reformja és javítása illetve cégek hatékonyságnövelésének támogatása. Na és persze ez még így is egy évekig tartó folyamat.
Az olaszoknál már két éve van alanyi jogon járó alapjövedelem!
Havi 800 euro.
Majd szóljatok, ha itt is megkezdik erről a nemzeti konzultációt...
" Aztán a másik gond: a legtöbb magyar cég egyszerűen nem működik hatékonyan: azt a munkát, amit automatizálni lehetne emberek végzik, a belső folyamatok túl vannak bonyolítva "
Ezt úgy hívják, hogy költségszámla növelés, hogy kevesebb adót kelljen befizetni a haszonból. De a kormány munkahelyteremtésnek nevezi, és támogatja is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!