Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerintetek igaza van a...

Szerintetek igaza van a román/szlovák kommentelőknek, hogy minden szép turisztikai látványosság Magyarországon az osztrákok segítségével épült fel?

Figyelt kérdés

Többször olvastam már youtube-on ilyen véleményeket, hogy az osztrákok nélkül sehol nem lennék turisztikai látványosságok és történelmi örökség nélkül. Egyrészt ez elég szűklátókörű vélemény másrészt van benne nem kis igazság, hogy szinte minden híres és gazdag budapesti turisztikai látványosságot az OMM idején a millenniumi évforduló alkalmával "megrendelésre" épült fel élén az Országházzal. Rengeteg olyan épület van ami neoklasszicista/ekletikus formában "mesterségesen" épült (Halászbástya, Keleti Pályaudvar), de számomra a "fake Vajdahunyadvára" teljességgel érthetetlen és idegen. Vagy már előre érezték Trianont és kellett egy másolat az eredetiről?

Na szóval arra akarok kilyukadni, hogy nekünk alig van (talán nincs is) olyan komoly sok-sok száz éves igazi középkori örökségünk, mint a Notre-Dame, a kölni dóm, Prága történelmi városrésze amire azt lehet mondani, hogy ez igen, igazi örökség és túlélte az évszázadok viharát és klasszikus emlékmű.



2020. dec. 9. 22:42
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%
Lol, én nem vagyok "nagymagyar", sőt, de ez akkora ökörség mint ház. Pont hogy a császári hadak voltak azok akik az összes várat például felrobbantották.
2020. dec. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor miért nem őrizték meg eredeti állapotában? "


Azért, mert nem volt többé erőd, nem indokolta a katonai állapot fenntartását. Nézd meg Párizsba a Boulevards parisiens-t nagy része a régi városfal mentén készült, mert hasznosabb volt, mint a fal.

2020. dec. 9. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Jó nagy baromság ez. Ennyi erővel a világon összes látványossága rá lehet húzni, hogy fake , meg nem ők találták ki és nem abból a célból amit a mostani emberek gondolnak


Amúgy a #4-en meghaltam :DDDD

2020. dec. 9. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

"Talán csak Budapestre értettem vagy nemtom. Tény, hogy Budapestnek az arculatát baromira meghatározza a milleniumi építkezés sorozat, ami számomra kicsit mesterkélt."


Ez mindenhol így van, ajánlom figyelmedbe a korábbi példában említett Párizst. Igen ott van a Notre Dame a Ile de la Cité-n ott van ugyanúgy a Rendőrprefektúra és Kereskedelmi Bíróság, Igazságügyi Palota, amik 1850-es évek után épültek a lerombolt házak helyén. Mennyivel jobban néz ki az Mars-mező az Eiffel-toronnyal.

2020. dec. 9. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%
Ha igazuk van, akkor a fordítottja is igaz: az osztrákok sem építettek semmit a magyarok nélkül. A saját országaikról pedig inkább ne is beszéljünk (hogy ott nem épült semmi értékes magyar, szász, örmény, zsidó, cipszer, sváb "segítség" nélkül, az tuti).
2020. dec. 9. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
85%

Én mondjuk a műnép szlovákok és a foglalkozásnép románok helyében inkább hallgatnék. Szlovákia és Erdély csaknem teljes történelmi öröksége a magyaroktól származik (bár ez szinte az egész Kárpát-medencére igaz), és ezen a tényen az sem változtat, ha betelepítenek a történelmi városaikba egy csomót a saját fajtájukból. Azért nincs sok kifejezetten középkori épület nálunk, mert a mi területünkön a történelem zajlott is. De így is maradt nem kevés régi épület minden korból.

"Vajdahunyadvára" pedig nem az "eredeti" másolata, eredetileg nem is tartós anyagokból épült, hanem egy olyan épületegyüttes, amelynek célja a magyar történelmi építészeti stílusok (romanika->barok?) bemutatása. A Halászbástyával meg annyi történt, hogy kicsinosították, megszűnt a katonai funkciója.

Ausztriát, Csehországot, Szlovéniát építették fel az osztrákok. Magyarországon inkább csak kárt okoztak. Az OMM korabeli építkezések meg a lazuló osztrák elnyomás, valamint a feudális béklyóiból felszabaduló Magyarország gazdasági lendületének a következményei.

Egyébként nem tudom, hogy milyen videókról beszélsz, én amikor ilyeneket néztem, senki sem írt ilyen szövegeket alá.

2020. dec. 10. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
50%

Jogos megállapítás, bár felesleges ezt lealacsonyítóan közölni. Egyszerűen csak történelmi folyamatokról van szó:


1) A 10. században érkeztünk (Honfoglalás), tehát ezelőttről értelemszerűen nem tudunk felmutatni semmit

2) A 13. század előtt nem nagyon épültek tartós épületek (Tatárjárás)

3) Tartós épületek jellemzően a várak, ezeket azonban a Habsburgok lerombolták a törökök kiűzése után, hogy könnyebb legyen leverni egy esetleges magyar ellenállást

4) Habsburg uralom alatt álltunk még kb. száz éve is, tehát nehéz lett volna bármit is felépíteni nélkülük.


Megjegyzés: Van azért híres Habsburg-kor előtti műemlékünk bőven, ld. Pannonhalma, Mátyás-templom, egri vár... stb.

2020. dec. 10. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
92%

"Rengeteg olyan épület van ami neoklasszicista/ekletikus formában "mesterségesen" épült"

Az épületek jellemzően mesterségesen épülnek fel, nem a szél fújja össze őket.

A 16-17. században a török háborúk következtében a középkori Magyar Királyság építészeti remekei nagyrészt elpusztultak, amik nem azok többnyire határon túlra kerültek. Tehát nehogy azt hidd, hogy itt nem virágzott a román, gótikus vagy reneszánsz építészeti stílus viszont a történelem viharai között nem sok maradt belőle. Emlékeit azért láthatod ha meglátogatod a jáki templomot, a soproni kecske-templomot vagy a zsámbéki kolostor romjait. Elég sok építészeti csodából még csak romok sem maradtak, a székesfehérvári királyi bazilika az ország legnagyobb, és Európa egyik legnagyobb bazilikája volt. Egy román és gótikus stílusban épült Notre-Damehoz fogható méretű épületet kell elképzelni. Középkori királyaink jelentős részének díszes sírjai, sírkápolnái is itt voltak találhatóak, például I. Istváné vagy Mátyásé. A 17. század végére egy romhalmaz maradt belőle. Nem az egyedüli épület ami erre a sorsra jutott, a visegrádi vár is látott szebb napokat.

Az ország újjáépítése a 18. századtól indult meg, ezért találkozhatsz ennyi barokk és klasszicista épülettel. Ami megmaradt is jellemzően kapott egy barokk átépítést. Itt nincs Schönbrunn, nincs magyar Versailles, nem épül ki helyi királyi központ mert az uralkodó sem az országban tartózkodott. A 19. század második felétől historizáló stílusban kiépültek a modern nagyvárosaink emlékei. Ez valóban a Monarchia idejére esik, de Európa más részein is a 18-19. században formálódott ki a történeti városrészek mai arca. Itt a fent említett okok miatt a középkori előzményekből kevesebb maradt fent. De még a Balkán nagyvárosai is eklektikus stílusban épültek ki a korszakban, tehát igen valószínű hogy osztrákok nélkül is ez történt volna Magyarországon. Biztos máshogy, de ezt a verziót már sosem fogjuk megismerni.

2020. dec. 10. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Náluk igen. Magyar verejtékkel.
2020. dec. 10. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:

"Egyébként nem tudom, hogy milyen videókról beszélsz, én amikor ilyeneket néztem, senki sem írt ilyen szövegeket alá."

Például valamelyik Országházas videó alatt láttam olyan kommentet, amiben azt firtatta a kedves román kolléga, hogy ez az egy nem bozgor ázsiai stílusú, hanem osztrák stílusú azért ilyen szép.


De köszönöm az összes választ, így már tisztább a kép.

2020. dec. 10. 13:30
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!