Miért nem akarja támogatni az Eu, hogy a magyarok, biodizel és etalont álítsanak elő, vagy geothermikus energiát alkalmazzanak?
Ezekben az energiákban van a jövő.
Hiszen a bioenergia számos ponton kapcsolódik a mezőgazdasággal és állat tenyésztéssel, illetve a geothermikus energiával is kapcsolatban lehjet" melegházak"
Nem értem hogy miért nem engedték pld a cukor gyárainkat átalakítani, miután pont ők záratták be?
Nekünk miért nem lehet valamiben a piac élére állni, technológiát alkotni,stb.
kezdjük a cukorral:
a teljes történet így néz ki:
az EU-ban túltermelés volt cukorból ezért az EU kvótát vezetett be a cukortermelésre. (egészen pntosan a cukorrépa termesztésre) csakhogy a cukorrépának nagyon magas a víztartalma, ezért az egész nem éri meg, ha 30-40 kilóméternél messzebre kell szállítani. ebből adódóan a cukorrépa termesztész kvótája a cukorgyárgyál volt, hogy nehogy ellehetetlenedjen azért, mert egy-két termelő ki akar lépni. (ha valaki visszadta a cukorrépa termesztést, akkor lelépési díjat kapott az EU-tól) azaz csak úgy lehetett megkapni a lelépési díjat, ha az egy cukorgyárhoz tartozó összes termelő egyszerre döntött a lelépés mellett.
a felvásárlási árat évente szabták meg.
az egyeztetésen a termelők magasabb felvásárlási árat kértek. a cukorgyár számolgatott, majd közölte, hogy ezen az áron éppen nullszaldós lenne a termelés, ami nyilván nem oké. sokáig egyeztettek, közeledett a határidő, amikor közölni kellett az EU-val, hogy lessz-e cukortermelés, vagy nem.
gyakorlatilag az utolsó pillanatban a cukorgyár azt mondta, hogy oké. legyen ez, egy évet így kihúznak, aztán majd meglátják. csakhogy a termelők ekkor már többet akartak. erre a cukorgyár bedobta a törülközőt. visszaadta a kvótát az EU-nak. megszünt párszáz munkahely, megszünt a magyarországi cukortermelés. a termelők meg 5 évnyi árbevételnek (nem nyereségnek!!!) megfelelő lelépési díjat tettek zsebre.
ez egy szép magyar történet és igazából az magyar ember szűklátókörüségéről, önzéséről szól, nem pedig az EU-ról.
biodízel, bioetanol, energianövény:
ezzel több gond is van.
egyrészt alapvető mezőgazdasági probléma, ami nem csak erre, hanem az egész mezőgazdaságra igaz, hogy kis területen, alacsony gépesítéssel nem lehet gazdaságosan termelni. a magyar mezőgazdaság alapvetően azért van sz@rban, mert túl kicsik az egy kézben lévő földterületek. ezért vagyunk drágák.
ha ezt energiatermelésre vetíted, akkor duplán rossz a helyzet, hiszen (erre vannak számítások) a legtöbb ilyen magyar kezdeményezés nem termel annyi üzemanyagot, mint amennyit elhasznál. (azért ez elég baj, lássuk be)
délamerikában termesztenek cukornádat bioetalonhoz. hatalmas területeken. de pl. ők úgy csinálják, hogy saját műhold figyeli a területet hőképpel, figyelik van-e valahol valamilyen betegség kialakulóban (a hőképen az nagyon hamar látszik, hamarabb, mint szabad szemmel) és ha igen, akkor célzottan mennek permetezni, kivágni stb. ezt nem lehet a hátsó kertben csinálni.
egyébként eleve gond, hogy hatalmas területen monokultúrás növénytermesztést csinálni nagyon problémás dolog. egy rossz év és az egésznek reszeltek. egy fertőzés pillanatok alatt végig tudja gyilkolni az egészet. szanaszéjjel kell műtrágyázni a terültet, mert a talajt is teljesen kimeríti.
szóval nem olyan egyszerű a dolog, hogy vetünk magot, aztán terem az üzemanyag...
a geotermikus energia az trükkös. egyrészt e név alatt alapvetően két dolgot szoktak emlegetni.
egy egyik a a föld mélyében lévő hő felhasználása, amitől pl. a termálvizek is melegek. ez viszonylag egyszerű, de azért nem annyira.
ez egyik megoldás, hogy termálvizet hőcserélőn keresztül használod melegítésre (direkten nem lehet, mert a vízkő szétviszi a rendszeredet) elvileg jó, gyakorlatilag kezdened kell valamit egy csomó melegvízzel (fűtéshez már nem jó, de egyébként meleg, kiereszteni a szabadba ne jó ötlet mert teljeen felborítja a környék ökoszisztémáját) Izlandon így csináltak áramot, a felesleges vizet meg csővezetéken az óceánba engedték. néhány év alatt sikerült is kimeríteniuk a termálvízkészleteket. most az eddigi elfolyócsövön hoznak tengervizet, pumpálják lefelé és szedik fel a másik oldalon, így kb. az eredeti teljesítmény 50%-ára vissza tudnak állni.
ez is egyébként egy módszer, keresel meleg, porózus sziklát és átnyomod rajta a vizet. a gond továbbra is az, hogy mit kezdesz a rengeteg hulladékhővel...
a másik dolog, amit geotermikusnak szoktak mondani, az a hőszivattyús fűtés. ez gyakorlatilag kifordított hűtőgép. és mint ilyen, áram kell hozzá. csak fűteni lehet vele (hogy miért, az termodinamika) és a hasznos hőenergia kb. 25-30%-át kell belerakni elektromos energia formájában.
egy másik kérdéshez korábban kiszámoltam, hogy ha a téli gázfelhasználás felét akarod ezzel kiváltani, akkor kb. 9 db paksot kellene építeni... és koránt sem biztos, hogy olcsóbb lenne, nameg valamit kezdeni kellene a fűtőanyaggal is...
szóval a dolog messze nem olyan egyszerű és akkor még olyanokról nem is beszéltünk, hogyha a támogatás miatt egy csomó földművelő átállna energianövény termesztésre, az elég érdekesen hatna az élelmiszer ellátottságra...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!