Ezért nagyon megérte szigorításokat és félkarantént hozni?
A maszk a legnagyobb megbetegítő tényező az emberek nem koronavírusban, hanem a rettegett légiós betegségben szenvednek.
A légkondicionálók által okozott betegségek közül egyértelműen a légiós betegség (legionella-fertőzés) a legismertebb, bár messze nem ez a leggyakoribb. A betegség felfedezésének kalandos körülményeiről kapta a nevét. 1976-ban Philadelphiában az Amerikai Légió nevű veteránszervezet tartott találkozót egy szállodában. A találkozó után a résztvevők közül sokan megbetegedtek, és több mint harmincan tüdőgyulladásban haltak meg. Kiderült, hogy a betegségüket egy később Legionella pneumophilának elnevezett baktérium okozta, amely elsősorban természetes vizekben, tavakban, folyókban fordul elő. De akkor, hogy került a szállodába? A vízvezetékekeken és légkondícionálón keresztül, így fertőzve meg a veteránokat.
Az általa okozott betegség nem jelentkezik rögtön, akár tíz napig is lappanghat a fertőzöttben. Ezután változatos tünetek jelentkezhetnek: fejfájás, izomfájdalmak, láz, fáradékonyság, de akár hányás vagy hasmenés is. Súlyosabb esetekben megjelenik a tüdőgyulladás, de károsodhatnak a vesék és az idegrendszer is.
A betegség megelőzésének legbiztosabb módja a légkondicionálók rendszeres tisztítása. Minden egyes szezon előtt, függetlenül attól, hogy korábban mennyit használtuk a klímát, szakemberrel ki kell tisztíttatni a szűrőt. Így eltávolíthatók a klímában megtelepedett baktériumok.
"mindenki orrba szájba bulizna, akkor még magasabb lenne"
Akkor lenne alacsonyabb.
Körülbelül 5-14 nap kell, mire a fertőzöttek számában változás áll be. Nálunk ez nem fog látszódni, mert elég régóta nem volt 5% alatt a fertőzöttek aránya a teszteken belül, tehát ekkor nem fogjuk látni a változást (az arány sem tudom, hogy merre mozdul, most a gyors tesztek miatt, meg a nagy ingadozások miatt a napi tesztek számában).
Körülbelül ezután 5 nap, mire kórházba kerülnek az emberek, vagyis nagyjából 10-21 nappal a lezárás után kellene látszódnia, hogy a kórházba kerülők száma csökken, stagnál vagy nő.
Onnan, még nagyjából 1-2-3 hét, mire a halálozások száma vissza fog esni, mivel ennyi időt töltenek kórházban az emberek a halálukig.
De!!!
Ez a matematikailag tiszta eset, ami nem veszi figyelembe, hogy
1. a kórházi kapacitások (a két-három hét csúszás miatt) megtelhetnek és afölött magasabb a halálozási ráta, hiába kezd el csökkenni a súlyos betegek száma, ha minden ágy foglalt, akkor egy ideig még nő a halálozások száma
2. a kórházi dolgozók fáradnak ki, ezért a hatásfok hosszútávon csökken
3. a nővérek, orvosok az egyik legveszélyeztetettebb csoport, akik ha kiesnek, nem tudnak helyettük új embereket beállítani (az orvostanhallgató sosem lesz annyira hatékony, mint a 10 év tapasztalattal rendelkező orvos), legtöbben valószínűleg akkor fognak megbetegedni, amikor a legmagasabb a fertőzöttek száma, tehát ha onnan 5-30 nap kieséssel számolunk addig alacsonyabb az eü teljesítőképessége
Szóval türelem. Amúgy az a nagy gond, hogyha nem csökken a betegek száma, akkor vagy nagyobb arányban kell tesztelni, vagy tovább kell zárni. A tesztkapacitások elég korlátozottak, mióta hatósági áras a tesztelés, úgyhogy zárni fognak. Reménykedjünk, hogy nem jutunk oda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!