Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon van nem hivatal...

Magyarországon van nem hivatalos trónörökös?

Figyelt kérdés

Magyarország államformája köztársaság, ez tény. Ez alapján (mivel trónörökös csak királyságban van) hivatalosan nincs trónörökös.

Az "1947. évi IV. törvény egyes címek és rangok megszüntetéséről" a mai napig hatályban van, amely ismét megerősíti, hogy nincs király, királyi fenség, főherceg, korona herceg, herceg, stb cím.

Ugyanakkor vegyük át egy kicsit a történelmet: 1916, megkoronázzák IV. Károlyt, akit elüldöznek, majd 1922-ben meghal spanyolnáthában. A fia, Habsburg Ottó egészen a második világháborúig hisz a visszatérésben. Ezen csak az változtatott, hogy Magyarországot a győztesek odalökték a szovjeteknek, akik minden nemesi származású (vagy akárcsak kuláknak bélyegzett) személyt elüldöztek, meghurcoltak, mindenüket elkobozták és szerencsések voltak, akik névtelenségbe burkolózva túlélték vagy el tudtak menekülni.

Velünk ellentétben Ausztria már 1919-ben rendelkezett a Habsburgok sorsáról: minden vagyonukat elkobozták, címüket eltörölték, a tróntól megfosztották őket és kiutasítottak mindenkit az országból. Ezt Ottó végül 1961-ben elfogadta, aláírta lemondását a trónigényről, így hosszabb jogi vita után, 1966-ban visszatérhetett Ausztriába. Ezzel az osztrák ág le is zárult.

Ugyanakkor Magyarország sose várta el a lemondását, úgy kezelték, hogy nincs királyság, nincsenek nemesi címek, akkor nem is kell vele foglalkozni, hiszen trón nélkül a trónigény is semmis. Éppen emiatt Ottó trónigénye hivatalosan egészen 2011-ben bekövetkezett haláláig fennállt, hiszen sosem mondott le róla. Majd ezután az öröklési sorrend alapján legidősebb fia, Habsburg Károly (született 1961-ben) lett a nem hivatalos trónörökös, aki szintén nem mondott le róla. Bár ő "rangon aluli" házassága miatt támadható, így lehet, hogy öccse, Habsburg György (1964) lenne a nem hivatalos trónörökös. Igazából egyikük sem mondott le a magyar trónigényről, a magyar állam pedig ezt 1920 (pontosabban a királyság vége óta, 1946) óta nem várja el.

Ez alapján van magyar trónörökös?



2020. nov. 5. 02:26
 1/5 anonim ***** válasza:
10%
Árpádházi Daka Józsefen kívül nem sok.
2020. nov. 5. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy írod a Habsburgok azok.
2020. nov. 5. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
90%

Hibátlanul levezetted a saját kérdésed válaszát.


Megerősítést vársz hogy igazad van?


Oké. Igazad van.

2020. nov. 5. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
38%
Órbán Récsöl
2020. nov. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szép levezetés, De! Az, hogy ki számít rangon alulinak, mindig az adott uralkodó család “belső szabályzata” szabta meg. Habsburg Ottó elfogadta fia döntését és elismerte unokái jogát a trónhoz. Ez alapján a jelenlegi trónörökös Habsburg Károly, ő pedig fia, Ferdinánd követi. Amúgy Ferenc Ferdinánd is rangon alulit vett el, de a császár továbbra is elismerte trónörökösnek. Ha nem hal meg és trónra lép. Mennyibe került volna neki egy olyan császári rendeletet kiadni, amiben a gyerekeit teljes értékű Habsburgnak ismeri el?
2020. nov. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!