A politikának mi köze az egyetemekhez?
1
Hogy lehet valaki ennyire együgyű? Szerinted a jelen kormány az, aki politikával tette tönkre az oktatást?
Kérdező
Az egyetemek ÁLLAMI intézmények, az ÁLLAM FIZETI a fenntartásukat, a hallgatók oktatását.Nem most lett így, hogy eddig magán intézmények voltak, most meg beleszól a zorbán - mindig is állami intézmények voltak.
Vannak magán egyetemek, azoknak a képzésébe semmiféle beleszólása nincsen az államnak. Meg kell felelniük pár elvárásnak ami benne van a felsőoktatási törvényben és ennyi. Azt és úgy oktatnak, annyi tandíjért, ahogy akarják.
Most vesznek KI az állami beleszólás, irányítás alól intézményeket és MOST teszik őket az államtól legalább részben függetlenné azzal, hogy alapítványi formában fognak dolgozni. Akik most az SZFE-n tüntetnek, azok nem azt követelik hogy az állam ne szóljon bele az egyetemükbe, hanem hogy MEGINT SZÓLJON BELE az állam, mint pár hónappal ezelőttig volt. Éppen most vonult ki az állam, a politika az oktatásból - néhány intézménynél.
Az állam adja a pénzt, ezért az állam döntötte el, hogy MIT vár el érte cserébe. Azt hogy hány bányamérnököt, hány orvost, informatikust, nyelvészt képezzenek ebből a pénzből. Nem azt szabta meg az állam, a politika, hogy mit tanítsanak nekik - hanem hogy hánynak fizeti ki a képzését.
Most van pár intézmény, ahol még ezt sem fogja megmondani, mert az alapítvány maga dönt az ösztöndíjakról, a képzés finanszírozásáról.
Az állam normális országokban nem szól bele az oktatásba, mert nem dolga. Az egyetemek maguk határozzák meg, hogy mit, hogyan, mennyi embernek oktatnak és aztán a végeredménytől (az oktatás színvonalától, az ott diplomát szerzettek elhelyezkedési esélyeitől, a munkáltatóknak az ott végzőkről való véleményétől) függ, hogy egy-egy egyetem mennyire elismert.
Attól, hogy az állam támogatja az iskolákat, még nem jelenti azt (megintcsak: normális országokban), hogy megmondja mit, hogyan kell tanítani és mennyi embernek. Normális helyeken, a világ elismert állami egyetemei közül egyikben sem avatkozik bele az állam az oktatásba, se abba, hogy mennyit és mit oktassanak. Ezt a piac dönti el. Ha nincs szükség informatikusokra, logisztikusokra, villamosmérnökökre, balneológusokra, mert átalakul a piac vagy túlképzés van, akkor kevesebben fognak jelentkezni és kevesebb helyet hirdetnek meg.
Az meg aztán végképp hülyeség, hogy azért tüntetnének, mert azt szeretnék, hogy az állam szóljon bele a dolgokba :) Ezt a fidesz terjeszti, és mint látható, néhány ember be is veszi ezt.
"Akik most az SZFE-n tüntetnek, azok nem azt követelik hogy az állam ne szóljon bele az egyetemükbe, hanem hogy MEGINT SZÓLJON BELE az állam, mint pár hónappal ezelőttig volt"
Ebből látszik, hogy egyesek meg sem akarják hallani a tüntetőket. Valahol megírták, hogy a modellváltás ellen tüntetnek és máris nyomják mindenhol, hogy akkor másképpen nem is lehet.
Azt sem tudják, hogy miről szól, hogyan működik az alapítvány, honnan van pénzük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!