Miért kell ilyen szigorúan számon tartani az államilag támogatott féléveket? Miért ne tanulhatna mindenki ingyen egyetemen, különösképpen levelezőn?
Szerintem az valóban nem fér bele, hogy valaki nappalira jár, nem dolgozik, de nem is veszi komolyan, ezért csúszik, így nem termel semmi hasznot az országnak.
Viszont a levelezőn miért kell? Nem lenne jobb, ha nagyon sok ember tanulna, be lenne íratkozva egyetemre, még ha munka mellett nem is tud mintatanerv szerint haladni, hanem pl. 5 év alatt csinál meg egy alapdiplomát? Ha csak 20 kreditet teljesít egy félév alatt, akkor sincs ennek nagy költsége.
Ha ingyen lenne a másod, harmaddiploma is, akkor az jó befektetés társadalmi lenne, nőne a munkaerőpiaci értéke az embereknek, magasabb lenne a fizetés, fogyasztás, GDP.
De ha valakinek már van piacképes szakmája/diplomája, és a második diplomát már csak hobbiszinten akarja elvégezni, érdeklődési kör alapján, akkor az is közérdek, a magasan képzett, művelt társadalom.
Ha valaki fizeti az adót, járulékokat, áfát, akkor miért nem kaphat vissza ennyit, hogy legalább ingyen tanulhasson levelezőn?
Levelezőre járok és olyan szakra ami csak önköltségesen létezik. Félévenként 400 ezer Ft. Korábban már megpróbálkoztam másik szakkal, szintén munka mellett, hogy ne csak ezt a rész-diplomát szerezzem meg, hanem kicsit bővebbet. Egyik egyetemen 2 félévet csináltan meg, másik helyen újabb szakra 2 félévet jártam, 200-350 ezer forintokért, majd abbahagytam és váltottam a mostanira, remélem végre be tudom fejezni, ez 2 féléves összesen.
Már van egy diplomám, azt az állam fizette.
Ha nem önköltséges, akkor lehet hogy próbálkozom még egy ideig mielőtt váltok, belátva hogy nem megy, vagy nem diplomázom le, mondván annyira nem is fontos, amúgy is van már egy diplomám, megoldom az újabb nélkül, ami kellett tudás azt megszereztem. Ez az államnak - neked és minden adófizetőnek - több millió forintjába került volna, amennyiért olyannak a képzését is ki lehetett volna fizetni, akinek ez lenne az első diplomája.
Mindemellett nekem is lenne még annyi félévem állami képzésben, ami fedezte volna a mostani tanulmányaimat és nekem sem került volna pénzembe, csak akkor sokkal többet kellett volna tanulnom, ami család és munka mellett sokkal megerőltetőbb lett volna, és nem pont ott, nem pont azt a szakot csinálhattam volna, mert az amit én akartam csak önköltségesen létezik.
Lett volna majdnem ugyanolyan, azt fizette volna az állam és ide akartam járni erre a szakra - ennyi.
Nem az a lényeg hogy mindenki egyetemista legyen és levelezőn tanuljon, hanem hogy értelmes döntéseket hozzon amikor kell és olyat, akkor tanuljon amikor a társadalom számára is jó. ha minden levelezős képzés ingyenes lenne, akkor a cégek nem fordítanának egy fillért sem a dolgozóik továbbképzésére, egyszerűen beíratnál őket valahová egyetemre és fizessék az adófizetők!
Csakhogy a keret véges és akkor nem lenne még annyi pénz sem a felsőoktatásban dolgozók bérére, az oktatás finanszírozására, mint most.
Ingyen csak a napsütés és a levegő van.
Ha beülsz egy tanórára az mitől van ingyen ? Fűtik, világítják a termet fizetik az oktató bérét stb. Az hogy neked nem kell fizetni érte a rendszer súlyos hibája. Én minden felsőoktatást fizetőssé tennék. Aztán aki elkezd dolgozni az visszaigényelhetné a tandíjat az adójából. Akinek nincs rá pénze vehetne fel kamatmentes hitelt.
Aki nem fog magyarországon adóköteles munkát végezni azt semmi értelme állami pénzen tanítani a többieknek pedig az adóvisszaigényléssel tulajdonképpen az állam fizetné a tandíját.
1)A munkaadó adhat rá támogatást - sok cég az MBA képzés 1,5 millió/féléves költségét is 100%-ban téríti az alkalmazottainak, mert megéri. Ahhoz képest a legtöbb szak 2-300ezer/féléves ára smafu, azt egy jól kereső diplomás hobbi gyanánt is összedobja.
2) Ha jól emlékszem a jelenlegi szabályozás a képzési idő másfélszeresét, de legfeljebb 12 félévet engedélyez államin, vagyis ha valaki egy 7 féléves alapképzést befejez akkor még mindig marad 5 féléve amibe simán belefér a legtöbb levelező mesterképzés (azok 4 félévesek, tehát még csúszhatsz is egyet).
"Ha ingyen lenne a másod, harmaddiploma is, akkor az jó befektetés társadalmi lenne, nőne a munkaerőpiaci értéke az embereknek, magasabb lenne a fizetés, fogyasztás, GDP."
Ha a három diploma összekapcsolódik. Most arra külön vizsgálat kellene, hogy mérnöki és közgazdász végzettség mellé a szabad bölcsész nem biztos, hogy emelne bármin is. Erre kapacitás nincsen.
Ha kell egy diploma akkor győzd meg a céget, hogy neked még nincsen, de fizessék ki legalább nagyobb részét. Édesapám is így tette le a szakoktatói képesítést, felkérték, hogy a sori munka helyett vegyen részt a szakképzésben, ehhez kellett főiskola végzettség, amit a cége fizetett neki.
"Csakhogy a keret véges és akkor nem lenne még annyi pénz sem a felsőoktatásban dolgozók bérére, az oktatás finanszírozására, mint most."
Egyetemi dolgozóként az írással egyet tudok érteni. Főleg, hogy annyi se sincsen, csak nem verjük nagy dobra, de sok egyetem küzd anyagi gondokkal főleg azok, ahol alacsony a külföldi önköltségesek száma.
Amúgy saját tapasztalat szerint mindig motiválóbb, mikor saját magad pénzén van valami, mint másén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!