Miért van a Magyar Államkincstár a fidesz által promózva?
A háttérben semmi. Már nem kell hátér. Lehet szem előtt is, ki érti meg. És utána közülük ki mer szólni. És ha mer, mit ér vele, ha lelkes és buzgó mamelukbrigádok elvégzik a piszkos munkát, a kormány csak "dolgozik".
Egyébként ha az államkincstárat egy párt felügyeli, akkor annak a pártnak az ország összes pénze rendelkezésre áll, és még elszámolnia se kell. Formálisan megteszi, e ellenőrizni nem lehet.
Ezt képzeld úgy, hogy van egy nagy családod, benne legalább öt kereső ember. Te pedig eléred, hogy te irányítsd a család pénzügyeit. Mindenki azonnal átadja neked minden pénzét, te döntöd el, mikor mi a kaja,mikor van mozi és üdülés, mikor mi a munka. Senki semmibe nem lát bele. Havonta gazdálkodsz két, két és fél millióval, ha váratlanul kell egy százezres vacsora, valakinek ruha ugyanennyiért (vagy többért) te gálánsan megoldod. Így egyszerűbb, nem, mint állandóan egyeztetni, elképzeléseket figyelembe venni. És még a melledet is verheted, hogy ezt egyedül te oldod meg.
Amikor a család emiatt szétesik, már késő. Nem visszacsinálható.
Hát, hogy legyen hol folynia a köszpénznek.
Fengshui alaptanítás szerint, ha nem használod a pénzt akkor az nem fial! És ez nem egy FAIL meglátás a kormány szerint sem.
A megtakarításodat (ha van), többféle módon kezelheted. Tarthatod otthon készpénzben, vehetsz belőle aranyat vagy ingatlant, esetleg befektetheted valami jövedelmező cégbe. De ha nincs elég jó szimatod ahhoz, hogy melyik vállalkozásba érdemes befektetőként beszállni, ami szép hasznot hoz, akkor bankban is próbálkozhatsz megtakarítással, ők majd tőzsdézgetnek a pénzedből és fizetnek rá valami kamatot. De akár állampapírt is vehetsz, kamata annak is van. A különböző megoldásoknak különböző a kockázata, a várható nyeresége és az időigénye (pl. ha te magad tőzsdézel, nagyobb pénzt nyerhetsz, mint ha befektetési alapon keresztül űzöd az ipart, de a kockázatod is nagyobb és folyamatosan figyelned kell, mikor mit érdemes venni és eladni).
Az állam szempontjából az a legjobb, ha a megtakarításodból állampapírt veszel. Ilyenkor hitelezel az államnak, aki vállalja, hogy a futamidő végén a pénzedet némi kamattal megtoldva adja vissza. Addig pedig használja, amire épp szeretné: CSOK-ot folyósít belőle a szomszédnak, segílykét Kolompáréknak, fizetést a mentőtisztnek, közbeszerzésen elnyereti Mészáros Lölő valamelyik cégével - bármit megtehet vele, hiszen te, az állampolgár vagy a hitelező és nem szabsz meg feltételeket azon kívül, hogy mekkora kamatot kérsz a futamidő végén. Sőt, igazából a kamatot sem te szabod meg, hanem az adós mondja meg, mennyit fog fizetni.
Az állam számára ennél csak kényelmetlenebb hitelfelvételi módok vannak. A piaci hiteleknél nem ők diktálják a kamatlábat és bizony lehet magasabb annál, mint amennyibe az állampapírok kerülnek. Az IMF hiteleinél kedvezőek a kamatok, de ők cserébe beleszólást kérnek a gazdaság egyes részeibe, hogy a hitel elérje a célját. Az illiberális vagy unortodox hiteleknél (pl. a Paks II-re adott orosz kölcsön) pedig néha elég kellemetlen háttéralkuk vannak, amik egy idő után nagyon kényelmetlenek tudnak lenni.
Így hát az állam az Államkincstárat reklámozza orrba-szájba és úgy alakítja a befektetési piacot, hogy amennyire lehet, az ÁK-nak lejtsen, mert akkor a dugipénzedet oda fogod vinni, nem máshová.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!