Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Orbán 2010-ben olcsóbb államot...

Deák Dominik 2020 kérdése:

Orbán 2010-ben olcsóbb államot ígért. Hogy állunk ezzel most?

Figyelt kérdés

GDP-arányosan olcsóbb vagy drágább lett 2019-ben az állam, mint 2009-ben volt?


https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__partok-kormanyzas__..



2020. aug. 15. 13:38
 1/5 anonim ***** válasza:
10%
Olcsóbb állam és kormány egyáltalán nem ugyanaz. Állam lehet úgy olcsóbb hogy kevesebb az adó. A kormány nem tudom hogy lehet olcsóbb, nyilván nem úgy mint Budapestnek Tarlós leváltása.
2020. aug. 15. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
30%

Egyes te miről hadoválsz? Olcsóbb állam=kevesebb bürökrata.

De Orbán krvájának azt jelenti az olcsóbb állam, hogy nem fizeti meg az állami alkalmazottakat.


GDP-arányt meg sose nézz! Az szerint csökken mindig az államadósság, miközben évről-évre 1000 milliárdokkal nő! 3% államháztartási hiány mellett mégis hogyan csökkenhetne?(pandémia előtt) Ezt csak az igazi kretén szavazói veszik be!

2020. aug. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
"GDP-arányt meg sose nézz! Az szerint csökken mindig az államadósság, miközben évről-évre 1000 milliárdokkal nő!" GDP arányos meg államadósság ugyanaz csak az egyik a GDP-hez van viszonyítva.
2020. aug. 15. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
40%

Kérdező

Az elmúlt 10 évben nőtt az állami vagyon mértéke, visszavásároltak állai tulajdona cégeket, tehát nőtt azoknak a száma akik ma az államnak dolgoznak.

Az államigazgatásban is sok átszervezés volt, nagyon sok olyan intézmény ma a minisztériumok alá tartozik, ami korábban külön működött. Ezek miatt nem lehet összehasonlítani a nagy egész számokat a tíz évvel ezelőttikkel.

Ha külön-külön megnézed hogy mennyien dolgoznak pl. a Parlamentben (nem csak a képviselők), a minisztériumok rész egységeiben (vagyis a kisebb szervezetekben, hogy látni lehessen mi volt korábban is minisztériumi mi meg nem), akkor így tekintve sokkal kevesebben dolgoznak az államigazgatásban, vagyis sokkal kevesebb a bürokrata mint 10 éve. Szerencsére a fizetéseket elkezdték rendezni (még sajnos nem mindenhol) és emiatt a költsége, vagyis a bérkiadások viszont nagyobbak, mint tíz éve.

Mivel a munkabérek minden más helyen is és az állam bevétele is egyformán nőttek az államigazgatásban dolgozók bérének növekedésével, a bevétel arányában is csökkent a kiadás erre.

Mint egy cégnél. Ha korábban 20-an dolgoztak ott havi 200 ezerért, akkor a bérköltség 4 millió. Ha a bevétel 800 millió, akkor ez 0,5%-os arány a bevételhez képest. Ha racionalizálnak és már csak 15-en dolgoznak ott, de mind 300 ezerért, akkor a bérköltség nőtt, már 4,5 millió, viszont ugyanazt a munkát kevesebben végzik el, tehát hatékonyabbak. Ha közben a bevétel 1000 millióra nőtt, akkor meg az arány 0,45%-ra csökkent a béremelés ellenére is. Pontosan így az állami bürokrácia különböző szervezeteiben csökkent az alkalmazottak száma, viszont többet keresnek - többe is kerül. De az állam bevétele (GDP) nőtt, annak arányában a költség mégis csökkent. Vagyis jobban keres az állam, racionálisabban végzi a feladatokat és meg tudja fizetni végre kicsit jobban a dolgozóit úgy hogy a többi feladatra is marad pénz több, mint előtte.

2020. aug. 15. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
59%
Az ígéreteket nem szokta betartani, csak a hívei hiszik el, hogy most minden jó.
2020. aug. 15. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!