Orbán 2010-ben olcsóbb államot ígért. Hogy állunk ezzel most?
GDP-arányosan olcsóbb vagy drágább lett 2019-ben az állam, mint 2009-ben volt?
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__partok-kormanyzas__..
Egyes te miről hadoválsz? Olcsóbb állam=kevesebb bürökrata.
De Orbán krvájának azt jelenti az olcsóbb állam, hogy nem fizeti meg az állami alkalmazottakat.
GDP-arányt meg sose nézz! Az szerint csökken mindig az államadósság, miközben évről-évre 1000 milliárdokkal nő! 3% államháztartási hiány mellett mégis hogyan csökkenhetne?(pandémia előtt) Ezt csak az igazi kretén szavazói veszik be!
Kérdező
Az elmúlt 10 évben nőtt az állami vagyon mértéke, visszavásároltak állai tulajdona cégeket, tehát nőtt azoknak a száma akik ma az államnak dolgoznak.
Az államigazgatásban is sok átszervezés volt, nagyon sok olyan intézmény ma a minisztériumok alá tartozik, ami korábban külön működött. Ezek miatt nem lehet összehasonlítani a nagy egész számokat a tíz évvel ezelőttikkel.
Ha külön-külön megnézed hogy mennyien dolgoznak pl. a Parlamentben (nem csak a képviselők), a minisztériumok rész egységeiben (vagyis a kisebb szervezetekben, hogy látni lehessen mi volt korábban is minisztériumi mi meg nem), akkor így tekintve sokkal kevesebben dolgoznak az államigazgatásban, vagyis sokkal kevesebb a bürokrata mint 10 éve. Szerencsére a fizetéseket elkezdték rendezni (még sajnos nem mindenhol) és emiatt a költsége, vagyis a bérkiadások viszont nagyobbak, mint tíz éve.
Mivel a munkabérek minden más helyen is és az állam bevétele is egyformán nőttek az államigazgatásban dolgozók bérének növekedésével, a bevétel arányában is csökkent a kiadás erre.
Mint egy cégnél. Ha korábban 20-an dolgoztak ott havi 200 ezerért, akkor a bérköltség 4 millió. Ha a bevétel 800 millió, akkor ez 0,5%-os arány a bevételhez képest. Ha racionalizálnak és már csak 15-en dolgoznak ott, de mind 300 ezerért, akkor a bérköltség nőtt, már 4,5 millió, viszont ugyanazt a munkát kevesebben végzik el, tehát hatékonyabbak. Ha közben a bevétel 1000 millióra nőtt, akkor meg az arány 0,45%-ra csökkent a béremelés ellenére is. Pontosan így az állami bürokrácia különböző szervezeteiben csökkent az alkalmazottak száma, viszont többet keresnek - többe is kerül. De az állam bevétele (GDP) nőtt, annak arányában a költség mégis csökkent. Vagyis jobban keres az állam, racionálisabban végzi a feladatokat és meg tudja fizetni végre kicsit jobban a dolgozóit úgy hogy a többi feladatra is marad pénz több, mint előtte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!