A középosztály jól járt a Fidesz kormányokkal?
Pusztán gazdasági szempontokat figyelembe véve, de nagyon sok középosztálybeli ismerősömtől hallom, hogy ők igenis jól jártak például az egykulcsos adóval, vállalkozóktól, hogy az adózás kedvezőbb lett számukra, valamint jobban is hagyják őket élni, mint korábban. Állami (például energetikai, távközlési) szektorban dolgozóktól hallom, hogy a fizetésük jelentősen nőtt az elmúlt években. Nagycsaládosoktól, hogy sokkal jobb lett a helyzetük.
Nem elképzelhető, hogy sokan ezért szavaznak a Fideszre, és nem csak például a migránsriogatás miatt? Illetve hogy legalább van valamilyen vízió a gazdasági kérdéseket illetően, nem csak populista szólamok, mint például a Jobbiknál és az MSZP-nél?
Attól függ, mit értünk középosztály alatt.
A versenyszférában dolgozó, diplomások, szakmunkások nem jártak rosszul vele.
Én kifejezetten ellenzem a többkulcsos adót.
Rövid távon jól jártak, hosszú távon, az eü és oktatási költségek jelentősen megugranak, a nyugdíjak alacsonyabbak lesznek.
Az eü-n lehet vitatkozni, hogy egy másik kormány sem csinálta volna jobban, de az oktatás kritikán aluli lett, aki teheti viszi magánsuliba a gyerekeit, az meg kb. havi 100 ezertől indul, drágább, mint az egyetemi szakok többsége és 12 -13 évig fizetheted.
A kormány egy konjunktúrális gazdaságilag felfutó szakaszban került hatalomra, ilyenkor elég jól lehet eladni az embereknek, hogy jobb ma, mint tegnap volt. Ha jön egy válság, akkor valószínűleg kevésbé lesz népszerű.
De szerintem is benne van az is, hogy az ellenzék nem akarja meglátni, ha valaki támogatja a kormányt.
4. válaszoló
Teljesen jogos felvetés, de ez jóformán egész Kelet-Európára igaz, egyes országokra sokkal jelentősebb mértékben (például a kis népességű balti országok)
Az egykulcsos adóval főleg a felső középosztály járt jól, akiknek fél millió feletti fizetése van.
Inkább a családtámogatási rendszer, ami szélesebb körnek kedvez, jelentősen erősíti a Fidesz-KDNP szavazótáborát.
De egyébként nem csak a gazdasági előnyök számítanak, hanem lehet erkölcsi, morális vonzata is. Például ilyen a munkához való viszony a jobboldalon. A segély helyett közmunkaprogram, ennek felfuttatási évente több száz milliárd forintjába került az államnak, amit a többi adófizetőnek, főként a középosztálynak kell megtermelni, befizetni a közös kasszába, mégis a többség támogatta ezt az intézkedést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!