Miért kezelik sokan úgy a politikai pártokat Magyarországon, mintha a kedvenc focicsapatuk lenne?
Nagyon sok emberen azt veszem észre, hogy nem ész érvek alapján dönt amikor a politikáról van szó hanem "megszokásból" mindig ugyanarra a pártra szavaz inkább. Pedig sokszor lehet hogy az adott párt az ő élethelyzetére levetítve kimondottan negatív programmal rendelkezik.
Komolyan azt látom, hogy valaki fidesz, dk (stb)-ra szavazott és onnantól csak arra hajlandó szavazni. Hiába van az adott pártnak valami kényes ügye vagy morális válsága, nem nem, ő kitart a kedvenc csapata (pártja) mellett.
Fogjuk már fel végre, hogy a politikai pártok nem focicsapatok. Ha egy párt saras lesz, akkor ott kell hagyni, ez nem a kedvenc csapatod, hogy jóban rosszban kitarts mellette. Ugyanez vonatkoz arra is ha már az adott párt nem igazodik a te értékrendszeredhez. Könyörgöm, nem neked kell folyamatosan a párt értékrendszeréhez igazodni... sőt a pártoknak kéne emberek értékrendszeréhez igazodnia.
Ti mit gondoltok erről a témáról ?
Agymosottak.
Én pl. nem szavaztam még és soha nem is fogok. Nekem attól nem lesz jobb.
Mindegyik párt ugyanaz, csak azt akarja, hogy ők legyenek hatalmon, lopják a pénzt és manipulálják a népet. Egyik se a társadalmat nézi, csak az önös érdekeket.
Felesleges a politikával foglalkozni, csak felidegesíti magát az ember.
A focival meg nem szép dolog összehasonlítani, mivel az utóbbinak van hasznavehető értéke és boldoggá teszi az embereket. A csapat és a szurkolók összefogásáról szól.
Mert érzelmek alapján politizálnak.
Mivel nem sok eszük van,és a gondolkodás amúgy is fárasztó,így marad nekik a "kedvenc focicsapat",ahogy te fogalmaztál.
Képtelenek,lusták a kritikus gondolkodásra.
A legfanatikusabbak pedig még akkor sem pártolnak el,amikor a többség már kiábrándult egy pártból.
Nagyon sok párhuzam van a magyar foci és a magyar politikus között. Csak öntjük beléjük a sok közpénzt és évről évre egyre szarabb eredményt produkálnak. Ahogy nő az elköltött pénz úgy zuhan az eredményesség.
Ha a magyar szavazók észérvek alapján politizálnának, akkor Orbán egy ügyvédi irodában ülne, gyurcsány dolgozatot javítana, mészáros meg gázkazánt kötne be. A többiek meg állnának az esztergapad mellett.
Egy normális társadalomban annak amit ezek csináltak az 1 százalékáért márt tömegtüntetések lettek volna. A tömegtüntetés alatt pedig azt értem, hogy a tömeg a Lánchídtól a Hősök teréig megtölti az utcákat és a tereket, nem pedig 50 ember 8 különböző szögből fotózva hogy többnek látszon.
"azt látom, hogy valaki fidesz, dk (stb)-ra szavazott és onnantól csak arra hajlandó szavazni"
Tehát a dk-nak csak fiatal szavazói vannak, akik a dk megalakulása előtt még senkire se szavaztak, mivel kiskorúak voltak? :)
A válasz szerintem elég egyszerű. A neve: kognitív disszonancia. Ez egy olyan tudatállapot, amikor egymásnak ellentmondó tények kerülnek szembe egymással egy ember fejében és ez feszültséget szül. Ez egy elég kellemetlen dolog, hiszen ha az ember hisz valamiben, főleg ha hosszú ideje akkor egy ennek ellentmondó történés eléggé frusztráló tud lenni. Az ember célja, hogy ilyenkor ezt a feszültséget csökkentse és megszüntesse ezt a tudatállapotot. Erre több mód is lehetséges. Fel lehet adni az eddigi hitünket vagy felül lehet vizsgálni amiben eddig hittünk, esetleg hazugságnak bélyegezni az új tényt, de akár a tény felvetőjét is le lehet hazugozni. És még sok más lehetőség is van.
A politikában ez azért hangsúlyos, mivel itt sok ember évtizedek óta tart ki egy párt vagy politikus mellett. Ha ezek után jön egy ellenkező tény, akkor sok esetben évek, évtizedek hite kérdőjeleződik meg, ami komoly feszültséget kelt. Ha kiderul, hogy a pártod mégse annyira keresztény/nemzrti/szociálisan érzékeny/stb. és ezzel szembesítenek az elég kellemetlen tud lenni. Ilyenkor sok párt keményvonalas szavazója ideges lesz és jönnek a szokásos mantrák:
- a másik se lenne jobb
- a másik még többet lopott
- hagyjuk a témát, nincs kedvem vitatkozni
- azok komcsik/nácik/sötétzöldek
Ilyenkor disszonáns állapot van a fejükben, hiszen jött egy ellentétes tény, amkvel nem bírnak megbírkózni. Van olyan, hogy tudat alatt tudják, hogy a tény igaz és amiben hisznek az hamis, de túl nagy ár lenne feladni azt amiben hittek, amiatt amit egész életében elleneztek. És sokszor amiatt lesznek agresszívak ilyenkor az emberek, mert kellemetlennek érzik azt, hogy egy okosabb, felkészültebb emberrel szemben nem tudják képviselni az álláspontjukat és érvelni mellette.
Mondok erre egy példát. Kifejezetten a kormánypártokkal kapcsolatban lesz a példa. Nem azért mert ellenzéki lennék, hanem mert 10 éve kormányoznak, így ők vannak döntési pozícióban és felelősség is náluk van.
8as folytatás:
Borkai Zsolt tavalyi szex és drogbotránya után kérdezgettek embereket Győrben, hogy mi a véleményük az ügyről. Sokan azt válaszolták, hogy egy ilyen felvétel akár manipuláció is lehet. Vagy azt, hogy másik oldali politikusok is csinálnak ilyet csak arról nincs felvétel. Bizonyítani az állításukat nem sikerült, de a disszonáns helyzetet, miszerint keresztény, erkölcsös, jobboldali párt vs. drogozo - kuurv@zo polgármester, úgy oldották fel, hogy inkább a videó valóságtartalmát vonták kétségbe, nem pedig a polgármestert, aki addigra már 13 éve vezette a várost. Hiszen ha kiderül, hogy egy drogos, pr0$tikkal szórakozó polgármestert támogattál ennyi ideig akkor mégis milyen keresztény erkölcsű ember vagy?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!