Kérdező
Ezt hogy balliberális, akkor kezdték el széles körben használni, amikor 1994-ben az mszp-vel közösen lépett kormányra az szdsz. Az akkor baloldalinak mondott párt összeállt a liberálisnak mondott párttal, így lettek együtt balliberálisok. Ahogy utána a követőik, támogatók.
Azóta ehhez a közös táborhoz tartozókat nevezik ezen a néven, ma az mszp, dk, momentum és a körülöttük levő kisebb pártocskák, mint a liberális párt, a Karácsony féle P, és a korábban ehhez az oldalhoz csatlakozott mdf-nek a volt politikusai.
Nyilván lehet mindenfélét ehhez a szóhoz kapcsolni akár korábbról, akár valódi politikai beállítottságnak tekintve, de nálunk ezt a kifejezést 1994 óta ezekre a pártokra és politikusaikra, támogatóikra szokták használni.
Hogy milyen politikai elv, értékrendszer, cél vagy bármi más van mögötte?
Semmilyen. Ezek a pártok különbözőek, ezekben elvileg nem is összeegyeztethetőek egymással. Egy dolog tartja őket, mind szeretnék Orbánékat leváltani, mind szeretnének hatalomra kerülni és ehhez bárkivel, bárhogyan összeállnának. Ahogy Karácsony mondta még a 2018-as parlamenti választási kampányban, amikor összeállt az mszp-vel: jó sok unikumot kellett meginnia ahhoz hogy bírja gyomorral.
Ahogy a 6-os írja: Nem jelent politikai elvrendszert és valóban 1994 után keletkezett a fogalom az SZDSZ és az MSZP házassága után. Az 1990-es választásokon még az SZDSZ volt a legharcosabb antikommunista párt és következő (1994) választásnak is kb. így futottak neki.
Az MSZP nyert 54%-kal, tehát elvben nem volt szükségük az SZDSZ-re. Tudni kell, hogy 1990-ben az MSZP volt kiközösített párt, hiszen ugyanazok az MSZMP-sek vezették, akik ellen létrejött a rendszerváltás. Ez '94-ben sem változott, de a túl nagy elvárások be nem teljesülése miatt visszaszavazták őket a hatalomba, de mégis szükségük volt egy politikai legitimációra. Az elvben liberális és elvben antikommunista SZDSZ-szel való szövetség ezt megadta nekik. Az SZDSZ-nél pedig nem tudtak várni a következő választásig, hiszen már az előzőnél is úgy készültek, hogy ők kerülnek hatalomra.
A probléma az, hogy egy valóban liberális párt nem lépett volna koalícióra a kommunista diktatúra utódpártjával, főleg úgy, hogy olyanok ülnek még a vezetésében, akik aktív szerepet vállaltak a múlt rendszerben.
Viszont innentől kezdve a magukat liberálisnak vallók mindig a baloldallal szövetkeztek Mo-on.
#8 "Viszont innentől kezdve a magukat liberálisnak vallók mindig a baloldallal szövetkeztek Mo-on."
Igen, mert előtte csak mi hittük azt hogy egymás ellen küzdenek, akkor valójában csak összenőtt ami előtte is összetartozott - csak rejtve.
#9!
De nem a liberalizmus és a baloldaliság tartozik össze, hanem csak annak hazai mutációi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!