Ellenérzi-e a kormány azt, hogy a mezőgazdasági támogatásokat valóban arra a célra használják, amire azt kapták?
Egyszer hallottam valakitől, hogy vannak olyanok, akik felveszik a támogatást, de a föld, amelyre azt kapták továbbra is parlagon áll, tele gazzal.
Lehetséges az, hogy ez igaz?
Ellenőrzik-e a pénz felhasználásának helyességét?
Nem vannak olyanok, hanem ez az átlag... Egyszer nézz el felvidékre.
Azt furcsállottam ott mindig hogy szinte minden földterület ami nem erdő a szép rendezett... Mert művelik ahogy lehet. Ami nem növény termesztenek azt legelőre használják, lekaszálják a füvet takarmánynak.
Nálunk egy csomó helyen a semmi van.
Nem, mert nem is kell. Az alap tàmogatás jár a földterület után, arra költöd amire akarod. Van olyan “örökös” aki ebből él. Nem közelező művelni, csak nem szabad hagyni elgazosodni, így egy évben egyszer beszántattja.
Csak az emelt támogatásnál nézik azt, hogy azt vetetted e amit engedélyeztek. De ilyenkor sem kell szerintem számlákat mutogatni, főleg akkor nem, ha mindent magad művelsz meg, tehát vetőmagon, vegyszeren meg üzemanyagon kívül nincs számlád, mert mindent saját munkagéppel dolgoz fel.
Szokták ellenőrizni őket, csak mindig lepapírozzák valaminek miért nincs kár.
Például jön egy kis jégeső egy gyümölcsösben, akkor a megélhetési támogatást felszedők fogják és szó szerint az összes fáról leverik a gyümölcsöt és lepapírozzák, hogy a jégeső verte le őket.
Földeken meg azért ültet mindenki búzát, stb, mert azzal nem nagyon kell foglalkozni. annyira foglalkoznak vele, hogy műholdon jól nézzen ki. Miért csak műholdon? Mert műholdon keresztül szokták ezeket ellenőrizni csak, ritka a személyes szemrevételezés.
5: Az csak X évig működik amiről te beszélsz. Tudom, mert már mi is befejeztük a mezőgazdaságot és nekünk is lett volna lehetőség arra amit írsz, csak a mi földünk nem érte el az 1 hektár (ez a minimum terület, amire beadhatod), így nem csinálhattuk ezt a parlagon hagyást. Ennek viszont van maximum mennyisége, hogy mennyi ideig hagyhatod egy huzamban parlagon, utána művelni kell megint.
Igazàból mindegy, mert bérbe adja. A tàmogatást úgy is a tulaj veszi fel - vagy ahogy megegyeznek - vagy a bérleti díjjal gazdagodik. A föld nagyon tuti fix pénz.
Családi örökségünk 43 ha föld. Éppen ezért a büdös életben el nem adom. Alaphangon 2 milla felett ad egy évben. Pedig nagy része csak legelő
Nem ellenőrzik. Most vagy a gabonád bevételének a negyede? lesz a hasznod vagy a támogatás nevezed ki haszonnak. Az már nem érdekli senkit, higy a vetőmagot vagy a nyaralást finanszírozod e belőle.
Tele gazzal, parlagfűvel egy terület sem állhat. Vagy évente 2-3x le kell kaszálni vagy legeltetni, de így kevesebb is a támogatás meg nagy hasznot se hoz.
A másik az, hogy bevedet, de ezt műholdasan mindenképp, ritkán személyesen hitelesen mérve is ellenőrzik! És erre jár az Eu- területalapú támogatás, ami 50-60 ezer Ft/ hektár.
Egyébként nem tudom miért ellenzik sokan ezt a támogatást. Ez lehet a gazda megmaradt tiszta jövedelme is.
Írok egy példát!: Pl. Idén ahol 3 tonna búza termett átlagba a termelőnek. Ezt 50 +6ft komp.)forintért a malomba viszik így kap 168 ezret a terményért plusz 50 ezer Eu-s támogatást egy hektárra. Ez 215 ezer Bruttó bevétel ugye!
Na akkor most számoljuk a kiadásokat:
Talajelőkészítés: 30 ezer/ha.
Vetés+vetőmag: 30ezer/ha
Műtrágya (1q3x15, 3q Pétisò, 100l Nitrosol) 45 ezer/ha
2x-i növényvédelem, hogy ne a fuzáriumos kenyeret egyék a kenyérbe: 30 ezer/ha
Kombájnolás: 20 ezer/ ha
Tarlókezelés+szállításra csak 10ezer/hektárt számolok! (Plusz egyéb költségek is lehetnek, de wz átláthatóságért inkább kihagyom.)
Összes kiadás így: 165 ezer Ft/hektár.
Magyarán mondva 3 ezer Ft haszonért dolgozhatott hektáronként egész évben.
Na ezért van a támogatás, hogy a termelők ne felejtsenek el vetni és rosszabb években se maradjanak haszon nélkül. A kenyér ár se menjen az egekbe és a jövő évi vetés valamennyi költségét is állja, hogy legyen elég kenyérnekvaló vetve.
Tudom sokan most értetlenkednek, de ha az éves bruttó keresetet 4 millióra mondják, akkor a termelő miért érje be 3 ezerrel. Pl. 100 hektáros gazdaság 300 ezer éves haszonnal? Termelő bére!
Plusz egyet még nem számoltam, az pedig az amortizáció. 20 évente legalább új traktor, kombájn kell (nagyoknál), mind 30 milliótól kezdődnek.
Lehetne, hogy nincs támogatás, de az alapjaiban döntené meg az ellátási láncot. Lehet számolni akkor.
Értem. Akkor a megoldás az, hogy meg kell voizsgálni azt, hogy miért működött a TSz-rendszer jobban?
A kérdéás az, hogy hol folyik el a pénz?
Át kell nézni a beszerzéseket, kiadásokat, szerződéseket, beszállítókat, stb.
Több lépcsős-e a szerződés, a munka kiadása?
Ha-ha. Vissza a régi orosz MTZ-s korszakkal!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!