Mit gondoltok arról, ahogy a politikához állok?
Úgy gondolom, hogy egy pártnak sem szabad teljes bizalmat szavazni, különösen abban az esetben, ha kormányra kerültek. Mindig kritikusnak kell maradnunk azokkal a pártokkal szemben is, amelyekkel szimpatizálunk. A leginkább ideális esetnek azt tartom, ha nem is kötelezzük el magunk egy párt vagy mozgalom mellett, mert az magában hordozza annak a veszélyét, hogy elfogulttá válunk azzal szemben.
Azt tartom ideálisnak, ha egy párt támogatottsága sem emelkedik ki túlzottan a többi közül, hanem verseny helyzetben vannak, és kénytelenek koalíciót alkotni annak érdekében, hogy kormányozni tudjanak, vagy azért, hogy hatékonyabban tudják érvényesíteni az igényeiket.
Az előző bekezdésben írtakból már látszik, de itt is megjegyezném, hogy a "kompromisszum" alapú kormányzást látom ideálisnak, ahol tekintettel kell lenni azokra is, akik nem szereztek a kormányzáshoz szükséges többséget. A legrosszabb kimenetelnek pedig azt az eshetőséget tartom, amikor a kormánypárt olyan többségre tesz szert, amely az országgyűlés munkáját szavazógéppé silányítja.
Nem tartom fontosnak azt sem, hogy szigorúan elkötelezzük magunk egy-egy ideológia mellett. Leginkább liberális elveket vallok, néhány kérdésben konzervatívnak tartom magam, a gazdaság tekintetében pedig az erős szociális háló pártján vagyok. Így a kormányzó párt ideológiája sem elsődleges, sokkal fontosabb, hogy ne legyenek korruptak, és amint kormányon vannak ne kizárólag a saját táboruk, hanem minden az adott állam területén élő ember érdekeit képviseljék. Alapvetően két ideológia van, ami komoly veszélynek érzek napjaink Európájában, ezek egyike a nacionalizmus, a másik pedig a populizmus, bár utóbbira lehet nem megfelelő szó az eszme, hiszen sokkal inkább a kommunikációt foglalja magában, mintsem világnézeti kérdéseket.
Röviden összefoglalva ez a lényege a szemléletemnek. Mit gondoltok róla, van aki hasonlóan látja?
Nagyjából a természet erőtörvénye kicsit pongyola megfogalmazása politikai síkon. Ezt röviden fékek és egyensúlyok rendszerének nevezik. Azaz olyan intézményrendszer van kialakítva, amelyek függetlenek, egyik a másik dolgaiba nem szólhat bele csak javasolhat, és amelyek feladata jól meghatározott módon egymás ellenőrzése. Még más szavakkal, az intézményrendszer úgy van kialakítva, hogy mindegyiknek más és főleg ellentétes az érdeke a többivel (például az adóhivatal érdeke a minél nagyobb adóbevétel, viszont a különféle vállalkozói és munkavállalói képviseleteké pedig az, hogy minél alacsonyabb. És egyik se parancsolhat a másiknak. Így megegyezésre vannak kényszerítve).
Az ideológia melletti elkötelezettség az ember alaptulajdonsága, az ritkán változik (hacsak valami drasztikusan új elem nem jön, ami addig nem volt ismert). Ez viszont nem zárja ki a józan ész és a kritikai szellem meglétét bármely ideológia esetén. Ugyanakkor az emberek különbözők, tehát az ideológiájuk is az, ami szintén nem baj, ha kellően kulturáltak, ekkor ugyanis képesek az egyezségre.
Politikai érdek miatt van az, hogy a felsorolt jellemzőeket ennyire szembeállítják. Normális valóságban ez nincs így. Amennyiben nem elfajzott, bigott megvalósulásról van szó, a liberális elvek mindössze a józan szabad cselekvés lehetőségét, az egyenlő elbírálást jelentik, a konzervativizmus a hagyománytiszteletet és őrzést, a szociális háló valójában természetes emberi igény a váratlan esetekre akkor, ha ez nem párosul hatalommániával, a nacionalizmus pedig egyszerűen a szülőföld iránti természetes elkötelezettség, hazaszeretet. A populizmus, a korrupció valójában a tisztességtelen hatalom és előnyszerzés érdekében kifejtett tevékenység, alapja az emberi hiszékenység.
Amit leírsz, azt szokták józan paraszti észnek nevezni. Azt tekintik értelmes emberi viselkedésnek, az önzés és kirekesztés egészséges hiányának. Azonban ezt ma Magyarországon nem erénynek, hanem balekságnak tekinti a közvélemény. Akarva akaratlanul követi életvitelében a hatalommánia torz világát, és nem érdekli (sőt kikéri magának), hogy saját vesztébe rohan (vagy éppen busás haszonélvezője a gazemberségnek).
Kérdező!
Rövidebben is leírhattad volna, hogy libsi vagy!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!