Egy közvélemény kutatás hogyan zajlik?
Tehát felhívnak telefonon és különböző kérdéseket tesznek fel? Engem még sosem kerestek meg ilyen ügyben azért érdekelne hogyan történik ez. Vagy személyesen keresik meg az illetőt?
Az a helyzet én nem nagyon szoktam ismeretlen számot felvenni, ha meg rejtett is akkor végképp nem. Amúgy sem nyilvános a mobil számom, vezetékes telefonom meg már 10 éve nincs.:)
Ezért is érdekelne, hogy ha engem mondjuk nagyon elakarnának érni ilyen céllal, akkor hogyan tudnának?
"Egy közvélemény kutatás hogyan zajlik?"
Orbán kiadj a parancsot a seggnyaló és jól fizetett "közvéleménykutatóinak", hogy ebben a hónapban hány százalékra fényezzék a fideszt és hány százalékra húzzák le az ellenzéket.
A hiszékeny krumplisok pedig "készpénznek" veszik.
Keress rá a módszertanra - millió tanulmányt fogsz találni.
A lényeg, hogy a társadalom minden szegmenséből (kor, végzettség, munka, stb. stb.) vannak megkérdezettek, akik nagyjából leképezik az egész társadalmat. És ebből az 1000-2000 főből extrapolálnak.
Mindenhol így működik, nem kell paranoia, hogy ez valami ördögi tudomány... :-D
Soha nem hívtak fel telefonon, amit a kérdés meghallgatása nélkül lecsaptál? Engem már többtucatszor. Elkezdte volna mondani, én meg azonnal rávágtam, hogy "köszönöm, nem érdekel" és már le is tettem. .-D
Tök mindegy, hogy ügynök volt, vagy politikai "árut" akart volna rám sózni. :-D
Mondom, keress rá a módszertanra. Minden pontosan le van írva, a legapróbb részletekig.
Olyan kérdéseket tesznek fel, amit egy nyócelemis mancinéni is meg tud válaszolni (egyszerű fogalmazás, rövid kérdés), de abból ők pontosan be tudják mérni a preferenciákat, vagy egyéb dolgot, amit meg szeretnének tudni.
Sosem tudom megérteni hogy mi ez a baromság hogy ott van a kezedben a telefon, valaki keres rajta téged, de nem veszed fel mert nem ismered a számot.
Hát ha nem veszed fel akkor még azt sem tudod meg ha anyád keres valamiért, mert nem tudja neked elmondani, hogy ez az ő száma!
A közvélemény kutatások - nem csak a politikában - azokat érik el akik felveszik a telefont. Vagy akik hajlandóak megállni az utcán annak aki kérdezni akar tőlük és válaszolnak neki 5-10 percen keresztül akár. Ha soha nem veszed fel amikor nem ismered a számot, akkor téged hiába is hívnának. De éppen így nem tudnád meg ha valaki hozzátartozód miatt keresnek egy kórházból vagy nyernél valamit és éppen arról értesítenének.
Ahogy már írták, a módszertan pontosan meghatározza hogyan kell csinálni. felosztják az országot (vagy a vizsgált területet) lakosságszám alapján és megpróbálnak úgy kiválasztani 1000/5000 embert(felméréstől függően) hogy abban mindenféle típus képviselve legyen életkor, iskolázottság, munkavégzés szerint is.
Engem már többször kérdeztek, nem csak politikai, hanem piaci felmérésekkel kapcsolatban is. Telefonon és személyesen is - ahogy a neten is sokszor végeznek felméréseket, de ott inkább a válaszadók önként töltik ki a kérdőívet, nem a kutató cég választja ki őket.
Konkrétan úgy kezdődött a felmérés, hogy megkérdezték az életkoromat (tartomány), a végzettségemet és amikor nem voltam benne a kívánt csoportban mert idősebb voltam annál amit kerestek, vagy mert diplomással már készítettek felmérést abban a korcsoportban eleget, akkor megköszönték és vége. Ha stimmel az ember a szempontok szerint - pl. ha a páromat keresték de engem találtak meg, és nem volt gond hogy a kérdezett férfi vagy nö, végzettségben, korban azonosak vagyunk, akkor kezdtek el kérdezni.
Ha kíváncsi vagy arra hogyan megy, akkor célszerű ezentúl felvenni a telefont ha valaki keres és az utcán nem kikerülni nagy ívben azt aki kérdezősködni szeretne egy termékről vagy bármiről.
Így zajlik, igen. Bár lehet interneten is adatokat felvenni.
Aztán kiértékelik, hogy mondjuk a kitöltők között 35% volt budapesti, de a lakosságnak csak 10%-a budapesti, akkor a vidéket súlyozzák. De akkor a vidéken belül is vannak falvak / városok / megyeszékhelyek. Meg van kelet és van nyugat. Vagy nem csak lakhely, de korosztály, iskolai végzettség, akármi szerint is súlyoznak. Aztán rossz nyelvek szerint szeretnek aszerint súlyozni, addig játszani a számokkal, ahogyan nekik tetsző eredményeket kapnak.
Jó napot kívánok, X cégtől keresem mert a jégkrémekkel kapcsolatban végzünk közvéleménykutatást. Feltehetnék néhány kérdést? Nem fog sokáig tartani. Köszönöm. Az első kérdés az, hogy ismeri-e a következő márkákat:
kárdedór
leó
bagaméri
Köszönöm. A következő kérdés, hogy mikor fogyasztotta legutóbb a következő márkájú jégkrémeket:
kárdedór
leó
bagaméri
Stb.
Tehát az a lényeg, hogy amikor olyasmit kérdeznek, hogy milyen gyakran szoktál valamit csinálni, vagy mikor csináltad utoljára, vagy ilyesmi, akkor igaziból nem a valóságos adatot gyűjtik be, nem nyomozzák le, hogy valóban olyan gyakorisággal szoktad-e csinálni, vagy akkor csináltad-e utoljára, stb., hanem amit mondasz, azt készpénznek veszik. Ezért gagyi az összes olyan kutatás, amit pl. ma is hallottam, hogy hány órát alszanak a magyarok, meg hánykor mennek lefeküdni, meg mit csinálnak a lefekvés előtti egy-két órában. Mert nem azokat csinálják. Hanem csak azt "mondják", hogy azokat csinálják! Messze nem ugyanaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!