Mikor fogja Magyarország visszaigényelni a Szlovákia által elrabolt Duna szakaszt?
Magyarország már 30 éve igényli az eredeti állapot, eredeti vízmennyiség visszaállítását, de Szlovákia erre nem hajlandó és minden bizonnyal a jövőben sem fogják lebontani, üzemen kívülre helyezni a bősi erőművet és üzemvízcsatornáját.
Egyébként a Duna eltereléséről, közös vízenergiahasznosításról, vízlépcsőrendszer építéséről Csehszlovákia és Magyarország 1977-ben államközi szerződést kötött. Magyarország a rendszerváltás, politikai változások miatt kihátrált a projektből, felmondta a szerződéseket, Szlovákia viszont a maga részéről inkább befejezte és létrejött a "C variáns". Ennek lényege, hogy a duzzasztó, a régi meder szabályozása nem az eredeti koncepció szerint, Dunakilitinél az országhatáron valósult meg, hanem Szlovákiában, Dunacsúnnál. A Hágai Bíróság ugyan kimondta, hogy ez jogszerűtlen volt, ugyanakkor nem rendelte el, hogy le kell bontani, annak további sorsát a két fél közötti megegyezésre bízta. Ez máig nem jött létre.
Magyarországnak szerintem az lenne az érdeke, ha elfogadná a közös vízenergiahasznosítást a határfolyón és mi is részesednénk az így megtermelt villamosenergiából.
Magyarországnak az lenne az érdeke, hogy abbahagyja a semmittevést. Tulajdonképpen bármit is csinálna, az Magyarországnak jó lenne. Ha a Szlovákok kártérítést kérnek az egyezmény felbontásáért, akkor fizessen Magyarország kártérítést. Ha ezt megtette, akkor elkezdhetné követelni Szlovákiától a jóval nagyobb kártérítést.
De lehet az is, amit te mondasz, hogy Magyarország egyességre próbál jutni a közös vízhasznosítással. Ezt se teszi meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!