Lesz következménye az M1-en leadott álhírnek és pánikkeltésnek?
Naponta többször is bejátszották az olaszországi koronavírusban elhunytak koporsóinak képét, valamint a telített intenzív osztályokat, mint kiderült ezek kamu képek, amitől a hír még igaz lehet, csak nyomatékosításul kamuképeket használtak. (A koporsók 2013-as migránsbaleset áldozataihoz tartoztak (The Post 2016-os száma is frissítette ezt a cikket, míg az intenzív osztály képe megegyezik a hetekkel később posztolt USA egyik intenzív osztályával.
"Tök bevett eljárás, hogy az archívumban fellelhető, témába vágó képekkel dolgoznak."
Ez igaz, de ehhez csatlakozni szokott az a szokás is, hogy a képaláírásba megjegyzik, hogy csak ilusztrációról van szó, a kép 20X6-ban készült XY helyen. Kontextustól függően egy nem valódi kép is félrevezetheti az embereket, hangulatot kelthet.
Azt senki sem gondolhatja komolyan, hogy a TV emberei elmennek a legfertőzöttebb helyekre videozni épp járvány közepén, hogy ezzel is kitegyék maguk a kornak és megfertőzzenek másokat is. Evidens, hogy illusztrációkkal, archivumokból dolgoznak
A kérdező kérdése, na az az álhír!
10# "Tök bevett eljárás, hogy az archívumban fellelhető, témába vágó képekkel dolgoznak."
Elvonatkoztatva a kérdéstől (nem értek olaszul): van különbség illusztráció és szándékos félrevezetés között. Aki ezeket egy kalap alá veszi, az szándékosan csúsztat. Tök mindegy, dolgozott-e a tévében vagy sem. Az érettségi pont az a téma, ahol nem áll fent a pánikkeltés veszélye (senkit nem érdekel, ha korábbi, kvázi "nem hiteles" felvételek kerülnek be, mert minden évben ugyanaz zajlik) A média viszont mindkettőt magas szinten űzi, kár ezt tagadni vagy mentegetni.
"Akkor szokás kiírni, hogy illusztráció, ha illusztráció. "
Jó, akkor sz*r szót használtam, de egy magára adó fotós és/vagy újságíró ad címet, dátumot, helyszín és forrásmegjelölést stb. minden valós fotóhoz. Legalább is nem hagyja lógni a levegőben, hogy "ez talán egy a cikkhez közvetlenül kapcsolódó fotó. Vagy nem. Én sem tudom, te sem fogod tudni...de legalább jól néz ki, nem?".
Nem mentegettem semmit, én csak azt mondom, hogy teljesen bevett és megszokott dolog a televízióban, hogy főleg demókhoz, de akár még anyagokhoz is olyan képeket használnak, amik nem feltétlen aktuálisak. Mindegy, hogy érettségiről, migrikről, vírusról vagy valamely politikusról van szó. És mindegy, hogy jobbos vagy balos csatorna.
Dàtumot csak akkor írnak rá, ha fontos a hír szempontjából, hogy mikor történt, egyébként maximum az tűnik néhány mp-re, hogy korábbi felvételek.
A kérdező témájánál maradva meg csak máshonnan átvett képekről van szó, ott még ez sem kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!