Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért az a pártok neve, ami?

Miért az a pártok neve, ami?

Figyelt kérdés

Tehát pl.: az mszp-t miért hívják szocialista pártnak, vagy az szdsz-t miért liberálisnak?

És ezek mit jelentenek? És mitől függ, hogy jobb ill. baloldali?


2010. júl. 28. 17:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
37%
Nem jelent semmit.A fideszben vén hülyék ülnek.
2010. júl. 28. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Először is van pár ember, aki pártot kíván alapítani, elhatározzák, hogy jobb, vagy baloldalinak, illetve konzervatívnak, vagy liberálisnak vallják magukat (ez még nem jelenti azt, hogy ilyen politikát is fognak folytatni, lásd a mellékelt ábrát), majd ehhez választanak egy hangzatos nevet, például Magyar Szocialista Párt, amelynek a kezdőbetűiből képzett mozaikszót használják a párt neveként (MSZP).
2010. júl. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
52%
én azt nem értem, hogy a jobbik mitől jobbik?
2010. júl. 28. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
59%

A jobb és baloldal elavult kifejezések.

Alapvetően a royalista, királypárti egyesüléseket tartották jobboldalinak és a republikánusokat, meg az alkotmánypártiakat baloldalinak.

Később azt próbálták beleszuszakolni, hogy jobboldaliak a konzervatívok, a nacionalisták és a nemzeti liberálisok, baloldaliak pedig a szocialisták, kommunisták, szindikalisták, anarchisták és a többi liberális. De ez már nem igazán működik, mert a kommunizmusnak is vannak nacionalista irányzatai. Lásd Észak-Korea! És még sok más hiányossága is van a beosztásnak.


Az MSZP azért szocialista mert az MSZDP utódpártja, amely meg ugyebár a szó szoros értelmében szocialista volt. Papíron az ő elveiket követik. Az már más kérdés, hogy ebből semmi nem valósul meg.

Az SZDSZ meg úgy liberális, ahogy van.


Az érdekel, hogy a szocialista, meg a liberális mit jelent?

Akkor, kérlek szépen, csapj fel egy lexikont!


A szocializmus (latin socius = 'társ') olyan eszmei áramlatok, politikai ideológiák összessége, melyek először a 19. század folyamán jelentek meg, közös elemük az individualizmusnak, a magánérdek elsődlegességének elvetése, a kollektivizmus, a társadalmi egyenlőség, a szolidaritás előtérbe helyezése. A szocializmus magában foglal egy gazdasági programot – a termelési eszközök fölötti társadalmi ellenőrzés valamilyen formáját –, szociális követeléseket – társadalmi egyenlőséget, az anyagi javak igazságos elosztását – és politikai célokat – a demokrácia megvalósítását, kiszélesítését akár hagyományos parlamenti, vagy közvetlen formájában.


A liberalizmus, más néven szabadelvűség, gondolatok széles spektrumán alapuló eszmerendszer, amelyek közös vonása, hogy az egyén szabadságát jelölik meg, mint legfontosabb politikai célt. Gyökerei a XVII.-XVIII. század-ra, a felvilágosodásba nyúlnak vissza. Olyan korábbi alapvető elveket tagadott meg, mint az uralkodók isteni felhatalmazása, az öröklött kiváltságok, államvallás és protekcionizmus.


Ezeket a Wikipediáról szedtem. De google-be beírod, rögtön első helyen dobja ki.

Ha ez így érthetetlen, akkor megfogalmazom másként. A szocializmus a dolgozó nép (munkások, földművesek, parasztok) érdekeinek védelmére, jogaik bővítésére épül. Vagyis az MSZP azért MSZP (Magyar SZOCIALISTA Párt) mert az alapítói a szocialista elveket, vagyis a nagy kommunista álmot (hatalmat a népnek!) tartották a legfontosabbnak. Utána persze ezt nem valósították meg és az utódaik inkább egy liberális irányba mentek el, aztán már semmi elvet nem mutattak fel, csak loptak, csaltak és hazudtak.


A liberalizmus lényege pedig, hogy mindent szabad, amivel másoknak nem ártasz. Erre tipikus példa az SZDSZ. Drogok legalizálása, homoszexuálisok szabad házasságkötése és gyerek adoptálása stb.

A liberalizmus eleinte nem volt ilyen radikális. Megjelenésekor csak a szólás-, gyülekezési-, sajtó- és véleménynyilvánítási szabadságot követelték. Aztán hozzájöttek olyanok, mint a munkához való jog, meg hasonlók. Ma meg már minden beletartozik. Gyakorlatilag azt jelenti, hogy bármit tehetsz, amit csak akarsz, amivel másnak nem ártasz.


Remélem kielégítő volt a válaszom.


Az ötödik lovas

2010. júl. 28. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
59%

Ja, az pedig, hogy miért ez a nevük, azzal magyarázható, hogy az alapításkor ezt találták ki. Általában a vállalt irányzatot jeleníti meg. Magyar Szocialista Párt, Szabad Demokraták Szövetsége (másképp megfogalmazva a liberálisoké), FIatal DEmokraták Szövetsége stb. Vagy más célt fogalmaz meg, mint a JOBBIK Magyarországért Mozgalom, vagy a Lehet Más a Politika. De lehetne Gipsz Jakab Pártja (GSZP) is a neve, ha így nevezik el, csak ez nem olyan megnyerő.


Az ötödik lovas

2010. júl. 28. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
59%

Bocs, nem GSZP, hanem GJP.


Az ötödik lovas

2010. júl. 28. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszi, most már értem.

Mégegy, hogy akkor a FIDESZ az milyen, ha nem szocialista és nem liberális.

És ezeken kívül még milyen irányzatok vannak?

2010. júl. 28. 18:27
 8/14 anonim ***** válasza:
31%
A fidesz kommuinista.Köpköd a verseny és a tőke ellen.
2010. júl. 28. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
52%
Hogy ne látszódjon elsőre, hogy EGYÜTT LOPNAK!
2010. júl. 28. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
50%

18:31-es!

Ezen jót röhögtem. :D

A FIDESZ alapvetően konzervatív.

Ha túl lusta lennél utánanézni, akkor a konzervativizmus fő célja a régi értékek, család, meg hasonlók védelme, és csak szükséges változtatások, az is lassan.

De ezek a fogalmak már meglehetősen elavultak.

Mint mondtam, az MSZP is ma már inkább liberális, holott szocialistának indult.

A Jobbik egyszerre nacionalista és szocialista, amik definíció szerint egymás szinte tökéletes ellentétei.

A FIDESZ meg alapvetően konzervatív, de amellett jelentős szerepet játszanak programjában a liberális elemek is (a liberalizmus a konzervativizmus ősellensége) és vannak nacionalista céljaik is.

Alapvetően konzervatívként definiálják magukat és a többség is annak tartja őket, de, mint már mondtam, ez a besorolás ma már csak nagyon nehézkesen használható.


Az ötödik lovas

2010. júl. 28. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!