Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A neoliberalizmus az pontosan...

A neoliberalizmus az pontosan mit takar?

Figyelt kérdés
A neoliberalizmus az tudom , hogy az nem a klasszikus liberalizmusi eszme hanem gazdasági irányzat de ez konkrétan mit takar és miért mondják sokan , hogy a Fidesz neoliberalális ?

2020. ápr. 17. 15:14
 1/4 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
88%

Olyan gazdaságpolitikát takar, amelyben az állam minél kisebb és alig szabályozza a piacot.


Természetesen nincs tisztán neoliberális kormány, de kisebb-nagyobb mértékben valamennyi rendszerváltozás utáni kormány efféle gazdaságpolitikát folytatott, szóval ez nem csak a Fideszre igaz. Ilyen neoliberális elem pl. az, hogy egyre kevesebbet költünk egészségügyre és oktatásra, hogy a cégek érdekeit jobban védik a munkavállalókkal szemben, hogy a gazdagabbakat jobban támogatják a szegényebbeknél... stb.


(Ez most negatívan hangzott, de nem feltétlenül az: a neoliberális gondolkodásmód szerint a gazdagok teremtik a munkahelyeket, ezért kell őket támogatni a szegényebbek helyett - hogy ez igaz-e vagy sem, azon persze lehet vitatkozni.)

2020. ápr. 17. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
24%

Az államot anno azért találták ki, mert amikor az emberek nagyobb csoportjai szorosabb kapcsolatba kerültek, kiderült, hogy nem működik ez meghatározott irányítás nélkül. Az idők során arra jutottak, hogy ezért az államnak nagy kapacitása és beleszólása kell legyen, de hogy ne tudjon önkényes lenni (mert az állam egy fogalom, a cselekvők benne esendő emberek), ezért különböző szabályokat találtak ki, ezt hívjuk röviden egyensúlynak, vagy fékek és ellensúlyok rendszerének.


Az állam tehát egy ország piacának legnagyobb résztevője, a legnagyobb tőkével és beleszólással rendelkezik. A fejlődésnek azon a fokán, mikor ki tudott alakulni a multinacionális mamuttőke, egyes ilyen egységek ereje összemérhető lett egyes államok erejével. Ekkor keletkezett a liberalizmus szabadságeszme kifacsarásaként a neoliberalizmus. Az elveket gondolkodók, gazdasági szakértők és mások alkották meg, de legfőbb támogatóik, szorgalmazóik és finanszírozóik a (mamut)nagytőke lett.


Az elv persze bonyolult, de néhány szóban így hangzik. A szabadság az ember alapigénye és alapértéke, ennek tehát mindenek fölött kell állnia. AZ egy alapjaiban hamis tézis. Az alapigény igaz. Az emberre, és kizárólag arra. Az emberek által alkotott szervezetekre már nem igaz. A kizárólagosság pedig kifejezetten hazug, mert ez azt jelenti, ha nekem az erőm akkora, akkor elvehetem a te szabadságodat, sőt az életedet is. Viszont az a szabadság téged is megillet. Csak a lehetőség nem illet meg, mert erőd nincs. Éppen ezért, ennek a liberalizmushoz annyi a köze, mint a halottnak a szerelemhez.


A neoliberális állam tehát dicsőíti a piac hatalmát, kizárólagosságát, tagadja a beavatkozás szükségességét (ezzel önmaga létét, hiszen az állam egyedüli feladata ez). Ennek értelmében olyan törvényeket hoz, amelyek biztosítják a feltétlen szabadságot, de kifejezetten tagadják az egyensúlyt. Ki nem mondottan (mert azt a világ közvéleménye nem fogadná el) gyakorlatilag az erő törvényi rendszerét hozza létre. Minden megtehető a szabadságjegyében, ami kivitelezhető. Természetesen ez mindenkinek joga, csak a lehetőséget veszi el a nagytőke az állami törvények segítségével ettől.


A Fidesz természetesen neoliberális, hiszen a nagytőke biztosítja hatalmát, tagjai maguk is ebbe az oligarcharétegbe kívánnak tartozni. Ráadásul ez nem titokban történik, a vezér többször tette nyilvánvalóvá, hogy meg kell teremteni a magyar oligarcha réteget, mert csak ez tudja felvenni a harcot a nemzetközi elnyomással. Nos ez a "magyar" réteg önmaga (egy falubeli barát nevén), a rokonsága, néhány bensőséges barát. Nincsenek tízen. A többi a multinacionális cégek, amelyek kifejezetten ezért jöttek e paradicsomba. A pénzük viszont nem itt, hanem adóparadicsomokban van.

2020. ápr. 17. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
70%

Röviden minimális állami beavatkozást jelent.

A Fidesz pedig nem neoliberális, mivel Magyarországon rengeteg az adó, és az állam mindenbe belepofázik.

2020. máj. 1. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
0%

Bocs gyerekek, de a Fidesz pontosan nem neoliberális, hanem illiberális! Nagy különbség.Különben a külföldi globális tőke már régen megevett volna minket.

LSD SZDSZ idején. Semmi mást nem csináltak, csak kiszolgálták a globális külföldi tőkét és tömték a saját zsebeiket...

2020. máj. 1. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!