Semjén javaslata nem ellentmondásos az eddigi érveléssel?
Most függetlenül attól, hogy milyen pártpolitikai ambíciókat akarunk belelátni, az eddigi érvelés arról szólt, hogy gyors döntéshozatalt igényel a veszélyhelyzet. A törvényjavaslat alapján viszont bármit akar csinálni egy polgármester, ahhoz először engedélyt kell kérnie a központi hivataltól, ahol ígéret szerint 5 napon belül választ kell kapnia.
Hogy fér össze egy többnapos engedélyezési folyamat azzal, hogy minél gyorsabb reagálást akarunk? Vagy rosszul értelmezem a javaslatot?
"Igen, most elsődleges a gyorsaság, de azt sem hagyhatjuk, hogy a polgármesterek mindent megcsinálhassanak. Erre pedig voltak sajnos példák."
Például? Mert ha van is néhány ilyen ember, ez alapján inkább kollektív büntetésként lehetne felfogni a dolgot.
a kérdés nem ilyen egyszerű, mint ahogy megpróbálod előadni - és ahogy a cikk is leegyszerűsíti.
Gondolom te sem nézted meg hogy mi van most a katasztrófavédelmi törvényben és nem fogadod el annak az érvelését aki próbálja elmondani hogy mit jelent ez a változtatás.
Katasztrófa idején fontos hogy összehangolt és nem egymásnak ellentmondó intézkedések történjenek.
Volt település ahol kijárási tilalmat hirdetek ki, mert azt hitték hogy a polgármestert feljogosította rá a veszélyhelyzet. Ahogy volt hír olyanról is, amikor a polgármester egy személyben döntött olyan beruházásról, aminek semmi köze nem volt a járványhoz, egyszerűen így nem kellett meggyőznie az önkormányzati képviselőket.
A gyorsaság mellett az eredményesség is nagyon fontos szempont. Ha egymás közelében levő települések egymásnak ellentmondó intézkedéseket hoznak az nem segít a helyzeten.
A katasztrófatörvény kijelöli a megyei, járási illetékeseket akik feladata az összehangolt cselekvés megvalósítása. Ha egy olyan döntést hoz meg a polgármester ami a járvánnyal kapcsolatos, akkor nekik alapból feladatuk azzal azonnal foglalkozni és nem húzni az időt.
Ha meg mással kapcsolatos akkor nem ráér 5 napot? Ha nem a járvánnyal kapcsolatos a döntés akkor nem szólhatnak bele, mert a katasztrófavédelmi törvény nem ad rá nekik jogosultságot. Akkor az 5 nap utáni hatályvesztéssel életbe léphet a polgármester döntése.
"Katasztrófa idején fontos hogy összehangolt és nem egymásnak ellentmondó intézkedések történjenek."
Az miért ellentmondó, hogyha egy polgármester a lakosai védelmének érdekében inkább külön rendel el még kijárási tilalmat, hogy ne fertőzzödjön meg senki se? Mert tudod a polgármester nem csak arra esküszik fel, hogy felveszi a sok pénzt, mint sok Fideszes polgi teszi, hanem arra is, hogy megvédi a településének a lakosságát.
Ez az egész arra ment ki, hogy nem akarják csesztessék Orbánt, miszerint ő miért nem tud normális kijárási tilalmat elrendelni. Nem tetszett a Fővezérnek, hogy emiatt támadják, ennyiről van szó, nem kell félremagyarázni.
"Katasztrófa idején fontos hogy összehangolt és nem egymásnak ellentmondó intézkedések történjenek."
Erre tudnál példát mondani?
Mert az, hogy 1-1 város szigorúbb járványügyi intézkedéseket vezet be, az szerintem szíve joguk. Lazább intézkedéseket pedig értelemszerűen nem eszközölhetnek, mert a törvényi hierarchia szerint (pláne most) a kormányrendelet felettük áll.
Ami pedig nem a járvánnyal kapcsolatos intézkedés, az talán tényleg ráér még 5 napot, ezzel nem vitázom, de hogy ezzel kapcsolatban milyen gyakorlat fog beállni, arról még egyikünk sem nyilatkozhat előre.
"Hogyan lehetne feloldani ezt a helyzetet?"
Tudtommal a kórházak fenntartója és működtetője nem az önkormányzatok, szóval itt nincs mit feloldani. Hivatalos szerveket pedig alapból nem lehet kitiltani településről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!