Igaz, hogy Trianont egy ilyesmi Fideszhez hasonló mentalitású kormánynak köszönhetjük?
Egyben megválaszolva a tízes által feltett kérdést is: Trianonnak nem egy oka volt.
Valóban Moháccsal kezdődött az ország hanyatlása. Az évszázados háborúskodásnak köszönhetően a Hódoltság súlyos mértékben elnéptelenedett. Itt nem arra kell gondolni, hogy kinyírtak mindenkit. Nyilván nagy részét képezte a fogyásnak az elhalálozás, de sokan elmenekültek szomszédos országokba (A királyság, meg Erdély sem volt olyan békés, úgyhogy oda sem szívesen mentek). Lényeg, ami lényeg, a háború azt eredményezte, hogy az Alföld közel egy pusztaság lett. És itt jön képbe, amit a tízes mondott, hogy akkor miért Északra jöttek a szlovákok. Egyrészt a szlovákok ott voltak már rég egy rétegként, akármennyire szeretik egyesek ezt tagadni, másrészt Mária Teréziára esett a feladat, hogy megoldja a népességhiányt, aki bevezette, hogy az egykori Hódoltság területén a magyar nyelvű emberek olcsóbban kaphattak telket és egy bizonyos ideig adókedvezményt is kaptak, ezzel szemben az adókat megemelte a Felvidéken. Ez azt eredményezte, hogy a magyar ajkú népesség lassan levándorolt az Alföldre, így a Felvidék elszlovákosodott. Nyilván az ország más pontjaiból is kaptak az alkalmon az emberek a kedvező feltételekre, a helyükre más népeket telepíttetett be. Lehet találgatni, hogy miért így oldották meg, de a legvalószínűbb az, hogy a szabadszellemű magyar népességben bíztak az osztrákok a legkevésbé, ezzel a megoldással pedig el tudták őket vágni a gazdaságilag fontos Kárpátoktól és egy "terméketlenebb" terepen kötöttek ki, plusz így a lengyelektől is el lettünk szakítva, akikkel az Osztrákok tudták, hogy szimpatizálunk. Ez a térkép jól szemlélteti, hogyan is történt:
Településnevek alapján a 15. században még 81% - ban magyarlakta volt a Kárpát - medence, Horvátországot nem számolva. Ez az arány csaknem felére csökkent a 19. századra. Innentől már komoly problémát jelentettek a kisebbségiek, ezt viszont lehetett volna kezelni. Mint tudjuk a 19. században felvetette a fejét egy új politikai irányzat, a nacionalizmus. A kisebbségiek a nemzeti szellem kialakulása miatt már nem integrálódtak olyan könnyen, mint mondjuk IV. Béla idejében, aki sikeresen integrált rengeteg idetelepültet. Hatalmas probléma volt, hogy a magyar nemesek és politikusok egész egyszerűen ignorálták a problémát. Nem tulajdonítottak neki nagy jelentősséget. A kisebbségiek érdekeit figyelmen kívül hagyták, ez ellenszenvhez vezetett a magyarokkal szemben. Továbbá a Dualizmus idején hirtelen erőszakos integrálásba kezdtek, ami visszafelé sült el. Mondhatni, hogy túl kemény volt az integrálás ahoz, hogy belemenjenek, de túl gyenge ahoz, hogy erővel történjen. Mondhatni ezt sem tervelték ki rendesen. Innentől kezdve már csak idő kérdése volt, hogy a kisebbségiek mikor szaksdnak el, a világháborúk nélkül is bekövetkezett volna előbb - utóbba a dolog, ugyanis Európa szerte a nemzetállamoké lett a föszerep a 20. század közepére. A háborúk elkerüléséhez pedig nem voltunk elég erős helyzetben. Azt talán még megcsinálhattuk volna, hogy a II. Világháborúban a másik oldalra állunk. Akkor valószínüleg kedvezőbben jöttünk volna ki az egészből. Hozzáteszem erre volt is törekvés a háború vége fele, de a náci nyomás ekkor már túl nagy volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!