Ez a "balliberális"-ozás egy új, divatba jött szó a jobboldalon?
Sosem hallottam még ezelőtt ezt a két szót egybe téve.
Tudom, mi a liberális és mi a baloldal, viszont ezt a folytonos "balliberális"-ozást nem.
#10
Oké, de úgy szól a kérdés, hogy mikor jött divatba.
# 10!
A Wikipedia bevezetőjében élvő idealista, idealizált elképzelésnek semmi köze a (hazai) valósághoz. Nálunk 42 év komcsi diktatúra alatt még olyan fogalmak sem voltak, mint jobboldal...
Belinkelhetnéd azt is, hogy honnan ered a jobboldali és baloldali elnevezés, ami érdekes, de ma már cseppet sem releváns.
Teljesen logikus, hogy a politikai fogalmaink a renszerváltás utánra tehetők.
Amúgy magukat inkább baloldalinak hívták a szocik, mert szerették volna minél ritkábban használni a szocialista kifejezést.
11-es! De nem az a kérdés, amit te annak gondolsz.
"Ez a "balliberális"-ozás egy új, divatba jött szó a jobboldalon?"
A válaszom pedig harmadjára is nem, a balliberálisozás nem egy új divatba jött szó a jobboldalon, hanem egy politológiai kifejezés magyar fordításának a neve, csak nálunk nem szoclib lett hanem ballib és még csak nem is új.
#14 feleslegesen ismételgeted, elsőre is érthető volt - csak nem értenek veled egyet.
Attól mert szerinted - és egyes szakirodalmak szerint - a balliberális az a Social liberalism fordítása lenne, attól még a magyar köznyelvben igenis az 1994-es szdsz+mszp összeállás óta használják. A fordítás nem helyes, éppen ezért létezik a wikipédiában is a megfelelő oldal:
# 16!
Éppen arról van szó, hogy nem felelnek meg a definícióknak.
#16
Az a baj hogy kevered a dolgokat. A magyar szakirodalomban a rendszerváltáskor nem létezett az a kifejezés hogy balliberális, mert magyarul nem volt ilyen szó. Ami létezett a szociálliberalizmus. Te úgy veszed hogy a balliberális szó használata megegyezik azzal amikor a szociálliberálist használták (ha használták így), csak mert szerinted a két fogalom fedi egymást. De ez lényegtelen. Attól mert a jelentése esetleg ugyanaz a két szónak (nem az, de ez másik vita) ezek a betűk így egymás mögé írva, mint balliberális, az nem volt ismert a magyar nyelvben azelőtt hogy összeálltak volna a balosok a liberálisokkal, vagyis az mszp-szdsz kormány megalakulása előtt.
leírhatod akárhányszor hogy szerinted a fogalom ezt vagy azt jelent, akkor is az a valóság, hogy ha újságokat nézel vissza vagy akkori politikai történéseket nézel meg felvételekről, első alkalommal azután használják ezt a szót, hogy ezek összeálltak. Tök lényegtelen hogy a világban nem egyedi jelenség volt ez már akkor és valóban, más országokban a balosok meg a liberálisok között már volt ilyen kapcsolat vagy hogy a liberálisoknak volt ilyen ága, ez nem számít. Most nem a jelentéstartalom volt a kérdés, nem az hogy amit szerinted vagy más szerint jelent az létezett-e vagy újdonság. A szó nem volt sem használatban, sem ismert a magyar beszédben, politikában. Nem a social liberalizm, mint fogalom a szakirodalomban, nem is a német vagy francia szakszó ugyanerre, hanem ez a magyar szó, hogy balliberális.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!