Lehetne népszavazást kiírni arról, hogy azonnali hatállyal oszlassák fel a magyar labdarúgó válogatottat?
"Ha a rosszindulatú gügyeségedet most nem veszem figyelembe"
Téged melyik állami propagandagyár képzett ki? Nagyon jól csinálod, rögtön személyeskedéssel kezded, aztán hivatalosnak hangzó szöveggel próbálsz terelni, véletlenül sem érintve az eredeti kérdésem lényegét. Mehetsz Fidesz szóvivőnek.
Kérdező,
Pedig igaza van, és nem hiszem hogy fideszes, ahogy én se
A stadionstop elfogadhatóbb és logikusabb kezdeményezés ez ügyben.
Ha az átmenne,akkor lehetne egy olyan folytatása hogy minden állami adófizetői támogatast kivonni a fociból egyszer s mindenkorra.
"A stadionstop elfogadhatóbb és logikusabb kezdeményezés ez ügyben.
Ha az átmenne,akkor lehetne egy olyan folytatása hogy minden állami adófizetői támogatast kivonni a fociból egyszer s mindenkorra."
Egyetértek. A stadionstopot én kiegészíteném azzal, hogy ha egy stadiont az önkormányzatnak nincs pénze üzemeltetni, akkor ne az állam fizesse a költségeket, hanem előbb próbálják meg piaci alapon működtetni, vagy ha ez nem lehetséges, adják el, amennyiben nincs rá vevő, akkor legyen az enyészeté a stadion.
Jogilag nem lehet, ha valaki mégis bead ilyet, akkor a Nemzeti Választási Bizottság nem hitelesítheti, erről határozatot hoz, amit a honlapján közzétesz. (Akárcsak az olyan kérdésjavaslatot, amit hitelesít.)
„Országos népszavazás tárgya az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó kérdés lehet.” ← Magyarország Alaptörvénye (2011. április 25.) 8. cikk (2)
„A nemzeti válogatott csapatba a labdarúgót (figyelembe véve előzetes hozzájárulását) az MLSZ hívja meg. A meghívásról egyidejűleg sportszervezetét is értesíteni kell.” ← Magyar Labdarúgó Szövetség LABDARÚGÁS VERSENYSZABÁLYZATA IV. fejezet 15. § (3)
► Tehát, a válogatott összehívása az MLSZ hatáskörében van, nem tartozik az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe. Vagyis, nem teljesül a népszavazás kiírásának egyik feltétele.
• „A Szövetség a Magyar Köztársaság területén működő, a labdarúgó sportággal foglalkozó országos sportági szakszövetség. Az MLSZ a sportágban sporttevékenységet folytató jogi és természetes személyek tevékenységét összehangoló, munkájukat segítő, a labdarúgó sportágat az önkormányzatiság elvén irányító, kiemelkedően közhasznú társadalmi szervezet.” ← A Magyar Labdarúgó Szövetség Szervezeti és Működési Szabályzata 1.2.
• „Az MLSZ a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV., a 2009. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Ptk.), az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény (a továbbiakban: Etv.), a
közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény (a továbbiakban: Ksztv.) szerint működik” ← A Magyar Labdarúgó Szövetség Szervezeti és Működési Szabályzata 1.3.
► Tehát, a válogatottat összehívó MLSZ, egyesület, ezen belül kiemelkedő közhasznú társadalmi szervezet, amely a megnevezett jogszabályok és saját alapszabálya szerint működik. Vagyis, nemhogy az országgyűlésnek, hanem másnak sincs jogosultsága ebbe beleavatkozni.
Mint minden más, az egyesületi törvény alapján működő szervezetnek, az MLSZ-nek is be kell tartania a törvényi feltételeket, azokat állami szervek (például, Állami Számvevőszék, Adó- és Vámhivatal) ellenőrzik, illetve a közzétételi kötelezettségeik teljesítését megismerve, bárki észrevételt tehet, és ha okot lát rá, akkor az említett hatóságokhoz tehet bejelentést, illetve, bűncselekmény gyanúja esetén a rendőrséghez, ügyészséghez fordulhat.
┌─ Egyébként, működik az eljárás, van most is hitelesített kérdés a Nemzeti Választási Iroda honlapján. A Nemzeti Választási Bizottság 179/2019. számú határozata: A Nemzeti Választási Bizottság a Kassai Dániel (a továbbiakban: Szervező) magánszemély által benyújtott országos népszavazási kezdeményezés tárgyában – 9 igen és 2 nem szavazattal – meghozta a következő határozatot:
A Nemzeti Választási Bizottság az „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés írja elő a törvény alapján vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett személyek vagyonnyilatkozataiban foglaltak helytállóságának rendszeres, kötelező, a hatósági nyilvántartásokban foglalt adatokkal való összevetéssel történő vizsgálatát?” népszavazásra javasolt kérdést hitelesíti.
Persze, vannak olyanok is, amelyeket jogszabályba ütközés miatt, elutasítottak.
Figyelmen kívül hagyhatod ezeket, le is tagadhatod, hogy olvastál róla, és adhatsz be állampolgári javaslatot ilyen népszavazási kérdés kiírására. Illetve, megismerkedve a lehetőségeiddel, próbálkozhatsz más, olyan kérdéssel, ami nem ütközik jogszabályba.
A „2013. évi CCXXXVIII. törvény a népszavazás kezdeményezéséről, az európai polgári kezdeményezésről, valamint a népszavazási eljárásról” tartalmazza a benyújtás módját. Itt tanulmányozhatod: [link] .
A főbb elemek:
• a kezdeményező olyan magánszemély, aki az országgyűlési képviselők választásán választó lehet.
• népszavazásra javasolt kérdést, az aláírásgyűjtés megkezdése előtt - a kérdés hitelesítése céljából - be kell nyújtania a Nemzeti Választási Bizottsághoz.
• Egy kezdeményezésben egy kérdés szerepelhet.
• A magánszemély szervező a kérdés benyújtásakor a nevét, lakcímét és személyi azonosítóját, ennek hiányában a személyazonosságát igazoló hatósági igazolványa számát közli a Nemzeti Választási Bizottsággal.
• A kérdést legalább húsz, de legfeljebb harminc választópolgár támogató aláírásával ellátva kell benyújtani.
A jogszabályi ütközés miatt el fogják utasítani, de olyan kérdésnél, amelyet hitelesítenek, adott határidőn belül, legalább kétszázezer érvényes aláírást kell összegyűjteni. És ha ez megvalósul, akkor még mindig az országgyűlés dönt arról, hogy egyáltalán elindítanak-e törvénymódosító eljárást. ─┘
(Zárójelben írom ugyan, mert nem válasz a kérdésre, de biztos vélekedésem, eszed ágában sincs benyújtani népszavazási kezdeményezést ilyesmi témában sem; megelégszel itt, vagy más fórumokon való erről való képzelgéssel, esetleg ismerőseidnek való szóbahozással. Legfeljebb, szeretnéd, hogy más kísérletezzen ilyennel, olyan „fogjuk meg, és vigyétek” alapon.
Észrevenném, ha megtennéd, mert egy ilyen van, 2012-ben adták be: „Egyetért-e Ön azzal, hogy 2014. december 31-ig, állami finanszírozással Felcsúton labdarúgó stadion ne épüljön?”. → „Az Országos Választási Bizottság – az Nsztv. 10. § a) pontja alapján, mivel a kérdés nem tartozik az Országgyűlés feladat és hatáskörébe – az aláírásgyűjtő ív mintapéldányának hitelesítését megtagadja.” A részletek elolvashatók itt: [link]
Legfeljebb annyi telik a legénykedésből, hogy rám is rám förmedsz; csak fordított szöveggel: tárgyszerűvel kezdtem „terelni”, aztán…. A kérdéskezdeményezésen túl a „kiképző propagandagyárat” is el kell képzelned, mert nekem nincs ilyenem.)
Nem förmedek rád, 93 százalékos.
Köszönöm a válaszodat, nagyon elkeserítő hogy a Fidesz ennyire bebetonozta a hatalmát és már a népakarat sem eszköz arra hogy változást érjünk el, mert semmilyen kérdésből nem lehet népszavazás.
Kérdező:
hogy a pétsuába jön ide a FIDESZ? Azt még megérteném, ha a stadion építések ellen tiltakozol, jogosan, de a magyar foci 1986 óta van igazán a béka segge alatt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!