A miniszterelnök csere tényleg megoldaná a forint válságot?
"Tényleg a Fidesz tartja ennyire gyengén a forintot vagy ez csak rosszindulatú ellenzéki kitaláció?"
Tényleg a fidesz tartja gyengén a forintot. A feltételezés, miszerint ez válság, vagy hogy ez _egyértelműen_ rossz dolog, az viszont hibás feltételezés. Egy gyenge, exportorientált országban van előnye is a gyenge (lassan gyengülő) pénznek.
Egy gyenge, exportorientált országban van előnye is a gyenge (lassan gyengülő) pénznek.
Mesélj micsoda.
"Mesélj micsoda."
Nem nekem szegezted a kérdést, de engedd meg, hogy válaszoljak.
A forint gyengülése az export esetében (egy példával élve) azt jelenti, hogy mikor megkötöttük a szerződést euróban 330 Ft/EUR árfolyamkor, akkor a teljesítés (és a forint gyengülése) után a magyar cég 335 Ft/EUR árfolyamon fog fizetséget kapni. Ez eurónként +5 forintot hoz neki a konyhára, amit elszámolhat árfolyamnyereségként.
Erre mondják azt, hogy a gyengülő forintnak exportserkentő hatása van.
Ahol a forint gyengülésének a hátulütője megmutatkozik, az az import. Ez sem feltétlenül rossz, a gazdaság szerkezete határozza meg. Az senkinek sem fog problémát okozni, ha az importált alma ára felmegy, mert hazai kereskedők pótolni tudják a hiányt. Ellenben a földgáz és az iparhoz elengedhetetlen sok más nyersanyag is importnak számít, ha mindig aktuális árfolyamon kereskednek velük.
Elvileg Mo. külkereskedelmi mérlege pozitív, szóval még nem okoz gazdaságilag gondot a gyenge forint. Akik külföldre akarnak menni nyaralni, vagy gyakran vásárolnak külföldről azoknak szívás a jelenlegi állapot elsősorban.
# 5/6
Aha, értem. Aztán melyik az a nagy magyar cég, amelyik ilyen hatalmasat nyer az exporton? Mert ugye gyártani semmit nem gyártunk, ami magyar lenne. Szóval sok pénz nem marad a nagy árfolyamnyereségből. Sok haszna nem lesz az embereknek ebből.
"Aztán melyik az a nagy magyar cég, amelyik ilyen hatalmasat nyer az exporton?"
Ne csak 1-1 cégben gondolkodj, az összes kivitel hoz így árfolyamnyereséget. Sok kicsi sokra megy.
Bár köntörfalazni sem szeretnék neked, fogalmam sincs, hogy mely magyar cégeknek van olyan óriási nagy exportja. Én egy
'Én egy könyvvelő és könyvvizsgáló cégnél vagyok, van néhány irodánk Ausztriában és Németországban és ez hoz haza néhány milliárdot. És mi még csak egy középvállalkozásnak számítunk.
Ami jelenleg tuti, hogy nagyobb az exportunk, mint az importunk, szóval nemzetgazdaságilag most még nem lehet kártékony a forint gyengülése. (Bár ez egy durva egyszerűsítés volt.)
"Aztán melyik az a nagy magyar cég, amelyik ilyen hatalmasat nyer az exporton? "
Ne egyesével vizsgálódj, mert hibás következtetéseket fogsz levonni. Rengeteg kkv exportál, amik már rég tönkrementek volna a szintén mesterségesen erős 230-as árfolyamon (tudom: életképtelenek, zárjanak be, és csináljanak párszázezer munkanélkülit). Persze nyilván az emberek rosszul járnak, mert az import termék drága forintban. De ez meg megintcsak segíti a hazai vállalkozásokat: drágábban adhatják a termékeiket. Az sem teljesen véletlen, hogy gazdasági probléma esetén az egyik első teendője egy ország vezetésének, hogy gyengíti a saját pénzét (leértékeli). Sőt, Svájc például azért kötötte az euróhoz a frankot a válság után nem sokkal, mert túlságosan megerősödött a frank, de annyira, hogy a helyi cégeket gyengítette, ezért mesterségesen egy szintre gyengítették és ott tartották.
Persze ebben is át lehet esni a ló másik oldalára, ahol már inkább káros a gyengeség, mint hasznos. Még(!) nem tartunk ott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!