Miért nem tették az Európai Unióhoz való csatlakozás feltételévé az euró bevezetését?
Nagyon jól írja a második válaszoló. Az újonnan csatlakozóknak ez stratégiai kérdés elsősorban, nekik sem tenne jót az euró hogyha úgy vezetnék be, hogy a gazdaságuk még nem működik megfelelően. A maastrichti konvergenciakritériumoknak való megfelelés érdeke az országoknak, hiszen ezek önmagukban jelzik hogy stabil egy adott gazdaság. De ez nem megy 1-2 év alatt.
Hogy miért nem kötelező mindenkinek azonnal, arra nagyon egyszerű a válasz. Az integrációnak rengeteg szintje van. Ilyenre példa a közös belső piac, a vámunióval a közös külkereskedelem, stb. Továbbá az uniós költségvetés döntő része egyrészt a közös agrárpolitikára, másrészt a kohéziós kiadásokra megy el. Tehát az Unió működésének a nagy része egy alacsonyabb szintű integrációban valósul meg. Az integrációnak a monetáris unió lényegében már a legmagasabb foka, erre pedig nem áll készen minden ország. De az EU léte szükséges egyrészt az alacsonyabb integrációs formák megvalósításához, illetve a közös politikák ellátásához, ezeknek pedig nem feltétele az euró bevezetése.
Ha minden ország jól járt volna az euró bevezetésével és mindenhol hasznos is lett volna a gazdaság számára, jobbá tette volna a lakosság életét - akkor azt mondanám, hogy igazad van kérdező.
A valóág viszont az, hogy még a németek pénztárcájának sem tett jót az euró bevezetése - rokonom kint él, átélte a márkáról euróra váltást, ráadásul boltban dolgozik, tehát látta az árképzést is. MINDENT felfelé kerekítettek - vagyis a vásárlók mindenért többet fizettek utána, mint előtte.
Persze a németeknek ez után már jó volt az euró. Azonban ott vannak a portugálok vagy a görögök, egyik országnak sem volt jó. A görögök pont azért nem tudtak kikecmeregni a válságból, mert eurójuk van és így nem tehettek meg a válság kezelésére akármit, csakis nagyon korlátozottan.
Amúgy rengeteg országban sok ember szeretné ha az euró helyett a saját pénzüket visszakapnák, mert bizony látják az árnyoldalait is a közös valutának. Az előnyeit pedig egyre kevésbé lehet élvezni, hiszen ma már minden bankkártyával fizethetsz euróban is ha akarsz, ahogyan átutalást, online vásárlást is fizethetsz így. Készpénzre nagyon kevésre van szükséged.
Nem igazán értem, hogy miért akartok mindig valami nagynak a rendkívül jelentéktelen kicsi részévé válni, ahol a legkevésbé fog számítani a saját akaratotok. Még ez a 10 milliós ország is túl nagy nektek, hogy elégedettek legyetek azzal, ahogyan vezetnek titeket, pedig sokkal közelebb vannak a hétköznapi emberhez a politikusok, vezetők. Miért lenne az neked jobb, ha egy 40-szer ekkora népesség picinyke tagjaként élnél és akkor döntene rólad 400 millió ember felett ugyanúgy 1-2 ember?
"A görögök pont azért nem tudtak kikecmeregni a válságból, mert eurójuk van és így nem tehettek meg a válság kezelésére akármit, csakis nagyon korlátozottan."
Azért a Görögöket ne vegyük ide, akik hamisított statisztikákkal, botrányosan magas korrupcióval és államadóssággal kerültek be az euróövezetbe. Sokan azt sem értik már, hogy annak idején miért vették be őket. Pont, hogy az euró bevezetése nem hagyta elmélyülni a válságukat, mert érdekeltté tették az EU monetáris politikáját, hogy húzzák ki őket a sz"rból.
"Az előnyeit pedig egyre kevésbé lehet élvezni,"
Rengeteg előnye van a közös valutának, csak ez nem a lakosságnál realizálódik, hanem felsőbb pénzügyi és adminisztratív rendszerek szintjén. A brexit-hez tudnám hasonlítani, ahol mindenki azt hitte, hogy csak a lóvé ki-be fizetéséről szól a történet, közben pedig ezer szálon kötődtek mind rendszertanilag, mind törvényileg.
Az euró bevezetését határozottan józan ésszel, megfontolással és tiszta háttérrel kell végigvinni.
Rengeteg előnye van a közös valutának, csak ez nem a lakosságnál realizálódik
Tehát a lakosságnak semmi haszna belőle, nagy nyereségek nem hozzájuk mennek?
Kijavítanám magam: 'csak ez ELSŐSORBAN nem a lakosságnál realizálódik'
Ahol első kézből realizálódni tud, az az import áruk vásárlása, de ez egyben közvetett hatást is kifejt, mert nemcsak a lakosságot, hanem a vállalkozásokat is érinti. És bármi történik egy vállalkozással, közvetetten, másodkézből érinti a végső fogyasztókat is.
Az elszámolások rendszere is egyszerűsödni fog az átváltások megszűnésével, de ez sem a lakosságnál realizálódik elsősorban, hanem a pénzügyi és költségvetési szerveknél.
És ezt még a tőzsdéktől kezdve a nemzetközi kereskedelem számviteli vonatkozásán át az inflációig lehetne sorolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!