Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha létrejön az Európai Egyesül...

Ha létrejön az Európai Egyesült Államok, Brüsszel megadná az autonómiát Székelyföldnek?

Figyelt kérdés

2019. jún. 9. 17:08
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
12%
Ezeken a román területeken milyen őslakosok élnek? Mondd már el nekem? Van egy kisbbség, akik nem akarnak integrálódni, de a többség az román, sőt még a kisebbség tagjai is született román állampolgárok!
2019. jún. 10. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
47%
Úgy látszik neked is felesleges volt az oktatásodba fecsérelt energia.
2019. jún. 10. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 progizo ***** válasza:
45%

Nem autonómia kell, hanem függetlenedés vagy még inkább a magyar anyaországhoz történő visszacsatolás.

Az autonómia csak jelképes dolog, ami nem old meg semmit; lásd: a románok az 1960-as években is addig-addig húzogatták a Maros Magyar Autonóm Terület határait, meg telepítettek be oláhokat, míg meg nem szüntették.

Szóval a legjobb a területvisszacsatolás lenne Magyarországhoz, ami gondolom az USE-ban gördülékenyen menne, hiszen csak a belső határokat kellene átrajzolni. Vagy nem?

2019. jún. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
50%

Rövid távon nem. Hosszú távon nagyonis lehetséges.


Mivel az EU területén számos működő autonómia létezik, egy EEÁ közös alkotmánya minden bizonnyal megengedné autonómiák létezését és létesítését (másként fel kellene számolni Dél-Tirolt, Katalóniát, stb.).


Ez már önmagában is megnyitná a lehetőségét, hogy egyszer létrejöhessen egy székely autonómia is Románián belül.


Pillanatnyilag ugye azért lehetetlen, mert a román alkotmány kizárja. De ha létrejönne egy szövetségi állam, a román alkotmányt is harmonizálni kellene a nagy, közös európai alkotmányhoz (ahogy az Amerikai Egyesült Államokban, Oroszországban vagy a Német Szövetségi Köztársaságban sem lehet a tagállamoknak a szövetségi alkotmánnyal szemben álló alkotmányuk).


Abban a pillanatban, hogy a dolog már nem volna többé alkotmányellenes, el lehetne kezdeni előkészíteni egy népszavazást a dologról.


Szóval a válasz röviden: IGEN, legalábbis lehetségessé tenné valószínűleg (nem "megadná", hanem lehetővé tenné, hogy népszavazzanak róla).

2019. jún. 10. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem arról van szó, hogy őrült ötlet lenne, egyszerűen kétlem, hogy hajlandóak lennének egyáltalán időt szánni rá, hogy foglalkozzanak az üggyel, de ha netán mégis érdekelné az újonnan létrejött Európai Egyesült Államok kormányát, bizony elképzelhető, hogy a számos tagköztársaság mellett autonóm területeket is hoznának létre hasonlóan, mint ahogy az Oroszországi Föderációban. Ma Spanyolországban és Olaszországban és vannak autonóm területek csak hogy néhány példát is mondjak, és ha létre jönne az EEÁ az még nem jelenti, hogy elvesztenék az önrendelkezésüket azok a területek. Simán elképzelhető, hogy az EEÁ államok a tagállamok mellet/azokon belül számos autonóm terület is magába foglalna, akár még egy Székelyföld autonóm területet is.
2019. jún. 10. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

Egy dolog biztos: ez az egyetlen esélye, hogy valaha is megkapják.


Románia alkotmánya az I. Fejezetben tiltja, hogy speciális jogállású területek jöjjenek létre az ország területén (csak egyenjogú egységekre lehet felosztani), az Alkotmánybíróság erre hivatkozva kaszája el startból az összes autonómiakezdeményezést (azok így a parlament elé sem kerülhetnek soha, népszavazás sem írható ki róluk).


Sajnos plusz biztosíték is van: a VII. Fejezet kimondja, hogy az I. Fejezet soha, semmilyen körülmények között nem módosítható.


Így tulajdonképpen egyből két alkotmánymódosítás volna szükséges ahhoz, hogy autonóm terület egyáltalán létrehozható legyen Romániában (előbb a VII. fejezetet kellene módosítani, hogy módosíthatóvá váljon az I. fejezet).


Márpedig ehhez az ország egészét lefedő népszavazásra van szükség, amelynek nemcsak az ország teljes népességét tekintve kell érvényesnek és eredményesnek lennie, hanem a megyék legalább felében külön-külön is.


Így nemcsak a Székelyföld, de Erdély autonómiája is lehetetlen, mert Erdély 16 megyéje nem teszi ki az összes megye felét, így óriási részvétel mellett sem tud megszavazni önmagában semmit (ahhoz minimum húsz megye kell).


Tehát Erdély autonómiáját további legalább négy megye polgárai kellene megszavazzák valahogyan, olyan megyék, amelyek ellenérdekeltek (a fejlettebb Erdély tartja el a fejletlenebb Moldvát, Havasalföldet, Dobrudzsát, hülyék lennének arra szavazni, hogy az adók maradjanak Erdélyben).


Az pedig, hogy a három székely megye számára autonómiát szavazzon meg a többi 37, de minimum további 17, két, egymást követő alkotmánymódosító népszavazáson, majd egy ezeket követő harmadikon, az autonómiáról, nos ez egyszerűen science fiction.


Ha egy Európai Egyesült Államok alkotmánya lehetővé tenné, akkor talán egyszer létezhetne Székely Autonóm Terület - de a szuverén Románia alkotmánya ezt kizárja.


Szóval nem tudjuk, Brüsszel megadná-e, de tény, hogy az egyetlen esély. Románia soha nem fogja megadni, és technikailag is szinte lehetetlen.


Azt biztosan kijelenthetjük, hogy a szuverén Nemzetállamok Európájában, amiről pl. Orbán álmodik, soha nem lesz székely autonómia.

2019. jún. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
0%
Ehhez Brüsszelnek semmi köze.
2023. jan. 12. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!