Háborús szabályok megsértése a hadüzenet nélküli támadás?
Milyen háborús szabályok?
A való élet nem játék, hogy szabálykönyv legyen egymás leigázásához, kiírtásához!
#1! Van Hágai és Genfi egyezmény, nemzetközi jog ilyesmi. Neked ezt nem kell ismerni, de van.
Igen a hadüzenet nélküli támadás a nemzetközi jog megsértése.
A háború kirobbantása maga is emberiség ellenes bűn, csakhogy mégis kellett szabályozni a háborúkban való ténykedést, ugyanis vétlenül is kerülhet egy ország, vagy egy ember háborúba, például ha megtámadják, vagy akár egy támadó ország polgára, ha akarata ellenére besorozzák és háborúba viszik.
Ezért deklarálni kellett például a civilekkel, a hadifoglyokkal való bánásmódot, vagy azt, hogy mi számít háborús bűntettnek, hiszen ha el is fogadható bizonyos szempontból harci cselekményként egymással fegyveresen szemben álló küzdőfelek egymás elleni, akár az ellenfél halálát okozó tevékenysége, azért abban mégis meglehet állapodni, hogy milyen módon történhet ez, például mérges gázok alkalmazását tilthatják, vagy akár szabályozni lehet az ellenfelek közötti kommunikáció lehetőségét, például tűzszünetek formájában, így a háborúk politikai, diplomáciai vetülete is, akár a szokásjog figyelembe vételével is szabályozható.
Az orvtámadás sehol sem becsületes, egy hadüzenet, vagy egy ultimátum még mindig igazodik valamennyire a szokásokhoz, hiszen mégsem éri teljesen váratlanul az ellenfelet, a diplomáciának vannak akár egészen ősi írott és íratlan szabályai, amiket mindenképpen ajánlatos egyezményekbe foglalni és ha az már megtörtént, akkor annak betartását számon is lehet, sőt kell is kérni.
Mindezért igen, a hadüzenet nélküli támadás a háborús szabályok, egyezmények és szokások durva megsértése.
Ezt amit most írtál csak részben értem.
Teszem azt lerohan minket egy ország s behívnak katonának, s azt látom, hogy ejtőernyősök támadnak akkor nincs jogom őket a levegőben legéppuskázni hanem meg kell várni míg földet érnek s esetleg elfognak vagy kivégeznek?
Ha pedig legéppuskázom őket a levegőben s ezért nem halok meg akkor a háború után egy semleges vagy ép velem szövetséges győztes állam is elítélhet a genfi egyezmény megsértéséért?
(Azt értem, hogy ha ők fognak el akkor ezekután kivégeznek)
Azt nem értem, hogy ha vétlenül kerülök háborúba akkor nincs jogom akárhogy védeni az életemet?
Így van, nincs jogod hozzá, hogy bármit megtegyél.
Nem ismerem ugyan a különféle szerződéseket, de ha az ejtőernyősök lelövöldözése tiltva van, amíg a levegőben lebegnek, akkor ennek bizonyára oka van, például az, hogy abban az állapotukban magatehetetlenek, védekezésre képtelenek és ha ennek szellemében ez szerepel az egyezményekben, akkor az egyértelműen háborús bűn, egyebekben meg nem fair, vagy csak egyszerűen barbárságnak minősíthető.
Ha már egyezmény született valamivel kapcsolatban, annak betartását számon lehet kérni, mivel ha az egyik fél betartja, a másik meg nem, az egyértelműen nem egyenlő hadviselést eredményez.
Mellesleg azt is számba kell venni, hogy esetleg a te ijedősséged miatt az ellenség is elkezdi ugyanezt a tevékenységet, akkor te leszel a felelős, hogy a háború barbárabb szakaszába lép.
Példának okáért a kínaiak elleni japán brutalitás meglehetősen nagy visszhangot keltett az egész világon és nagy mértékben hozzájárult az amerikai embargókhoz, a háború további eszkalációjához.
A nankingi mészárlás, amit civilek ellen elkövettek a japánok, mindenhol felháborodást keltett.
A kínaiak alig védték a várost, de a japánok mégis keményen megbombázták és bár nekik nem voltak nehézbombázóik, sem tonnás bombáik, de mégis százával, vagy ezrével voltak a civil áldozatok és a gyerekek, nők, fegyvertelen férfiak hulláinak fotói bejárták az egész világot.
Ekkor még máshol béke volt, 1937,-38 eseményei sokkolták a világot, ekkor még senki nem sejtette, hogy rövidesen lángolni fog Varsó, hogy majd bombák zuhognak Londonra, felperzselik a szovjet városokat és ennek hatására maguk a szövetségesek is porrá bombázzák a német városokat, még az USA is, a végén már atombombával is.
Ha te így, akkor én is úgy, ez farkastörvény.
Pedig volt idő, amikor a háborúk is meglehetősen emberségesek voltak.
Nagy Frigyes kora ez, amikor a vallási türelmetlenség már elmúlt, a politikai meg még nem jött el. Ekkor sokszor csata sem volt, csak hadmozdulatok és a sarokba szorított ellenség egyszerűen megadta magát, a felesleges vérontást elkerülendő.
Nagy Frigyes mondta: - a polgárnak észre sem kell venni, hogy háború van.-
Természetesen amikor összecsaptak, akkor nyilván hullott mindkét oldalon az ember, de az a katonák dolga, hogy harcoljanak és ha kell, meghaljanak, de becsületes küzdelemben, nem orgyilkos módra.
Hasonlít ahhoz, hogy a bokszoló orrba verheti az ellenfelét, de övön alatt tilos ütnie, mert ezek az ökölvívás szabályai.
vagy mint a jogos önvédelem, ahol fegyverrel nem lőhetek vissza ha ököllel nekem támad.
sajnos értem, csak nem tetszik.
a bokszoló önként megy a ringbe s elfogad szabályokat.
de ha engem támadnak úgy hogy eszem ágában sincs harcolni akkor ez nem egészen így van.
tehát belevihetnek akaratom ellen harcba s rákényszeríthetnek szabályokra. mondjuk ezek szerint azt nem mondhatom el, hogy nincs beleszólásom a szabályokba, hisz van. ha nem tartom be akkor súlyosbodnak a szabályok. de ez még mindig egyirányú beleszólás. nem mondhatom azt pl. hogy enyhítsék a szabályokat. mert én most nyaralni akarok menni a gyerekemmel nem háborúzni. oké legyen harc döntsük e sakkban utána megyek a dolgomra de ne lőjenek se fejbe se lábon agyon végkép ne de fogságba se ejtsenek. szóval ez nem erről szól. ami zavar hogy ha viszont az ejtőernyőseket lelövöm a levegőben akkor viszont mehetnék utána nyaralni, csak ugye a háború végén elővehetnek merthogy bűncselekmény volt hogy nyaralni akartam háborúzás fogság agyonlövetés stb helyett.
sajnos értem, most már csak simán nem tetszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!