Hogy lehet, hogy egyes országokban az ordas kommunista oldal győzött a polgárháborúban?
Érdekes, de jól megfigyelhető, hogy ezen országok mindegyikében még fél lábbal a feudalizmusban járt a társadalom és nem volt kiépített, érett kapitalizmus és demokrácia.
Véleményem szerint, ez egy olyan elfojtott, társadalmi elkeseredést és gyűlöletet váltott ki a lakosság alsóbb rétegeiből, hogy kétségbeesésükben a radikális kommunisták felé fordultak, akik nem rettentek vissza még az erőszak alkalmazásától sem. A népnek pedig ez volt a fontos, hogy mindegy, hogy hogy, csak legyen már végre vége ennek a rohadt elmaradottságnak és nyomornak, mert már nagyon unjuk. Nos, így jöttek képbe a kommunisták, akik még a kapitalizmustól is egy fokkal élhetőbb társadalmat ígértek.
Első elég jól leírta a dolgokat. A propagandával bemesélték a népnek, hogy minden szegénységért az aktuális vezető okolható, ő miatta élnek szegénységben, nyomorultságban. Ez annyira jól működött, hogy a nép fellázadt, a kommunisták meg beültek a hatalomba.
Hiába volt ugyanolyan szegénység utána, egy kis morzsát löktek le egy kis propagandával, miszerint ezerszer jobban élnek azóta és máris kussba tűrte a nép őket.
#2
Ez azért így nem pontos. A komcsi diktatúrák általában erőszakosabbak voltak, mint a félfeudális elődeik, de mivel ezek a népek soha nem éltek igazi demokráciában, így a kommunisták erőszakossága inkább apátiát váltott ki belőlük, mint lázadási hajlandóságot. Ha Oroszországot vesszük figyelembe, azért ott 1920-ban már elkezdtek lázadni Leninék ellen is (Tambov-i parasztfelkelések, később Kronstadt-i matrózlázadás), de addig valóban nagyrészt szótlanul tűrt az orosz lakosság.
Végül olyannyira elmérgesedett a helyzet, hogy Leninnek fel kellett adnia a kommunizmus megteremtéséről szőtt álmait és 1921. márciusában a Szovjetek X. Összoroszországi Kongresszusán be kellett jelentenie a NEP bevezetését.
#3
Mao halála óta Kínában nincs igazi kommunizmus.
Országonként változó. (Arról most ne beszéljünk, hogy ezekből a mozgalmakból mi lett később, mert szimpla diktatúrákká váltak, ahogy nálunk se kommunizmus volt).
Oroszországban messze nem volt kommunista többség, egyszerűen Leninék megpuccsolták az országot.
A második világháború után ez már a hidegháború része volt, hogy épp jobboldali vagy baloldali diktatúrák kerültek hatalomra.
Oroszországban komoly társadalmi bázisa volt a kommunistáknak, hatalmas ország, hatalmas lakossággal, rengeteg volt a szegényparaszt.
Ehhez képest a fehérek, intervenciósok, meg az oroszoktól függetlenedő államok egymással is harcoltak, így nem csoda, hogy a kommunisták győztek.
Kínában többször szétverték a kommunistákat, a hosszú menetelés alatt is hatalmas veszteségeik voltak, de a japánokkal való háború alatt eléggé megerősödtek, és a kommunista bázisokat nem érték el a japánok. Miután kitört az újabb polgárháború, Sztálin Maónak ajándékozta Mandzsúriát, a nyersanyagokban gazdag ipari területet és ezzel jelentős előnyhöz juttatta a kínaikommunistákat. A másik az, hogy a nacionalista kínában óriási volt a korrupció. Nem volt ritka az sem, hogy a nyugati fegyvereket azonnal továbbadták a kommunistáktak a korrupt nyugati hivatalnokok, tisztek.
Észak-Korea az USA és a Szovjetunió paktumjával jött létre. Kettéosztották a korábban Japánhoz tartozó Koreai-félszigetet és csináltak két mesterséges országot, élükre ültetve a saját embereiket.
Dél-Korea sokáig még északnál is fejletlenebb és diktatorikusabb volt, sőt még mostanában is előfordult, hogy a tüntető tömegbe lőttek. Észak a kezdetben jóval iparosodottab volt, de Dál-koreába az USA folyamatosan öntötte a pénzt, Észak-Koreát Szálin halála után nem igazán támogatta senki.
Kubában kezdetben Castróék nem kommunistaként harcoltak, sőt, az USA is támogatta őket, Csatró még az USA-ba is ellátogatott a győzelme után.
Azonban mikor államosítások folytak, Castróék az amerikai tulajdont ugyanúgy államosították, ezután az USA embergót hirdetett. Csatró ezután fordult a szovjetek felé.
"Oroszországban komoly társadalmi bázisa volt a kommunistáknak, hatalmas ország, hatalmas lakossággal, rengeteg volt a szegényparaszt."
csak annyi a gond, hogy a kommunisták tipikusan nem a szegényparasztok voltak, hanem a moszkvai "értelmiség" ami jól ismert felsőbbrendűségi tudatú baloldali humanistáink
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!