Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A vegyes lakosságú erdélyi...

A vegyes lakosságú erdélyi nagyvárosok mennyire kétnyelvűek?

Figyelt kérdés
Gondolok itt pl. Nagyváradra, Szatmárnémetire vagy Marosvásárhelyre. Mennyire általános, hogy egy üzletben vagy akár az utcán magyar feliratok is vannak? Lehet a bankban vagy a postán magyarul intézni az ügyeket? Minden tapasztalat érdekel az ott élőktől.
2018. júl. 28. 13:25
 1/6 anonim ***** válasza:
Marosvásárhely eléggé
2018. júl. 28. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
16%
Nem is élnek ott magyarok
2018. júl. 28. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
#2 ja, kik egyáltalán azok a magyarok?
2018. júl. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
A magyarok tudnak románul, a románok nem tudnak magyarul. Röviden ennyi.
2018. júl. 28. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Ferikko válasza:
77%

Szatmárnémetiben élek.

A nagy áruházakban minden ki van írva magyarul is. A kisebb boltok legalább 90 százalékában elboldogulsz magyarul. Ha nem is válaszolnak magyarul, de megértik mit akarsz, és kiszolgálnak.

A legtöbb hivatalban beszélnek magyarul. Én a polgármesteri hivatalban dolgozom. A hivatal logójában szerepel a város magyar és német neve is. Vannak munkakörök, amelyek betöltéséhez feltétel a magyar nyelvtudás.

A Szatmárnémetiben született 40 évnél idősebb románok mind értenek/beszélnek magyarul. Ők még a magyar tévén nőttek fel. A fiatalabbaknál már jóval kisebb ez az arány.

Nekem sok román kollégám volt, és van, akik előtt minden probléma nélkül beszélhetünk magyarul. Simán bekapcsolódnak a beszélgetésbe. Van, aki nem beszél, csak érti, és románul válaszol. A közvetlen (román) kollégámhoz általában románul szólok, ő válaszol magyarul 😉. Akiről tudjuk, hogy nem érti, az előtt jóérzésből románul beszélünk, hogy ő is be tudjon kapcsolódni a beszélgetésbe.

Persze van egy elenyésző kisebbség (egyébként mindkét oldalon), akik problémáznak, hogy a másik milyen nyelven beszél. Egyébként ők általában nehéz emberek más téren is.

A szatmárnémeti helyzethez hasonló a nagyváradi és a marosvásárhelyi is. Még Nagybányán és Kolozsváron is boldogulsz magyarul, de már nem annyira, mint az említett három városban. Aradon, Zilahon, Brassóban még előfordul, hogy megértenek. Besztercén, Temesváron, Vajdahunyadon, Déván, Nagyszebenben, Medgyesen, Gyulafehérváron már nem érdemes magyarul próbálkozni.

Vannak magyar többségű kisvárosok (pl. Nagykároly, Érmihályfalva, Margitta, Székelyhíd, Diószeg, Szilágysomlyó stb.), ahol a tőzsgyökeres románok tökéletesen beszélnek magyarul. Én a nagykárolyi viszonyokat ismerem jobban. Az ottani románok (szégyen, de) jobban beszélnek magyarul, mint a magyarok románul.

Általában véve, tiszta lelkiismerettel állítom, hogy a románok és a magyarok között a mindennapi kapcsolatok terén abszolút semmi probléma nincs. Nagyon jól megférünk egymás mellett. A politika azonban időnként megzavarja ezt az "idillt". Ugye ezt már a rómaiak is tudták: Oszd meg, és uralkodj.

Még leírok egy érdekes esetet. Van egy kollégám, aki Olténiában született (Kárpátokon túli terület), Konstancán (Fekete-tenger partja) nőtt fel, a középiskola végét Déván járta ki. Ott szembesült azzal, hogy Romániában magyarok is élnek. Az egyetem után Szatmárnémetibe nősült. Ismertem már pár hónapja, amikor hallom, hogy telefonon magyarul beszél valakivel. Miután befejezte a beszélgetést, rákérdeztem, hogy eddig miért nem dicsekedett, hogy tud magyarul. Azt mondta, hogy nem beszél még olyan szinten, ahogy szeretne, és ezért nem "verte nagy dobra". Nagyon szimpatikus koma.

2018. aug. 9. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
A kommunizmusban az utcanévtáblák kétnyelvuek voltak Marosvásárhelyen. Most már annyi sincs.a románok nap mint nap diszkriminálják a magyarokat és lenézik őket; ám elfelejtetenek tükörbe nézni. Nem részletezném
2018. nov. 7. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!