Finnország, Írország hogyan tudott felzárkózni a legfejlettebb országok közé és másoknak miért nem sikerült?
A XX. század első néhány évtizedében Finnország, Írország, Olaszország, Argentína, Chile, Spanyolország, Csehszlovákia, Magyarország lényegében azonos gazdasági fejlettségi mutatókkal rendelkezett.
Aztán Finnország a '70-es évekre, Írország a 2000-es évekre felzárkózott a legfejlettebb nyugati országokhoz, míg másoknak ez nem sikerült. Finnország sikere azért is kiemelendő, mert akár csak Írországgal összehasonlítva is nehezebb helyzetben volt, súlyosan érintette a második világháború és aztán lavírozni kényszerült a Nyugat és a Szovjetunió között.
Úgy, hogy ott rájöttek nem mehet az, ha minden lóvét lenyúlnak, fejleszteni nem fejlesztenek semmit.
Finnország például rájött, hogy baromi pocsék az oktatási rendszere (hasonló volt, mint a miénk) és fogta inkább feláldozott rá egy csomó pénzt, de megreformálta. Mivel jobban képzett szakemberei lettek azok több pénzt is tudtak termelni az országnak, amiből fejlődni is tudott.
A finnek sokat profitáltak abból, hogy KGST tagjai voltak félig. Olcsón kapták tőlük a nyersanyagot, és drágán tudták eladni neki az ipari termékeiket. Akkoriban természetes volt a szocialista világban, hogy egy TV, hűtő, mosógép több havi fizetés, a szovjet sem volt sokkal olcsóbb. Sőt már a szovjet rendszerben is a balti tagköztársaságokban sok befektetésük lehetett, ezek is jól profitáltak.
Az írek meg leegyszerűsítve annak köszönhetik a felemelkedésüket, hogy szinte már eltűnt az ír nyelv, az angolt használják. Az USA vállalatok éjszakai call centereként kezdődött felemelkedésük, végül eljutottak oda hogy már technológia téren minden szolgáltatást nyújtanak, náluk van az összes nagy amerikai tech multi európai központja, óriási adatközpontjaikat is itt létesítették.
Második mondatomat javítom
...Olcsón kapták a szovjetektől...
Ezeknek lehetett szerepe, de önmagában nem magyarázat a sikerükre. A sokszor példaként emlegetett finn oktatási csodát eredményező reformokat, fejlesztéseket a '70-es években vezették be, ezeknek köszönhetően a finnek a nemzetközi oktatási felmérésekben az élre ugrottak. Viszont Finnország ekkor már ott volt a leggazdagabb országok között, a '70-es évek elején a GDP/fő annyi volt, mint Ausztriában, Norvégiában, az Egyesült Királyságban és az NSZK-tól, Hollandiától is csak egy kicsit maradtak el.
Finnországban, Írországban nem volt kommunizmus, míg Csehszlovákia, Magyarország valóban megszenvedte. Viszont Argentína, Chile, Uruguay, Spanyolország sem voltak kommunista országot, igaz voltak erős baloldali mozgalmak és diktatúra is.
És ugyan Spanyolország, Csehország, Szlovákia, Uruguay, Magyarország, Chile, Argentína, Lengyelország gazdasági fejlettsége elmarad a leggazdagabb nyugat/észak-európai országok fejlettségétől, de ezek az országok is a magas jövedelmű országok közé tartoznak. Csehország 2006, Szlovákia 2007, Uruguay 2012, Magyarország 2014, Chile 2012, Argentína 2017, Lengyelország 2009 óta ott van az ENSZ magas jövedelmű országainak csoportjában a GNI per capita (bruttó nemzeti jövedelem/fő) mutató alapján. Tehát nem teljesen igaz a "middle income trap" jelenség, hogy beragadtak a közepes fejlettség csapdájában.
Spanyolország pedig már 1987 óta magas jövedelmű ország.
Találtam egy jó történelmi áttekintést.
Ezek alapján Finnország 1917, a függetlenedése utáni évtizedekben produkálta a legnagyobb felzárkózást főleg a hazai ipar fejlődésével. Az ország gazdag természeti erőforrásokban, főleg fában. Aztán a '70-es évekig tartott a második világháborút követő nagy fejlődés időszaka. Finnország jól kihasználta a kapcsolatait a nyugati liberális, kapitalista világgal és a Szovjetunióval, a KGST piaccal, utóbbiból is profitált, ahogy a #4 is írta. A Szovjetunió, KGST szocialista tömb összeomlása Finnországot is nagyon megviselte. A '90-es évek elején 10%-ot zuhant a GDP és 18%-ra nőtt a munkanélküliség. Aztán 1995-ben az ország csatlakozott az EU-hoz, jött a NOKIA sikere, High-tec ipar fejlődése, az ország jól kihasználta a nemzetközi konjunktúrát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!