Vajon Izraelnek sikerül békés úton elérnie, hogy Irán kivonuljon Szirából?
Irán eleinte az ISIS kiűzése ürügyén vitt csapatokat Sziriaba, és épitett támaszpontokat. Miutan az ISIS-t leverték ottfelejtették magukat (mint anno nálunk a szovjetek), ujabb szárazföldi, légi és tengerészeti katonai bázisokat epitettek. Izraelt is megtámadták Sziriából. Akkor Izrael lebombázta a tamadó állásokat.
Ez egyébként nem különleges akció Irán részéről, bent van Irakban, Jemenben, Libanonban.. Szaud Arábiát is rakétazta többször. Az Obamával kötött atomalkú óta Irán megugrasztotta befolyását a Közel-Keleten.
Izrael viszont nagyon nem szereti, hogy a szomszédból lövöldöznek rá.
Natanyahu ma mondta, hogy beszélt tegnap Putyinnal is az ügyben, es Izrael nem fogadja el Irán katonai jelenlétét Sziriában.
Nem fogok itt most belemenni abba, hogy amit hét körül írtál miért nem stimmel jónéhány tekintetben; nem verekedni , békével jöttünk stb., bár ha szeretnéd, beszélgethetünk erről is.
Ehelyett egyelőre inkább csak az eredeti kérdésedre válaszolnék: ez pillanatnyilag kevéssé tűnik valószínűnek, két okból.
1. Az Iszlám Államot még nem verték le, a Badijában Homsz és Dajr az-Zor magasságában (és úgy fest máshol is) még köszönik szépen jelen vannak, ebbe a zónába koncentrálódik pillanatnyilag az iráni és főként iráni támogatást élvező csapatok nagy része. Asszadot amúgy se zavarná a dolog, de így ráadásul egy jó érvük (vagy ürügyük, ahogy tetszik) is van arra, hogy miért van rájuk szüksége Szíriának.
2. Irán az oroszok és a törökök mellett benne van az asztanai egyezségben is. Ha valaki el akarja őket távolítani Szíriából mondhatják azt (ők is meg az oroszok is, sőt, újabban az se lepne meg, ha a törökök is beszállnának: a legutóbbi gázai összecsapások után megint megromlott a viszonyuk Izraellel), hogy a deeszkalációs folyamat résztvevőiként kötelesek Szíriában maradni, ami jogi szempontból támadhatatlan akkor is, ha körülbelül annyira veszik komolyan a „békefenntartó” szerepüket, amennyire Törökország (vagyis semennyire, ha az érdekeikkel épp ütközik).
De tudod mit? Legyen három:
3. Putyin. Trump elkötelezett barátja Izraelnek. Putyin játéka más: az egymással a végletekig ellenséges helyi középhatalmak mindegyikével igyekszik jó viszonyt ápolni. Putyinnak Törökország, Irán és Izrael egyaránt „szövetségese”/üzletfele, és még a szaúdiakkal is szót ért. Irán szövetségeseinek odaad egy darabot Idlibből, de cserébe a törökök megkapják Afrint. Nem próbálja kizavarni az irániakat Szíriából, de hogy a kecske is jóllakjon, úgyszólván, elintézi, hogy a délnyugat-szíriai műveletekben ne vegyenek részt. Ennyire egyoldalú lépésekre aligha lesz hajlandó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!