Bécs miért ennyire "vörös" város?
Az utóbbi években már ugyan egyre kevésbé, de azért az tény, hogy 1945 óta még egyszer sem vesztettek választást az osztrák fővárosban a szociáldemokraták (SPÖ).
1945-1991 között rendszeresen 50% felett kaptak listán (1973-ban pl. 60%-ot!), utána kezdett megerősödni az FPÖ a rovásukra, de még 2010-ben is 44%-ot, 2015-ben pedig 39%-ot kaptak.
Alapvetően a nagyvárosokban erősebb szokott lenni a baloldal az országos átlagnál, de ilyen példátlan dominanciát talán egyetlen másik városban sem találunk.
Az is érdekes egyébként, hogy sokak szerint a szocdemeket nyugaton a bevándorlók nagy száma miatt (akik általában rájuk szavaznak) egyre többen támogatják, ehhez képest Bécsben éppen azóta (tehát nagyjából a '90-es évek óta) csökkent a támogatottságuk, amióta viszonylag nagy számban érkeznek a bevándorlók az osztrák fővárosba.
Mondjuk azért, mert a nagyvárosok mindig progresszívek.
Én azokat nem értem, akiknek ezzel bajuk van.
Nem tudom mennyire komoly a kérdés, csak merengjünk a politikáról, vagy komoly megalapozott válaszok kellenek, netán csak vitatkozzunk egy jót.
Én nem vagyok a téma szakértője, így leginkább csak a "gondolkozzunk a politikáról" jelige alatt tudok hozzászólni.
Az SPÖ Ausztria egyik legrégebbi pártja, amely szinte végig a domináns pártok között volt Ausztriában. Egy szociáldemokrata párt, nem annyira "vörös zászlós" történet. A centralista polgári "nyugati" demokráciákban, általánosan elmondható, hogy az ilyen pártok népszerűek -a konzervatívok és a liberálisok mellett (például azért, mert az ilyen s az imént említett pártoknak kedvez a rendszer működése).
Sajnos a bevándorlók párt preferenciái ennél bonyolultabbak, nem igazán lehet azt mondani -hiába tűnik logikusnak-, hogy inkább baloldalibbak lennének (lásd.: Örkény Antal – Székelyi Mária: A választójog gyakorlása a bevándorlók körében (pl.: 3.ábra) [link] Eléggé passzívak (talán a kölcsönösség pszichológiája miatt: ha itt megtűrnek, akkor én sem kellemetlenkedem) és hiába tűnik logikusnak, hogy az ő pártjukat inkább fogó egyes baloldali vagy liberális pártokat támogatják sokszor nem így tesznek. Erre egy jó analógia, hogy ha az emberek ahhoz mennének ami elvileg az "ő pártjuk", akkor a XX.század első felében a kommunista és szociáldemokrata pártoknak hatalmas tábora lett volna s kb.: kiszorítottak volna minden mást, hiszen ezen pártok megszólítottja ekkoriban kétségtelen többségben voltak a legtöbb helyen. De nem ez történt, mert az emberek ennél sokkal bonyolultabb elvek mentén szavaznak.
Visszatérve az Osztrákokra s ezek most csak tényleg tippek, talán lehet, hogy azért népszerű az SPÖ, mert jól csinálják a dolgokat, mármint a bécsiek nagy része szerint jól. Az is lehet, hogy egy baloldali értelmiségi központ lenne ott, pl.: sokan a tanácsköztársaság bukása után Bécsbe emigráltak -ez mondjuk egy jóval korábbi dolog, de nem lehetetlen, hogy ennek hagyománya legyen az egyetemeken, kávéházakban, ami ilyen sokáig fennmaradt.
Érdemes lenne ezt megvizsgálni, megkérdezni a Bécsben ismerősöket, az SPÖ-t, a többi pártot, meg az SPÖ bécsi szavazóit.
# 2
A gondolatmeneted jó...de ez inkább Magyarországra vonatkozik, meg 1-2 országra max és nem úgy nagy átlagban, pl nézd meg a németeket, lengyeleket, balti államokat, skandináv államokat, az összes jobboldali párt oroszellenes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!