Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Bécs miért ennyire "vörös" város?

Bécs miért ennyire "vörös" város?

Figyelt kérdés

Az utóbbi években már ugyan egyre kevésbé, de azért az tény, hogy 1945 óta még egyszer sem vesztettek választást az osztrák fővárosban a szociáldemokraták (SPÖ).

1945-1991 között rendszeresen 50% felett kaptak listán (1973-ban pl. 60%-ot!), utána kezdett megerősödni az FPÖ a rovásukra, de még 2010-ben is 44%-ot, 2015-ben pedig 39%-ot kaptak.

Alapvetően a nagyvárosokban erősebb szokott lenni a baloldal az országos átlagnál, de ilyen példátlan dominanciát talán egyetlen másik városban sem találunk.


Az is érdekes egyébként, hogy sokak szerint a szocdemeket nyugaton a bevándorlók nagy száma miatt (akik általában rájuk szavaznak) egyre többen támogatják, ehhez képest Bécsben éppen azóta (tehát nagyjából a '90-es évek óta) csökkent a támogatottságuk, amióta viszonylag nagy számban érkeznek a bevándorlók az osztrák fővárosba.


2018. márc. 14. 14:32
 1/5 anonim ***** válasza:
15%
Pont amiért Bp. is a fellegvára.
2018. márc. 14. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
64%
A szocdemokraták az mióta "vörös"? Amúgy az csak nekem tűnt fel, hogy sokan keverik a fogalmakat? vörös azt jelenti orosz barát, régebben a Szovjet barátot jelentette, amit ma már a jobboldal képvisel (balra a nap nyugszik, jobbra pedig kél), tehát mai felfogásban a baloldaliság a nyugat pártibbságot, a jobboldal pedig a keleti barátságot jelenti poroszos attitűddel. Vagy tévedek?
2018. márc. 14. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
84%

Mondjuk azért, mert a nagyvárosok mindig progresszívek.

Én azokat nem értem, akiknek ezzel bajuk van.

2018. márc. 14. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Garpe ***** válasza:
100%

Nem tudom mennyire komoly a kérdés, csak merengjünk a politikáról, vagy komoly megalapozott válaszok kellenek, netán csak vitatkozzunk egy jót.


Én nem vagyok a téma szakértője, így leginkább csak a "gondolkozzunk a politikáról" jelige alatt tudok hozzászólni.


Az SPÖ Ausztria egyik legrégebbi pártja, amely szinte végig a domináns pártok között volt Ausztriában. Egy szociáldemokrata párt, nem annyira "vörös zászlós" történet. A centralista polgári "nyugati" demokráciákban, általánosan elmondható, hogy az ilyen pártok népszerűek -a konzervatívok és a liberálisok mellett (például azért, mert az ilyen s az imént említett pártoknak kedvez a rendszer működése).


Sajnos a bevándorlók párt preferenciái ennél bonyolultabbak, nem igazán lehet azt mondani -hiába tűnik logikusnak-, hogy inkább baloldalibbak lennének (lásd.: Örkény Antal – Székelyi Mária: A választójog gyakorlása a bevándorlók körében (pl.: 3.ábra) [link] Eléggé passzívak (talán a kölcsönösség pszichológiája miatt: ha itt megtűrnek, akkor én sem kellemetlenkedem) és hiába tűnik logikusnak, hogy az ő pártjukat inkább fogó egyes baloldali vagy liberális pártokat támogatják sokszor nem így tesznek. Erre egy jó analógia, hogy ha az emberek ahhoz mennének ami elvileg az "ő pártjuk", akkor a XX.század első felében a kommunista és szociáldemokrata pártoknak hatalmas tábora lett volna s kb.: kiszorítottak volna minden mást, hiszen ezen pártok megszólítottja ekkoriban kétségtelen többségben voltak a legtöbb helyen. De nem ez történt, mert az emberek ennél sokkal bonyolultabb elvek mentén szavaznak.


Visszatérve az Osztrákokra s ezek most csak tényleg tippek, talán lehet, hogy azért népszerű az SPÖ, mert jól csinálják a dolgokat, mármint a bécsiek nagy része szerint jól. Az is lehet, hogy egy baloldali értelmiségi központ lenne ott, pl.: sokan a tanácsköztársaság bukása után Bécsbe emigráltak -ez mondjuk egy jóval korábbi dolog, de nem lehetetlen, hogy ennek hagyománya legyen az egyetemeken, kávéházakban, ami ilyen sokáig fennmaradt.


Érdemes lenne ezt megvizsgálni, megkérdezni a Bécsben ismerősöket, az SPÖ-t, a többi pártot, meg az SPÖ bécsi szavazóit.

2018. márc. 14. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

# 2


A gondolatmeneted jó...de ez inkább Magyarországra vonatkozik, meg 1-2 országra max és nem úgy nagy átlagban, pl nézd meg a németeket, lengyeleket, balti államokat, skandináv államokat, az összes jobboldali párt oroszellenes.

2018. márc. 14. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!