Nagy-Británniában a választási rendszerben egyéni képviselő választáskor, hogy oldják meg a pártok hogy ne üssék ki egymást az ellenzéki jelöltek?
Sehogy, a brit az egyik legrosszabb választási rendszer, de ez nem is csoda, az egyik legrégebbi is a kontinensen, még jóval a mai tömegpártok kialakulása előtt jött létre. Pár éve a Brexit kapcsán ismert UKIP-ot 25% körül mérték a közvéleménykutatók, ha jól emlékszem, de mégis mindössze kettő képviselőjük volt, épp a körbeverések miatt.
Gyakorlatilag most is csak a konzervatívok, a munkáspártiak jelentenek komoly erőt a képviselői helyek 86%-át birtokolják. Van három "területi" párt az SNP a skót párt és a két észak-ír a Sinn Fein és a DUP. Rajtuk kívül csak a liberálisok tudtak pár képviselőt bejuttatni.
A magyar választási rendszer arra hivatott hogy egy nagy pártot minnél tovább a hatalomban tartson. A listának kicsi az egyéni körzeteknek túl nagy a jelentősége.
Választási együttműködést kell kötni választás előtt a pártoknak ha nem akarják kiütni egymást. Így fordulhat elő hogy a Jobbik az Mszp-re kell hogy fanyalodjon. Mondjuk a közös nagy cél sok apró szilánkot feledtet.
Lényeg hogy régen a két foruló között ment az alku és a visszaléptetés, most minden előtt szükséges.
Csak így nehezebb mert igazi támogatottság hiányában problematikusabb hogy ki mennyit léptessen vissza.
De ha nem a Fidesz lesz a legnagyobb párt Mo-n akkor majd a Fidesznek is érdeke lesz szétrombolni a választási szisztémát.
Világbajnok rendszer mivel a világon kevés helyen van hogy a győztest kompenzálják listán???
Ja még egy: hogy nincs alkotmányos felhatalmazása a Fidesznek erre a rendszerre. Legális de nem legitim.
Alkotmányjogászok.
Egy olyan alaptörvény amit a nép nem hagy jóvá legális de nem legitim.
Minden nem a rendkívüli időkben született alkotmányt a népnek kell szentesítenie!
Nem egy a választási ígéreteiben nem szereplő az alkotmány eltörlését elhallgató 2/3-os hatalmat szerző egy pártnak az ellenzékkel szemben.
Hasonló jogi probléma, csak ez súlyosabb a témájánál fogva, mint amikor Gyurcsány volt hatalmon és az Öszödi beszéd miatt emlegették ezt, hogy legális miniszterelnök de nem legitim, mert hazudott.
Azt tudom, hogy 1998-ban a LibDemek a Labour jelölteket támogatták sok helyen a Thatcher-éra és a John Major 18 év Tory kormányzása leváltása érdekében.
Helyi szinten is lehet összefogás, még arrafelé is. És lehet a választók arrafelé tudatosabban döntenek az olyan jelöltről akiről tudják, hogy esélye van leváltani az uralmon lévő politikai erőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!