Mitől olyan sikeres Németország?
Németország a történelem folyamán 4-szer bomlott fel és alakult újjá és minden alkalommal egy közös volt benne: pár év ( vagy évtized ) elteltével Európa legjelentősebb hatalmává nőtte ki magát.
Német-Római Birodalom: Európa egyik legnagyobb hatalma, gazdaságilag és katonailag egyaránt. 1806-ban felbomlott.
Poroszország 17. században kivált a Német-Római Birodalomból, annak feloszlása után még több területet szerzett, a 18. században Közép- és Kelet-Európa, a N-R Birodalom feloszlása után egész Európában jelentős hatalommá vált. Az ő kezdeményezésükre jött létre a Német Császárság.
A Német Császárság ismét Európa egyik legnagyobb hatalma lett, a 2. ipari forradalom központja, gyorsabban fejlődött minden más országnál ( beleértve Amerikát és a Távol-Keletet ), az 1. világháború kitörésekor Anglia után a második legnagyobb gazdasági hatalom volt ( csupán gyarmatai nem voltak, ugye ezért is kellett nekik a világháború ). A vereség után a Császárság felbomlott.
Megalakult a Weimari Köztársaság, amely meglehetősen gyorsan fejlődött, jelentős hatalom lett Közép-Európában, a gazdasági világválság vetett véget ennek.
Ám ekkor jött a Harmadik Birodalom, Európa egyik legjelentősebb gazdasági és a legjelentősebb katonai hatalmává tette Németországot. Második világháború, mindenki tanult történelmet, felbomlott, két részre szakadt Németország, szovjet megszállás keleten, amerikai hitelek nyugaton, stb.
És az újra egyesülés után, már 2000 körül ismét Európa egyik legjelentősebb hatalma lett Németország, mára a világ egyik legjelentősebb, Európa legjelentősebb gazdasági hatalma, az Európai Unió egyik legjelentősebb motorja, de jelentős katonai hatalom is.
Kérdem én: hogyan? Hogy tudtak mindig talpra állni? Mi a német siker titka?
#2
de ki van vágva mint ahogy még nagyon sok más a világháborúról.
Az egykori NSZK-ban nem volt kommunista államosítás, az otthon megélni tudó embereket nem kényszerítették TSZ-ekbe vagy más munkahelyekre alkalmazottnak. A mi hazánk is volt sikeres amikor az elvtársak a 70-es években újra engedélyezték és szorgalmazták a maszekvilágot és a háztáji gazdaságokat. Pedig mellette diktatúra is hátráltatott minket. Hát Németország meg alkalmazta a siker legnagyobb lehetőségét, az önálló maszekvilágot. Ahogy számos más fejlett ország is. A mi Széchenyink is azt mondta hogy "Lélek, s szabad nép tesz csuda dolgokat".
Édesapám a háborúkor egy német tanyán dolgozott. Elmesélte a német és a hazi világ közti teljesen ellenkező gondolkodásmódot. A német mezőgazdaság szabad önálló gazdákból állt. Míg például idehaza meg gumibottal verték szét a szabadon, önállóan megélni tudó embereket és csináltak belőlük nincstelen proletárokat. Az embereknek akkor a legnagyobb érdekük a fejlődés, a haladás, a legjobban végzett munka, ha szabadon a sajátjukban önmaguknak dolgozhatnak. És nem pedig akkor ha mások számára kell keresniük a pénzt idegen munkahelyeken, ahol mások mondják meg nekik mit hogyan csináljanak.
Ha meg a német népnek mégis alkalmazott kell, akkor nem a saját nemzetéből csinál csicskát hanem alkalmaz például vendégmunkásokat. Mi ezt is fordítva csináljuk, a saját nemzetünkből csinálunk csicskákat, és szolgálunk külföldi befektetőket és hazai milliárdosokat. Márpedig nem mindegy.
"A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van."
(Bob Dylan)
"A boldogság ott kezdődik, amikor azt csinálsz, amit akarsz, és nem azt, amit mondanak."
"Mitől olyan sikeres Németország?"
Attól, hogy nem egymást szapulják napi 24-ben, hanem együtt dolgoznak azért, hogy országuk sikeres és fejlett legyen.
Kedves #8-as, te egy megkeseredett ember vagy, te tudod miért. Az idézeteidről:
Bob Dylan a felkelés és lefekvés között zenélni akart, mást nem nagyon. Jól tette, hasznára volt vele az egész világnak.
A perui ezüstbányák tulajdonosai felkelés és lefekvés között a legnagyobb profitot kívánták zsebre vágni, tehették, a perui kormány kiszolgálta őket. Ezért aztán a környék nyomorban él, mérgektől hal fele annyi idő alatt. Nyilván ők is jól teszik. Ha te ott élnél tapsolnál nekik. Ha fel tudod emelni a kezed.
A másik idézetedhez: joggal hivatkozhat rád a gyilkos, aki megölte hozzátartozódat.
Szóval bánjunk csínján a nagy szavakkal. Próbáljuk megérteni, hogy léteznek feltételek is.
Kedves kérdező! Tudom belekötnek, mégis röviden egy hasonlattal világítom meg kérdésedet.
1. "mert bennünket állandóan cseszegetnek, ellenünk az egész világ, csak mi vagyunk tisztességesek, nekünk ez (az) jár..." - ma ez a magyar mentalitás, ma ezt hirdeti az állami média, nézz körül, hogy élünk.
2. "mi vagyunk a világ legjobbjai, ha mindenki ellenünk, mi akkor is nagyot alkotunk, minden a miénk és eszerint élünk. Amit akarunk, megszerezzük, megcsináljuk..." - ez a germán mentalitás. Úgy is mondhatjuk: ha kidobnak az ajtón, bejössz az ablakon. De közben még ácsolsz egy feljárót is oda, hogy legközelebb kényelmesebb legyen.
A mentalitás olyan emberi tulajdonság, amit rettenetesen nehéz átalakítani az emberben. Ezer tapasztalat hozta létre.
Más a mentalitás, ennyi. Teljes igénye nélkül pár tapasztalat:
1. A munkában minőségorientáltak, effektívek és hajtás van.
2. Toleránsak: ha tört némettel előállsz valami hülye kérdéssel, akkor is készségesen válaszolnak. Ha nem érted a választ elmondja máshogy.
3. Igényesek a környezetükre: nem tűrik a szemetet, koszt, lépcsőházban hangoskodást.
4. Amihez nincs közük abba nem szólnak bele.
Ezek persze az én tapasztalataim csak és kivétel mindig van...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!