Milyen Dél-Szlovákia vegyes lakosságú részein a magyar és szlovák emberek mindennapi együttélése?
Figyelt kérdés
2017. dec. 17. 09:20
21/26 anonim válasza:
"A hivatalos felméréseket nem becsülném le. Annál is inkább mert az 1910-es népszámlálás amit a magyar kormány végzett el magyar kisebbséget mutatott ki Pozsonyban. Ráadásul akkor 80 ezer alatt volt a város lakossága, most meg 400 ezer fölött."
Kedves kérdező én Pozsonyban élek
22/26 A kérdező kommentje:
ma 13:28. Értem. Pozsonyi lakosként azt állítod, hogy a város lakosságának több mint fele tud magyarul? Ez ugye több mint 200 . ezer ember. A Te személyes tapasztalatod szerint ( bár nem tudom, hogy régóta élsz e Pozsonyba)az ottani szlovákok a mindennapokban hogyan viszonyulnak a magyar nyelvhez? Pozsonyt általában toleráns városnak szokták jellemezni.
2017. dec. 17. 13:34
23/26 anonim válasza:
Hát aki pozsonyi lakosként azt állítja, hogy a város lakosságának fele, vagy több mint fele tud magyarul, valamiféle hamis nosztalgia bűvkörében él. Nekem nagyon sok magyar barátom él Pozsonyban és bő 10%-nyi magyar tudású embernél Ők sem mondanak többet.
24/26 anonim válasza:
"Békéscsabán valamikor meghatározó, nagy közösség volt a szlovákság, ma pedig alig, alig tud valaki szlovákul. A szlovákok asszimilálódtak és más településekről pedig magyarok költöztek a városba. A vegyes házasságoknál pedig csak magyarul tanították meg a gyerekeket." Pozsonyban, Nyitrán és máshol ugyanez volt a helyzet csak a Felvidéken a szlovákok javára billent el a " nyelvi mérleg".
25/26 anonim válasza:
Így van. Az utolsó olyan népszámlálás Pozsonyban amit Magyarország kormánya rendelt el és a magyar állam szervei bonyolították le 1910-ben volt. Ekkor Pozsony lakosságának kb 30% volt magyar. 70% más nemzetiségű: német, szlovák,cseh stb volt. A németek pedig külön is többen voltak mint a magyarok. Az is igaz, hogy akkoriban egy 80 ezer alatti " kisváros" volt Pozsony, ma pedig több mint 400 ezer ember él ott.
26/26 A kérdező kommentje:
1910.-ben 40% volt magyar Pozsonynak, de ez így is kisebbség és a németek voltak a legnagyobb közösség. Azonban ez a Múlt, szerintem Pozsony és Dél-Szlovákia jelene és jövője érdekesebb. Ugyanis a múlton nem lehet változtatni. A jelenlegi helyzet lehet a kiindulópont a békés együttlétre és nem a Nagy-Magyarország utáni kesergés. A határok szabadon átjárhatóak és csak az embereken múlik, hogy a józan ész, vagy az elvakult nacionalizmus kerekedik felül a fejekbe.
2017. dec. 17. 18:27
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!