Amerika mért védi Izraelt?
Külpolitikai szempontból:
Izrael az USA egyik legfontosabb szövetségese a Közel-Keleten - tehát abban a régióban, ahonnan a kőolaj egy jó része származik. Tehát elég fontos régióróo beszélünk.
Az amcsiknak vannak ott más (arab) szövetségeseik is, de azt az arab tavasz is elég jól megmutatta, hogy ezek mennyire stabil, megbízható szövetségesek. Az USA pl. nagy mennyiségű fegyvert tárol Izraelben, hogy ha arra kerül a sor, hogy az amcsik katonailag komolyabban beavatkoznak a a régióba, az lehet az egyik logisztikai állomás. Emellett a környékbeli nagyhatótávolságú radarjaik is Izraelben vannak, amiknek a hatótávolságában pl. Teheránig is simán benne van.
Emellett ugye ott van a titkosszolgálati együttműködés is - megint, a kőolajkészletek meg a folyamatos balhék miatt világpolitikai szempontból kiemelten fontos régióról van szó, az izraeliek pedig ott vannak a helyszínen, a világ egyik legjobb titkosszolgálatával.
Ráadásul katonai fejlesztésekben is elég szoros az együttműködés, több nagy közös projekttel - az izraeli high-technkatonai fejlesztés a világélvonalban van, így ez se egy rossz együttműködés.
Történelmi okok:
Az amcsik a 60as évek végéig kínosan ügyeltek arra, hogy neutrálisak maradjanak (pl. egyik félnek se votlak hajlandók fegyvert eladni), viszont mivel a szovjetek egyre erősebben és nyílvánvalóbban beálltak az arabok mögé, így az USA meg természetszerűen Izrael mellett kötött ki végül. És mivel ez egy balhés környék, így az amcsi-szovjet izmozás egyik kiemelt terepe lett. Aminek folytán történelmileg erős izraeli-amerikai kapcsolatok alakultak ki.
Belpolitikai:
A legtöbb amerikai Izrael-párti, már csak vallási alapon is (elvégre a Bibliában olyasmik szerepelnek, hogy a megváltás majd akkor jön el, amikor Dávid utóda uralkodik Jeruzsálem felett, és a szentély újjáépül, és nem pedig akkor, amikor az araboké Jeruzsálem).
Szóval belpolitikailag is érdeke a mindenkori vezetésnek, hogy Izraelt szövetségesként kezelje.
Ezek miatt még Obama kabinett is (pedig ők azért nagyon rühellték Netanjahu-t) igyekezett valami alap jó viszonyt fenntartani, és csak akkor tett keresztbe Izraelnek az ENSZben, amikor már lényegében leköszönt.
------
Amúgy Izrael nem egészen pénzt kap, legalábbis nem szabadon felhasználható összeget. Az amcsik katonai segélyt adnak Izraelnek, és nem csak nekik, hanem több környékbeli szövetsegesüknek is, pl. Egyiptomnak és Szaúd-Arábiának.
Ezt pedig csak hadászati fejlesztésre lehet költeni, jellemzően amcsi hadieszközök vásárlására. Szóval ezzel azért némileg a saját hadiiparukat is futtatják egyben, miközben a környékbeli befolyásukat erősítik / tartják fent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!