Miért hanyatlik Európa?
Kelet-Európából óriási az elvándorlás, egyre nagyobb probléma a munkaerőhiány, ami már a fejlődést is veszélyezteti. Ezzel szemben Nyugaton első blikkre kisebbnek tűnnek a problémák, de valójában ott is egyre meghatározóbbak.
Olaszországban és Spanyolországban rekordot döntött a szegények aránya a társadalmon belül, sok nyugat-európai országot etnikai konfliktusok veszélyeztetik, s az öregedő népesség gyakorlatilag mindenütt problémát okoz.
A GDP növekedése a világ többi részéhez képest rettentően alacsony, a földrész országai egyre kevésbé versenyképesek a világ többi pontjához képest.
Tény, hogy a világ többi része fejlődik, de azért ne jósoljuk már Európa végét, mert a fejlődő országok lassan eljutnak arra a szinte, ahol Európa a múlt század elején volt...
Nyilván Európának összesen fele akkora népessége van, mint Indiának vagy Kínának egyedül, ezért kisebb a munkaereje, de problémák mindenhol vannak.
Indiában az emberek ötöde konkrétan éhezik (és nem olyan európai szinten, hogy hónap végére már nem marad új Iphone-ra, hanem tényleg úgy, hogy nincs kenyér az asztalon), Afrika nagy részén ugyanez a helyzet, plusz ott még vízhiány is van.
A Közel-Keleten van sok olaj, csak éppen ott sincs víz, Izrael már csepegtetős földművelést végez egy jó ideje, mert egyszerűen nincs víz, az arabok országok meg... Ott meg egyszerűen el fog fogyni az ivóvíz.
A gazdaságok meg az olajártól függnek, ha azt leesik, akkor a gazdaság is zuhan.
Ráadásul Afrikát és a Közel-Keletet is kiújuló harcok, instabil államapparátusok, törzsi befolyás és polgárháborúk, háborúk és diktatúrák jellemeznek többségben.
A latin amerikai országokat (az összes többi eddig felsorolthoz hasonlóan) megeszi a korrupció vagy 1-1 amerikai cég uralja, esetleg a maffia vagy a gerillaharcok még alig fejeződtek be és diktatúra van.
Oroszország megint: korrupció, nyersanyagáraktól függő gazdaság. Évek óta csak zuhan a gazdaság, a nyersanyagárak meg a szankciók miatt egyaránt.
Japánt (ami hagyományosan a világ egyik legfejlettebb országa) megeszi az államadósság.
Elvileg már évek óta le kellett volna küzdeniük ezt, azóta az éveken át tartó recesszióból növekedett a GDP, de az államadósság is.
Lassan a GDP háromszorosa (ha még nincs annyi) az államosság, már az IMF szólította fel őket párszor, hogy "tessék törleszteni!"
Mindent újabb hitelekkel oldanak meg, hosszútávon ez megint recessziót fog okozni, mert lassan több az államadósságuk mint egész Európának.
Az USA gazdasági növekedése elapadt, stagnál a gazdaság most éppen.
Ugyan európai ország, de azért felteszem a listára: Oroszország korrupció, nyersanyagáraktól függő gazdaság. Évek óta csak zuhan a gazdaság, a nyersanyagárak meg a szankciók miatt egyaránt.
Az meg most egy dolog, hogy nulláról gyorsabban jutnak egyre, mint ott ahol van már alap.
Tehát mondjuk van 10 gyáram, könnyebben csinálok egy tizenegyediket, mintha 1000 gyáram lenne és százat kellene.
Azért rossz az, hogy mondjuk a GDP növekedést vagy a fizetések növekedést aranyosan nézzük, mert nem mindegy, hogy Németországban dolgozol, egy millió forintnak megfelelő euróért és növelik a fizetésedet 3%-kal és kapsz plusz 30 ezret (forintnyi eurót) vagy Kongóban dolgozol és ugyanazért a munkáért megkeresel 10 ezer forintnyi kongói frankot és megnövelik a fizetésedet 10%-kal és kapsz plusz ezer forintot.
Amikor 100 év múlva a Kongói gazdaság ott fog tartani (ha ott fog), akkor majd ott sem lesz nagyobb növekedés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!