Rendszerváltás előtt a németeknél kötelező kirándulás?
Nem volt kötelező, de csak oda ( illetve a keleti blokk államaiba ) volt lehetőség menni. Nagyon ritka volt hogy valaki kék útlevelet kapott, a 60-as években még csak pár százan tehették ezt meg, főleg politikusok, művészek, sportolók. 1972 és 1984 között létezett a keleti és nyugati magánútlevél ( piros és kék ) – ez volt a szabályozás legékesebb bizonyítéka. Keletre ekkor már (sőt, a 60-as évek közepétől) korlátozás nélkül lehetett utazni.
A piros útlevelet 1972. január 1-jén vezették be a betétlapok helyett. Ez már valódi útlevél volt, amely a baráti, szocialista országokba szólt, korlátozás és külön kiutazási engedély nélkül lehetett használni. 1984-ig, az egységes útlevél bevezetéséig létezett. Az utazások időtartama maximum 30 nap lehetett.
Nyugatra utazás a kék útlevéllel
Kétféleképpen lehetett nyugatra utazni a 60-as, 70-es években: meghívó útlevél abban az esetben járt, ha egy nyugati rokon írt meghívólevelet, hitelesítette azt, és ezt az igénylő csatolta a kérelem mellé. Ezzel évente egyszer lehetett utazni. A turista útlevéllel háromévente egyszer lehetett utazni. A meghívó útlevélhez 50, a turista útlevélhez 70 dollárt lehetett kiváltani, több valutát nem lehetett kivinni az országból – olyannyira, hogy ez bűncselekménynek számított.
1978. október 26-án a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa rendeletben mondta ki, hogy törvényes jognak tekinthető az utazáshoz való jog. 1978-tól Ausztriába már nem kellett vízum, és folyamatosan bővül ez a kör (ebben az évben például Svédország, Málta és Finnország is megszűntette a vízumkényszert). 1988-ra minden szomszédos szocialista országgal megköttetett a kishatár-forgalmi egyezmény. 1984-ben bevezették az egységes kék útlevelet. 1987-ben döntöttek a világútlevél bevezetéséről, 1988. január 1-től lehetett ilyet igényelni. Ezt követően már kizárólag a valuta összegét korlátozták a határátlépések alkalmával. 1988-ban vezette be Grósz Károly a világútlevelet, ekkor szűnt meg a kiutazási engedély. A teljesen szabad utazást már az 1989-es útlevéltörvény vezette be.
Nem ilyenre gondolok, hanem azt hallottam hogy hétvégén kötelező volt kirándulniuk. Volt aki csak lakókocsival ment a következő parkolóig, csak hogy ne legyen otthon.
Ez akkor kamu?
Kiemelhetted volna hogy így érted a kötelező német kirándulást.
Ez esetben a válasz ugyanúgy nem, csak akkor nem írok feleslegesen annyit. Nem volt kötelező kirándulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!