Létezik valahol olyan a világban, hogy kitiltják a multikat, teljes helyi gazdaság, de ésszerűen és racionálisan, amennyire csak lehet?
nem vagyok őstemrelő, értelmiségi vagyok
és drasztikus alatt, csak annyit értek, hogy akkor is ésszerűen meghozni bizonyos döntéseket, ha az olyanok mint ti, nem képesek a régi paradigmától eltérően gondolkodni
"akkor jobban jár a két ország, ha azt termeli, amiben jobb, és a másikkal cserél."
Igen ez észerű bizonyos határok között, tehát például nem termelünk narancsot, bár lehetne nagyon drágán. Tehát amit mondasz az 50%-ra egyedileg megvizsgálva esetleg igaz, de 10-20%-ra már nem feltétlenül. 10% árkülönbségért mondjuk külföldről hozzák a tejet, de az ezzel járó teljes környezetszennyezés az nincsen megfizetve senki által! A másik dolog pedig az, hogy te egy statikus rendszer feltételezel, és a jobban járt az adott pillanatra és az adott feltételekkel érted, ha azonban a rendszert megváltoztatod, akkor például más lesz a munkaérő ára, más lesz a pénz értéke, stb.
"A piaci verseny tartja fenn a termékek minőségét."
Hányszor kell elmondanom a példát, hogy megértsétek? Ez nem egy általánosan igaz tétel, jól hangzik mint axióma, de jó lenne, ha nem csak ismételgetni tudná valaki, mint egy majom, hanem gondolkozna is. Elöszöris nem azt mondtam, hogy ne legyen verseny. Országon belül lehet verseny, több tejtermelő is van, nem csak egy. De tej esetében nincsen a minőség tekintetében semmiféle verseny, a tej az tej, hacsak nem higítja valaki fel. A szlovák tej ugyanolyan jó, mint a magyar, sőt több tartósító kell bele, ha idehozzák, de ha jobb is lenne, nem a minősége miatt veszed meg, és nem a minősége miatt hozzák ide, hanem az ára miatt! Remélem ezt a példát többször nem kell elmondanom.
"nem vagyok őstemrelő, értelmiségi vagyok"
Akkor nem értem, hogy mi nem egyértelmű a globális piacgazdaságban. Ha a narancsot a spanyolok olcsóbban eladják a helyi tescónak, mint Kiss Pista aki a tesco mellett termeli, akkor hülye lenne a tesco Pistától venni (persze, mivel törvény kötelezi, részben fog..)
"kevesebb import kell és ezzel együtt kevesebb export"
Azért importálunk, mert olcsóbb vagy nincs és azért exportálunk, mert külföldön drágábban adjuk el (így nyeresége van a vállalatnak) vagy itthon nincs akkora igény rá, ebből van a pénz, majd a fejlődés..
Nem teljesen értem, hogy te most a magyar termelést (bármilyen szektor) akarod erősíteni valami nemzeti felfogásból vagy bajod van a "pocsékolással".
Egyébként a legtöbb szektor annyit termel, amit el is tud adni, a mezőgazdaság kivételével.
Sajnos a mai napig nem sikerült gazdáinknak olyan áron és minőségben termelni, hogy tudjanak versenyezni a több ezer km-ről behozott árukkal, ami nem feltétlen a gazdaság hibája, hanem a helyieké.
De röviden: az eladó célja minél nagyobb árréssel, minél nagyobb profitra szert tenni; a vevő célja pedig minél olcsóbban, minél minőségibb árut venni.
"Ha nem vinnék ki a nyereséget, akkor az ország jól járna és ha az állam fizetné ki a különbözetet még úgy is megérné. Az EU ezt nem engedi, hát lépjünk ki, miért ne?"
Nem érné meg.. te gyakorlatilag egy plusz adóról beszélsz kb minden általunk is megtermelt termék után, ami nem csak az államnak költség, de a vevő részéről is plusz kiadást jelentene.
Az EU-ból való kilépéskor pedig a közös piacot is elvesztenénk, ill. pár tucat olyan multit, melyek érezhető százalékát adják ki a magyar GDP-nek, ill jó pár 10-(100?) ezer embernek munkát adnak.
Egyébként milyen értelmiségi vagy? Már csak kíváncsiságból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!