Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Létezik valahol olyan a...

Létezik valahol olyan a világban, hogy kitiltják a multikat, teljes helyi gazdaság, de ésszerűen és racionálisan, amennyire csak lehet?

Figyelt kérdés
Mert azt gondolom a legtöbb helyen az ilyesmit szélsőségnek tartják, és ördögtől valónak, helyett emindenki a szabad piacgazdaságot élteti és a globalizáció előnyeit stb. Én azonban azt gondolom nem kell a szocializmusba visszamenni egyáltalán, de azt lehet mondani, hogy amit egy ország meg tud oldani és szükséges azt oldja meg maga, és ne hozzon be Coca-colát, ne hozzon be spanyol almát, kínai vackokat, nem kell Tesco, nem kell egy csomó minden, stb. Mindent drasztikusan de ésszerűen, ha valamit csak importból lehet megoldani, akkor ok, de nem kell fölösleges szar. Mindenki azt mondja akkor minden drágul, de közben több hazai munkára is szükség lenne, és nőhetne a fizetés, kerelet lenne több munka iránt, nem lehetne kipróbálni. Komolyan ledöbbentem ma is, hogy bemegyek a Pennybe és az összes gyümölcs külföldi volt, körte, alma, minden. Az ok, hogy banént és narancsot hozzunk be, de miért nem lehet megtiltani, hogy az almát és a tejet más osrszágból hozzák? Drágább lenne? Ha nem vinnék ki a nyereséget, akkor az ország jól járna és ha az állam fizetné ki a különbözetet még úgy is megérné. Az EU ezt nem engedi, hát lépjünk ki, miért ne? Van olyan ország ahol ezt drasztikusan megcsinálták anélkül, hogy diktatura vagy szocializmus lenne?

2017. ápr. 5. 10:09
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
A mi kell, mi nem kell nem egybites kérdés. Ha csak két ország létezne a világon, az egyik Pirézföld, a másik Szerecsenföld, és két termék, a koralldió és a lilatök, Pirézföld pedig 50%-al olcsóbban tudja a koralldiót előállítani, mint Szerecsenföld, míg Szerecsenföld a lilatököt tudja 50%-al olcsóbban előállítani ugyanolyan minőségben, akkor jobban jár a két ország, ha azt termeli, amiben jobb, és a másikkal cserél.
2017. ápr. 5. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
Csak nem egy őstermelőhöz van szerencsénk?
2017. ápr. 5. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
Semmi tervgazdálkodást nem mondtam! Csak szabályozást, és bizonyos globálisan hatékonytalan és környezetkárosító dolgok tiltását! Nézd mindig lehet mondani, hogy ki mondja meg a tutit, de én például egy szektorban fölsoroltam számos dolgot józan paraszti ésszel, amikbe szerintem nem lehet belekötni. Vagy köss bele, vagy ne tereld a szót másra, amiről én most pont nem beszéltem és nem is értek esetleg hozzá. Ha csak egy szektorban ésszerűek lennénk már azzal is elégedett lennék!
2017. ápr. 5. 20:52
 14/17 A kérdező kommentje:

nem vagyok őstemrelő, értelmiségi vagyok


és drasztikus alatt, csak annyit értek, hogy akkor is ésszerűen meghozni bizonyos döntéseket, ha az olyanok mint ti, nem képesek a régi paradigmától eltérően gondolkodni

2017. ápr. 5. 20:53
 15/17 A kérdező kommentje:

"akkor jobban jár a két ország, ha azt termeli, amiben jobb, és a másikkal cserél."


Igen ez észerű bizonyos határok között, tehát például nem termelünk narancsot, bár lehetne nagyon drágán. Tehát amit mondasz az 50%-ra egyedileg megvizsgálva esetleg igaz, de 10-20%-ra már nem feltétlenül. 10% árkülönbségért mondjuk külföldről hozzák a tejet, de az ezzel járó teljes környezetszennyezés az nincsen megfizetve senki által! A másik dolog pedig az, hogy te egy statikus rendszer feltételezel, és a jobban járt az adott pillanatra és az adott feltételekkel érted, ha azonban a rendszert megváltoztatod, akkor például más lesz a munkaérő ára, más lesz a pénz értéke, stb.

2017. ápr. 5. 20:59
 16/17 A kérdező kommentje:

"A piaci verseny tartja fenn a termékek minőségét."


Hányszor kell elmondanom a példát, hogy megértsétek? Ez nem egy általánosan igaz tétel, jól hangzik mint axióma, de jó lenne, ha nem csak ismételgetni tudná valaki, mint egy majom, hanem gondolkozna is. Elöszöris nem azt mondtam, hogy ne legyen verseny. Országon belül lehet verseny, több tejtermelő is van, nem csak egy. De tej esetében nincsen a minőség tekintetében semmiféle verseny, a tej az tej, hacsak nem higítja valaki fel. A szlovák tej ugyanolyan jó, mint a magyar, sőt több tartósító kell bele, ha idehozzák, de ha jobb is lenne, nem a minősége miatt veszed meg, és nem a minősége miatt hozzák ide, hanem az ára miatt! Remélem ezt a példát többször nem kell elmondanom.

2017. ápr. 5. 21:03
 17/17 anonim ***** válasza:

"nem vagyok őstemrelő, értelmiségi vagyok"


Akkor nem értem, hogy mi nem egyértelmű a globális piacgazdaságban. Ha a narancsot a spanyolok olcsóbban eladják a helyi tescónak, mint Kiss Pista aki a tesco mellett termeli, akkor hülye lenne a tesco Pistától venni (persze, mivel törvény kötelezi, részben fog..)


"kevesebb import kell és ezzel együtt kevesebb export"


Azért importálunk, mert olcsóbb vagy nincs és azért exportálunk, mert külföldön drágábban adjuk el (így nyeresége van a vállalatnak) vagy itthon nincs akkora igény rá, ebből van a pénz, majd a fejlődés..


Nem teljesen értem, hogy te most a magyar termelést (bármilyen szektor) akarod erősíteni valami nemzeti felfogásból vagy bajod van a "pocsékolással".


Egyébként a legtöbb szektor annyit termel, amit el is tud adni, a mezőgazdaság kivételével.

Sajnos a mai napig nem sikerült gazdáinknak olyan áron és minőségben termelni, hogy tudjanak versenyezni a több ezer km-ről behozott árukkal, ami nem feltétlen a gazdaság hibája, hanem a helyieké.


De röviden: az eladó célja minél nagyobb árréssel, minél nagyobb profitra szert tenni; a vevő célja pedig minél olcsóbban, minél minőségibb árut venni.


"Ha nem vinnék ki a nyereséget, akkor az ország jól járna és ha az állam fizetné ki a különbözetet még úgy is megérné. Az EU ezt nem engedi, hát lépjünk ki, miért ne?"


Nem érné meg.. te gyakorlatilag egy plusz adóról beszélsz kb minden általunk is megtermelt termék után, ami nem csak az államnak költség, de a vevő részéről is plusz kiadást jelentene.

Az EU-ból való kilépéskor pedig a közös piacot is elvesztenénk, ill. pár tucat olyan multit, melyek érezhető százalékát adják ki a magyar GDP-nek, ill jó pár 10-(100?) ezer embernek munkát adnak.


Egyébként milyen értelmiségi vagy? Már csak kíváncsiságból.

2017. ápr. 5. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!