Brazília Dél-Amerika legnagyobb hatalma?
Nem értek egyet az általad leírtakkal.
Egyrészt a brazil hadsereget hagyományosan egy gyengén kiképzett, gyenge harci morállal rendelkező, komolytalan hírű operetthaderőnek tartják. Ellenben Chile hadserege hagyományosan egy professzionális, relatíve korszerűen felszerelt, magasan képzett fegyveres erőnek van elkönyvelve. Tisztikara kiváló. A chilei hadsereget a 19. század második felétől porosz-német mintára, porosz kiképzőtisztekkel szervezték meg, ezeket a hagyományokat, mely kifejeződik a németes egyenruhákban, a mai napig őrzik. A chilei hadsereg jó hírnevét olyan sikerei, mint a nagy fölényben lévő Peru és Bolívia teljes legyőzése és megszállása a salétromháborúban, vagy a Pinochet puccs 1973-ban alapozták meg. Legalább az 1870-1880-as évek óta folyamatosan Latin-Amerika legjobb hadseregének tartják.
A mai chilei díszszemlék is igen jó benyomást keltenek a szemlélőben.
https://www.youtube.com/watch?v=KciNCtYaiko
https://www.youtube.com/watch?v=PmZGuPfGNrY
Na, nézzük Brazília és Chile erőviszonyait!
Légierő:
Brazília: 43 db F-5 EM
Chile:
46 db F-16 C/D, 9 db F-5 E
Mivel az F-16 két generációval fejlettebb típus az F-5-nél, ezért mondhatjuk, a chilei légierő az erősebb.
Szárazföldi hadsereg, tankok
Brazília:
346 db Leopard 1
91 db M60
Chile:
200 db Leopard 2A4
100 db Leopard 1
Tankok esetében Brazília ugyan enyhe számbeli fölényben van, de tankjai kivétel nélkül elavultak. Ellenben a chlei harckocsik kétharmada modern, első osztályú Lepoard 2A4 típusú páncélos, ezért itt is megáll a chilei erőfölény. A chilei páncéloserők valós harcértéke jelentősen felülmúlja Brazíliáét.
Haditengerészet - csak a nyílttengeri hadműveletekre alkalmas nagy egységek:
Brazília:
1 db helikopter-hordozó (Atlantico, ex brit HMS Ocean), csak partraszállás támogatására alkalmas
6 db 3700 tonnás Niterói osztályú fregatt (brit hajók az 1970-es évekből, elavultak)
2 db 4400 tonnás Type 22 Batch 1 fregatt (brit hajók, 1970-es évek, elavultak)
Tengeralattjárók:
5 db 1500 tonnás Type 209 osztályú német tengeralattjáró
Chile:
Fregattok:
3 db 4900 tonnás Type 23 fregatt, a jelenleg legkorszerűbb brit gyártmányú egységek
1 db 5300 tonnás Type 22 Batch 2 fregatt (brit, 1988)
2 db 3750 tonnás Jacob van Heemskerck osztályú fregatt
(holland hajók, 1980-as évek második fele)
2 db 3320 tonnás Karel Doorman osztályú fregatt (hollnad hajók, 1990-es évek eleje)
Tengeralattjárók:
2 db 1500 tonnás Type 209 osztályú német Tengeralattjáró:
2 db Scorpene osztályú tengeralattjáró (2005/2008, modern típus)
Összegezve a chilei haditengerészet szintén korszerűbb, mint a brazil, fregattjai egy-két generációval újabbak, tengeralattjárói felerészben modernebbek. Az Atlantico helikopterhordozó nem sok előnyt jelent Brazília számára, mert hadihajók elleni harcra egyáltalán nem alkalmas.
Chile egyébként gazdaságilag és életszínvonalát, stabilitását tekintve jóval fejlettebb ország Brazíliánál.
Az általad hátránynak tartott földrajzi adottság, azaz hogy az ország rendkívül hosszan, de csak keskeny sávban nyúlik el, katonailag nem hátrány, ugyanis az Andok hegyláncai végighúzódnak rajta, ami a mélység támadó hadműveleteket nagyban hátráltatná.
Azt írod, Brazília nemzeti jövedelme a 15-szöröse Chilének, de ez nem felel meg a valóságnak, 2018-ban Chile nominálisan 280 milliárd dollár GDP-vel rendelkezik, Brazília 2139 milliárd dollárjával szemben. Ami nem 15 : 1, hanem csupán 7.6 : 1 arány. Vásárlóerő paritáson az arány 7.1 : 1.
Fogalmam sincs honnan vetted az adataidat, de láthatóan nem egyeznek az enyémekkel. Ezzel nincs is semmi baj, viszont remélem azzal te is tisztában vagy, hogy egzakt számokat akkor sem fogunk tudni mondani, ha fejre állunk és összefossuk magunkat, ilyen információkat nem szokás pontosan a nagyközönség orrára kötni. (Esetleg egy hírszerzőhöz van szerencsém? :D )
A GDP adataim nem tudom mikoriak, most néztem frisset:
(Remélem nem csak nekem dobja fel ezeket a kis aranyos grafikonokat a Google.)
A lényeg:
- Továbbra sincs közös határ. (Ha lenne is, borzalmas terepviszonyok lennének, hegyek, dzsungelek.)
- Továbbra is óriási a brazil gazdasági és lakossági fölény.
- Továbbra is jóval többet költ Brazília a haderejére.
- Továbbra is egy hosszan elnyúló ország Chile. Igaz, hogy hegység, de ilyen körülmények között nagyon könnyű szétdarabolni "hosszában" az országot. Továbbá a hegyek miatti korlátozott infrastruktúrát is gyönyörűen lehet bombázni.
- Abszolút semmi értelme azt felhozni, hogy x száz évvel ezelőtt ki milyen háborúkat vívott, milyen eredménnyel és kik képezték ki a katonákat 1+ évszázada.
Egy rövid, korlázotott csetepatéban természetesen lenne esélye Chilének, de egy hosszú, totális háborúban nem igazán tennék nagy összegeteket a sikereikre. Chile egy kis ország, Brazília meg egy regionális nagyhatalom, G20 tag.
Továbbra is fenntartom, hogy Chile hadserege jóval korszerűbb, mint Brazíliáé, s a minőségi fölényének hála légierőben, tankokban és a haditengerészet terén is előnyt élvez.
A chilei hadsereget kiválónak tartják, a brazilt ellenben harmadvonalbelinek.
A tankok, repülők és hadihajók számszerű adatai messze nem titkosak, ezeket mind Brazília, mind Chile külföldről szerezte be, plusz gyakran nemzetközi fegyverzetkorlátozási egyezmények is kötelezik az államokat a nyilvánosságra hozatalukra.
Kiemelten semmi, hobbináci (Aranyosi után szabadon) és foteltábornok vagyok.
Egyébként ne érts félre, én még mindig nem vitatom, hogy Chile momentán erősebb hadsereggel rendelkezik. De semmiképp sincs akkora katonai ereje, hogy egy gyors, pár hónapos háborúban térdre kényszerítse Brazíliát. Ha ez nem sikerül (márpedig közös határ miatt pláne nem sikerülhet), akkor pedig ki fog ütközni Brazília nyomasztó gazdasági és lakossági fölénye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!