Japánnal mi a helyzet?
Japán erős ország, USA, Kína után a 3. legnagyobb gazdaság és a globalizációban is a vezetők között van.
Politikai befolyását ennek köszönheti, de a második világháborús vereség óta nem számít igazi, elismert nagyhatalomnak (hasonló a helyzete, mint Németországnak) a nemzetközösségben. Katonailag erős, de történelmi okok miatt a hadsereg csak védelmi célú, külföldi intervenciós képességei nagyon gyengék (még Németországnál is sokkal gyengébb), az alkotmány is tiltja az ilyesmit, bár a szövetséges nagyhatalmak (elsősorban az USA) nyomást gyakorolnak rá, hogy legyen aktívabb a világpolitikában és járuljon hozzá ő is az ENSZ, NATO missziókhoz.
Az ország fejlett, egységes, társadalmilag homogén, együttműködő, szorgalmas, ez is adja az ország erejét. Hátránya, hogy az alacsony termékenységi ráta miatt az ország elöregszik és bevándorlás nélkül erőteljesen fogyni fog a jövőben (bár bizonyos szempontból ez előny is, mivel Japán nagyon túlnépesedett, az élelmiszereket importálnia kell, az ország nagy része ritkán lakott erdős hegyvidék és egy magyarországnyi tengerparti területeken él 100 millió ember túlzsúfolt városokban -egyébként Tajvan, Dél-Korea, Szingapúr is hasonló helyzetben van).
Japán lóga a szeren.
Katonai kiadásra nem sokat ad, megelégszik a NATO-val. Neki a gazdaág a fontos. Nagy szarban lenne az USA, ha Japán csatlakozna az Ázsiai gazdaági egyesüléshez.
Pedig áll a zászló, ott nem másodrendű hatalom lenne, és van mit törleszteni Hirosima és Nagaszaki miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!