Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kelet-Ázsiában, hogyhogy...

Kelet-Ázsiában, hogyhogy annyira bejött ez a "sógor-koma"baráti kapitalizmus?

Figyelt kérdés

Például Dél-Koreában.A Samsung is így született, így vált naggyá.Az állam évekig előnyben részesítette, közpénzt pumpált neki.

Utána, megálltak a maguk lábán és a világ vezető elektrotechnikai cégévé léptek elő, porszívótól a klímán át az okostelefonig mindent gyártanak, a világon mindenütt ismerik őket, komoly presztízsük van.


A Samsungnál kisebb, de hasonlóan állami hátszéllel született vállalkozás a Huawei.

Egy volt magas rangú kínai katonatiszt alapította.30 év alatt a nagyok közé került.


Ellenben, Kelet-Európa milyen ipari,technikai világszínvonalú presztízzsel rendelkező multit tud felmutatni?

Semmit.Itt valamit nagyon elrontottak.



2017. febr. 8. 21:08
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Azt vedd számon, hogy a kelet-európai államok 45-től a rendszerváltásig megszállás alatt voltak. Le vagyunk maradva egy pár évvel.
2017. febr. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Felesleges így hasonlítgatni az országokat,itt elsősorban az anyagi lehetőségeket,a történelmi előzményeket és a politikai palettát kell elemezni.

Ég és föld a különbség még Európai országok között is,nem hogy K-Európa meg D-Kórea között.

2017. febr. 9. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem sógor-barát kapitalizmus.

A normális az pont az lenne, hogy a versenyképes hazai cégeket az állam támogatja.

Dél-Koreában szó szerint az 50-es évektől egy fejlődéspárti "diktatúra" volt, ami mindent megtett azért, hogy növekedjen a gazdaság és az életszínvonal, még akkor is, ha eleinte a lakosságnak rosszabb volt.

A "sógor-koma kapitalizmus" tulajdonképpen a nagymértékű korrupció és a haveri rendszer szebb kifejezője, ez a kettő Dél-Koreában nemigazán létezik. Ha Magyarországon is akkora lenne a korrupció, mint Dél-Koreában, akkor mi is jóval előrébb tartanánk, mert nekünk is van rengeteg pénzünk, csak a 95%-a nem oda megy, ahova kellene.


Vedd figyelembe, hogy Kelet-Európa 45 évig megszállás alatt volt, emiatt nálunk nem kapitalizmus volt, hanem tervgazdálkodás, ami teljesen kizárta a fejlődés, a megújulás és az innováció lehetőségét. Ha neked az állam megszabta, hogy évente 1000 Trabantot gyárthatsz, akkor ha kevesebbet gyártottál, rendszerellenesként vittek a börtönbe, ha többet, akkor meg túlteljesítetted a tervet, amit szintén nem néztek jó szemmel. Ilyen közegben képtelenség fejlődni. A legjobb minőségű szocialista autó is épphogy megközelítette valamennyire a legsz@rabb nyugatit.


Mellesleg a "Made in EU" termékek 90%-át Lengyelországban gyártják, szóval az nem igaz, hogy a keleti-blokkosok nem csinálnak semmit. Az, hogy nincs egy kiemelkedő, világszínvonalú multi a térségben, az mind a Szovjetuniónak és a szocializmusnak köszönhető.

2017. febr. 9. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!