Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mindig csodálkoztam azon,...

Mindig csodálkoztam azon, hogy mi a garancia arra, hogy egy demokráciából nem lesz szélsőség, nem csorbulnak a kisebbségek jogai, stb. És úgy tűnik manapság valóban efelé haladunk, de régebben mi tartotta mederben a demokráciákat?

Figyelt kérdés

2017. febr. 8. 15:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
8%
Attól mert a Gyurcsány ezt szajkózza reggeltől estig, még nem haladunk semmiféle diktatúra felé. Ha diktatúra lenne, akkor egy Orbán ellenes kérdésed után egy órán belül mennének érted a titkosrendőrség, és ülnél öt évet.
2017. febr. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
77%
#1! Nálad a diktatura É-Koreánál kezdödik?
2017. febr. 8. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%

A hatalmi ágak szétválasztása.

Magyarországon a törvényhozás és a végrehajtói hatalom szétválasztása csak névleges, úgyhogy itt a bíróságok. Sajnos a bíróságok és a kormány szétválasztása sem ideális.

Az USA-ban a kongresszus (szenátus+képviselőház), az elnök és a bíróságok, elsősorban a legfelsőbb bíróság. Most mind a három republikánus kézben van, úgyhogy összvissz pár lelkiismeretes bíró és szenátor áll a diktatúra útjában.


"Ha diktatúra lenne, akkor egy Orbán ellenes kérdésed után egy órán belül mennének érted a titkosrendőrség, és ülnél öt évet."


A diktatúra nem azonos a totális diktatúrával. Az csak egy szélsőséges esete.

2017. febr. 8. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Régen sem mindig sikerült a demokráciát mederben tartani. Nem tanultál a weimari Németországról?
2017. febr. 8. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
A viszonylag széles középosztály.
2017. febr. 8. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Jobbat mondok, ez itt a gyíkon sok embert érint is, ha dikratúra lenne, a sok homi kérdést kiírók mennétek a sittre.
2017. febr. 8. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Demokrácia soha sehol nem volt a történelem során. Jelenleg pl. Magyarországon és a legtöbb európai országban a többség jogai sérülnek a kisebbségekkel való kivételezés miatt.
2017. febr. 8. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Örülnék, ha a kérdésre válaszolnátok. Nem beszéltem Magyarországról. Általában kérdeztem.
2017. febr. 8. 21:15
 9/11 A kérdező kommentje:
Elhangzott egy olyan, hogy a középosztály. Miért? Mi a mechanizmus? És ha nincsen széles középosztály, akkor nem lehet demokrácia? Vagy másfajta berendezkedéssel elképzelhető? Valahol volt már rá példa?
2017. febr. 8. 21:17
 10/11 anonim ***** válasza:

Jó kérdések.

A széles középosztály azért jó, mert kicsik a társadalmi feszültségek, ezért nem valószínű, hogy számottevő réteg nagyon másmilyen rendszert akarna. Épp ezért a "holnapra megforgatjuk az egész világot" programmal induló pártok nem sok szavazatot kapnak.

Ha vékony a középosztály, akkor is lehet demokrácia, csak sokkal ingatagabb, sérülékenyebb. Hogy ismét a weimari Németországgal példálódzzak: jött a nagy gazdasági világválság, rengeteg német kisember munkanélküli lett, vagy tönkre ment a vállalkozása. Ők el voltak keseredve, szidták a rendszert - és jött egy politikus, aki mindezt ügyesen a zsidók ármánykodásaként állította be (ami azért is volt könnyen elfogadható, mert a bankszektorban sok zsidó nagytőkés volt). Ehhez jött még a vesztes I. világháború okozta nemzeti csüggedés. Így lehetett népszerű egy olyan politikus, aki újra erős német nemzetet vízionált - akár a demokratikus intézmények félresöprése árán is. Így jutott hatalomra Hitler.

Oroszországban sem véletlen, hogy rendkívül népszerűtlen volt Gorbacsov, aki belátta, hogy a Szovjetunió nem tartható egyben. Viszont viszonylag népszerű Putyin, aki kül-és belpolitikában erős Oroszországot csinált, bár nem okvetlen demokratikus eszközökkel. És lásd: Oroszországban is vékony a középosztály, oligarchák uralják a nagy vagyonokat, a kisember pedig eléggé kiszolgáltatott nekik.


Szóval tapasztalati tény, hogy a széles középosztály fontos a demokrácia stabilitásához.

2017. febr. 8. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!